Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa wieś w gminie Sławno

Jan Sroka Fundacja Dziedzictwo
Uczniowie i nauczyciele szkoły w Warszkowie w 1903 roku.
Uczniowie i nauczyciele szkoły w Warszkowie w 1903 roku.
W kolejną historyczną podróż po powiecie sławieńskim wybraliśmy się do Warszkowa w gminie Sławno. Pierwsza wzmianka o tej wsi pojawiła się w 1301 roku.

Warszkowo to największa wieś pod względem ludności w gminie Sławno - liczy około 1180 mieszkańców. To 14% ludności gminy.

W XIX i XX wieku coraz bardziej rozwijało się w kierunku Sławna. Pierwszy stały most na Wieprzy między Sławnem a Warszkowem zbudowano już w 1333 roku.

Nazwy historyczne wsi brzmiały: Warszecowe (1273), Warskowe (1330), Warschow (1779), Alt Warschow (po roku 1836 a do roku 1945). Nazwa przejściowa w latach 1945 - 1950 brzmiała: Warszkowice.

Warszkowo to wieś powstała w średniowieczu - istniała już najprawdopodobniej w XIII wieku. Pierwsza wzmianka o niej pojawia się w dokumencie z 1301 roku. Na początku XIV wieku (1330) Jan Święca przydzielił wieś miastu Sławnu. Przez kilka wieków do lat 30-tych XIX wieku Warszkowo było wsią miejską.

W XVII wieku (1677) w wiosce mieszkało 99 osób (31 rodzin). W XVIII wieku istniała tu duża pasieka. Brüggemann (1884) podaje, że w Warszkowie istnieje rodzaj majątku rolnego, owczarnia, karczma, młyn, folwark (Hesterkathen), 21 dużych gospodarstw, mieszka 4 zagrodników (chłopi posiadający chałupę i niewielki kawałek ziemi, do czasu likwidacji pańszczyzny musieli świadczyć pracę na rzecz pana) i 1 chałupnik (chłop bezrolny) oraz nauczyciel. We wsi stały wtedy 32 domy.

W okresie międzywojennym w Warszkowie działała 4-klasowa szkoła, do której uczęszczało około 250 uczniów, a od roku 1928 także przedszkole. Ponadto we wsi znajdował się posterunek policji, sklep spożywczy, poczta, 4 gospody z salami do tańca, piekarnia, kilka zakładów rzemieślniczych, kasa oszczędnościowa, ogrodnictwo. Hodowano pstrągi. Działało kilka związków: gimnastyczny posiadający własną salę, śpiewaczy, weteranów wojennych, rowerzystów.
W 1871 w Warszkowie znajdowało się 237 gospodarstw, w 1925 - 284 i w 1939 - 316. Nie było tu kościoła, a ewangeliccy mieszkańcy należeli do parafii w Sławnie.

Nieczynny obecnie cmentarz ewangelicki o powierzchni około 1 hektara założony został w północno -zachodniej części wsi. Od strony północnej graniczy z lasem. Na cmentarzu znajdował się - nieistniejący - pomnik poświęcony pamięci mieszkańców wsi, którzy zginęli w I wojnie światowej. Ich nazwiska znajdowały się na pomniku.

Przed 1945 rokiem do Warszkowa należały: młyn wodny "Kukułka", wiatrak z zagrodą młyńską we wschodniej części, duże gospodarstwo Podlaski (niem. Hasterkathen), gospodarstwo i pasieka Uliszki (niem. Rotes Haus). Do 1945 roku do wsi należała także strzelnica wraz z domem strzeleckim w lasku miejskim. Po wojnie teren ten znalazł się w granicach Sławna.. Po jednej z największych na Pomorzu strzelnicy i przepięknym domu myśliwskim nie ma prawie śladu. Zostały zniszczono - czyżby w ramach niszczenia dawnego dziedzictwa?

Wojska radzieckie zajęły wioskę 7 marca 1945 roku. Niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni głównie w październiku 1945 roku.
Powierzchnia współczesnej wsi wraz z gruntami zajmuje ponad 1500 hektarów. Od początku lat 60-tych działała tu Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna (do 1993 roku). Obecnie największym zakładem jest Fabryka Przetworów Rybnych "Mieszko". Działa tu także wiele zakładów rzemieślniczych. Są tu zbudowane w latach 60-tych ubiegłego wieku piekarnia i sklep Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", jest antykwariat.
Zaraz po wojnie rozpoczęła działalność szkoła. W 1968 roku przeniosła się do nowego budynku. Przez wiele lat działało we wsi przedszkole zlikwidowane po przemianach 1989. Obecnie pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Warszkowa działa Ognisko Przedszkolne. W wiosce jest świetlica wiejska i zespół wokalny "Wrzosy", który powstał w 2011 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Warszkowa oraz klub sportowy "Olimpic- Mieszko". Stowarzyszenie Przyjaciół Warszkowa powołane w 2007 roku przejawia wiele inicjatyw i nowych pomysłów.

W latach 80-tych w zachodniej części Warszkowa zbudowano osiedle leśne. Przy drodze do Tychowa powstało nowe osiedle domków. W 1998 roku utworzono parafię , a następnie zbudowano kościół.
Kościołami filialnymi parafii w Warszkowie są świą-tynie we Wrześnicy i Noskowie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!