Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najem już nie dla każdego – umowy będą zawierać waloryzację czynszu. Kogo będzie stać na wynajem mieszkania? Zobacz wyliczenia ekspertów

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Wynajem mieszkania w naszym kraju nigdy nie był tani – zwłaszcza po napływie uchodźców z Ukrainy. Po chwilowej stabilizacji cenowej na rynku najmu, szykują się kolejne podwyżki. Wynajmujący mieszkanie na dłużej niż rok może dostać do podpisu umowę z tzw. klauzulą waloryzacyjną. O ile zatem mogą wzrosnąć ceny najmu? Sprawdzili to eksperci.

Spis treści

Czym jest waloryzacja czynszu?

Osoba, która decyduje się wynająć mieszkanie, musi liczyć się z tym, że wysokość czynszu może zmienić się w związku z sytuacją gospodarczą. Jest to ważna informacja zwłaszcza dla tych najemców, którzy planują wynajmować mieszkanie dłużej niż rok. Waloryzacja czynszu pozwala utrzymać wartość ekonomiczną na poziomie sprzed waloryzacji. Przelicznikiem może być wskaźnik GUS lub wskaźnik cen towarów. To obie strony umowy wybierają dogodną dla nich zasadę waloryzacji i określają od kiedy będzie obowiązywała nowa stawka. Jest jednak coś, z czym muszą się liczyć najemcy – dużą podwyżką za czynsz.

pani pakuje swoje rzeczy do pudła
Najnowszy wskaźnik inflacyjny wynosi 11,4 proc. Oznacza to, że z taką podwyżką czynszu muszą liczyć się osoby podpisujące umowę najmu na więcej niż rok. 123RF/antonioguillem

– Niestety nie mamy dobrej wiadomości dla osób najmujących mieszkanie na podstawie kilkuletniej umowy. W tym roku muszą się oni liczyć z 11,4% podwyżką czynszu – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Ekspert wyjaśnia, że ustawa o ochronie praw lokatorów daje właścicielom mieszkań przyzwolenie na podwyżkę czynszu o „średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym”. Najnowszy wskaźnik inflacyjny wynosi 11,4 proc., co oznacza, że z taką podwyżką czynszu muszą liczyć się jeszcze w tym roku najemcy długoterminowi. Jak to przekłada się na konkretne liczby? Jeżeli teraz za mieszkanie ktoś płaci 3 tys. zł, to po podwyżce zapłaci 342 zł.

– Oczywiście można poprosić wynajmującego, żeby zrezygnował z inflacyjnej podwyżki lub zgodził się na mniejszą – mówi Marek Wielgo.

Umowy długoterminowe – jak często się je zawiera?

Jeżeli najemca ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie waloryzacji czynszu, może wymagać od właściciela mieszkania pisemnego uzasadnienia zastosowania klauzuli. Wówczas powinien on wskazać przyczyny podwyżki oraz wszystkie związanie z nią wyliczenia.

Najemca może też po prostu nie zgodzić się na waloryzację czynszu, zwłaszcza jeśli w umowie nie ma odpowiednio skonstruowanego zapisu. Do wyboru ma dwie opcje. Może nie zaakceptować podwyżki, co będzie oznaczało wypowiedzenie umowy najmu z zastosowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Albo może wnieść pozew sądowy, w którym zaznaczy, że podwyżka jest niezasadna lub też zasadna, ale ma niewłaściwą wysokość – czytamy na otodom.pl

właściciel mieszkania przekazuje klucze lokatorom
Osoby wynajmujące mieszkanie na podstawie kilkuletniej umowy muszą się liczyć z podwyżką czynszu. Nawet o 11,4 procent!
Freepik

Eksperci zauważają jednak, że umowy długoterminowe nie są zbyt popularne w naszym kraju. Najczęściej zawieramy je na rok z opcją przedłużenia. Ta „opcja” to często okazja dla wynajmującego, aby poinformować lokatorów o podwyżce czynszu – o ile warunki rynkowe na to pozwalają.

Zwykle taki sposób „waloryzacji” był dla najemców mniej korzystny od inflacyjnego. Zmieniło się to w ubiegłym roku. Właściciele mogli podnieść czynsz swoim wieloletnim najemcom o 14,4 proc. Nie ma w tym przypadku znaczenia lokalizacja, powierzchnia czy standard mieszkania. Natomiast rynkowe czynsze (opłaty na rzecz właścicieli) wzrosły średnio o 11,5 proc. w porównaniu z 2022 r. – tłumaczy ekspert GetHome.pl.

wykres
materiał prasowy

Obecna sytuacja na rynku najmu lepsza niż w 2022

Jak wynika z danych serwisu Unirepo.pl, który analizuje oferty w 37 portalach ogłoszeniowych, obecna sytuacja na rynku najmu jest o wiele lepsza niż po agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Wszyscy pamiętamy, jak szybko kurczyła się wówczas oferta lokali na wynajem. Ekspert GetHome.pl podkreśla, że poza czynszem wynajmujący pobierają również opłaty, których wysokość od nich nie zależy, np. za wodę i odbiór ścieków czy śmieci.

wykres
materiał prasowy

GUS podał, że w 2023 r. opłaty za mieszkanie, w tym opłaty za media były o ponad 14 proc. wyższe niż w 2022 r. Tempo wzrostu było więc szybsze od wskaźnika inflacji, który GUS oszacował na 11,4 proc. Najbardziej dotkliwe dla kieszeni właścicieli mieszkań i najemców były w ubiegłym roku podwyżki nośników energii, np. energia cieplna podrożała średnio o 33,3 proc., prąd – o 21,4 proc., a gaz – o 15,9 proc. Kolejny rok z rzędu rosły opłaty za ścieki (9,4 proc.) i wywóz śmieci (7,9 proc.).

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najem już nie dla każdego – umowy będą zawierać waloryzację czynszu. Kogo będzie stać na wynajem mieszkania? Zobacz wyliczenia ekspertów - RegioDom.pl