Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsze cukiernie i pączkarnie w Polsce. Tutaj zjesz pączki jak za dawnych lat

Anna Daniluk
Anna Daniluk
W cukierni Chmielewskiego można wybrać różne rodzaje pączków
W cukierni Chmielewskiego można wybrać różne rodzaje pączków Łukasz Kaczanowski/PolskaPress
Zagoździńscy w Warszawie, Chmielewski w Lublinie, Chmielewscy z Gniezna – te rodziny tworzyły pierwsze cukiernie w XX-wiecznej Polsce i działają do dziś. Przyjrzeliśmy się cukierniom w Polsce, które chwalą się długoletnią historią i tradycyjnym przyrządzaniem pączków. Sprawdźcie, gdzie można posmakować łakoci jak za dawnych lat!

Wiele miast w Polsce ma swoje ukryte cukiernicze skarby. Wiele cukierni funkcjonuje w Polsce już od początków XX wieku. Inne pojawiły się krótko po 1918 r., kiedy Polska odzyskała niepodległość i polskie biznesy mogły się wreszcie rozwijać bez skrępowania.

Sprawdziliśmy dla Was cukiernie z najciekawszą historią.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z najstarszych cukierni w Polsce

Cukiernia, którą odwiedzał Piłsudski

Cukiernia Zagoździński na ulicy Górczewskiej 15 na warszawskiej Woli, znana jest z tradycyjnie wyrabianych pączków.

Od początku był to rodzinny interes. Pierwsza cukiernia została otworzona w 1925 roku przy ulicy Wolskiej 53. Aktualnie mieści się na ulicy Górczewskiej 15 na warszawskiej Woli. Według historii opowiadanej z pokolenia na pokolenie pewnego razu właśnie do tej cukierni swojego adiutanta wysyłał marszałek Józef Piłsudski, najwyraźniej skuszony ofertą.

Oprócz dużych pączków z nadzieniem, do sprzedaży u Zagoździńskiego wprowadzono też małe pączusie w cenie 28 zł/kg. Za standardowego pączka zapłacimy tutaj 3,50 zł.

Pączek z cukierni na Górczewskiej kosztuje 3,50 zł
Szymon Starnawski/PolskaPress

W ofercie cukierni Zagoździńskiego znajdują się tradycyjne pączki nadziewane marmoladą wieloowocową, z lukrem, bez lukru lub posypane cukrem pudrem według receptury wykorzystywanej od 1925 roku. Wyjątkowy aromat zawdzięczają użyciu esencji naturalnej waniliowej i pomarańczowej.

Pączki z tej pracowni za każdym razem przechodzą test idealnego ciasta drożdżowego. Po lekkim ściśnięciu wracają do stanu poprzedniego.

Cukiernia otwarta jest zawsze do sprzedania ostatniego pączka. Zazwyczaj są to godziny popołudniowe. Stali bywalcy wiedzą, że jeśli przed drzwiami stoi taboret to znak, że jeszcze można kupić upragnionego pączka.

- Na tym stołeczku zawsze lubiła siedzieć moja babcia, Hanna Grelof, która po II wojnie światowej zaczęła pomagać ojcu w prowadzeniu cukierni. Potem przyjęło się, że stołeczek przed wejściem jest znakiem, że w cukierni są jeszcze pączki -opowiadała pani Sylwia Tomaszkiewicz, prawnuczka założyciela cukierni, w rozmowie z portalem naszemiasto.pl w 2013 roku.

Od 2016 roku przy cukierni otworzono Różany Skwer Pysznych Pączków, który zachęca do delektowania się świeżymi pączkami.

Cukiernia Chmielewski w Lublinie

Lubelska cukiernia znana jest w regionie z długich kolejek, które ciągną się w tłusty czwartek po tradycyjnego pączka.

Władysław Chmielewski otworzył cukiernię w 1900 roku na Krakowskim Przedmieściu 8. Cukiernia Chmielewskiego była ulubionym miejscem spotkań artystów. Często na ciastko przychodziła tu Hanka Ordonówna, gdy akurat miała występ w Teatrze Miejskim.

Władysław Chmielewski, będąc już dyplomowanym subiektem cukierniczym, wygrał wysoką nagrodę pieniężną na loterii. Z tak uzyskanych pieniędzy stworzył znaną po dziś dzień cukiernię. Po okresie PRL-u rodzina Chmielewskich odzyskała prawa do cukierni w 1991 roku. Klienci najchętniej wybierają tradycyjne pączki z różą.

Cukiernia Chmielewskich z Bydgoszczy

Ta cukiernia funkcjonuje od 1928 roku. Kolejny rodzinny interes, który specjalizuje się w wyrobie słodkości. Aktualnie prowadzony przez trzecie pokolenie. W tłusty czwartek bydgoszczanie mogą skorzystać z oferty kilku lokali spod szyldu Chmielewskich. Jednym z najchętniej kupowanych są pączki z lukrem.

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię z najstarszymi cukierniami.

W cukierni Chmielewskiego można wybrać różne rodzaje pączków

Najstarsze cukiernie i pączkarnie w Polsce. Tutaj zjesz pącz...

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najstarsze cukiernie i pączkarnie w Polsce. Tutaj zjesz pączki jak za dawnych lat - Strona Kuchni