Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe strzelaniny w USA w latach 2017-2021. Dane FBI, sprawcy, ofiary, dostęp do broni [INFOGRAFIKI]

Adam Kielar
Adam Kielar
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Dyskusja o dostępie do broni wraca do USA po każdej masowej strzelaninie
Dyskusja o dostępie do broni wraca do USA po każdej masowej strzelaninie Pixabay
Po ostatnich kolejnych masowych strzelaninach w Stanach Zjednoczonych przez amerykańskie media znów przetacza się dyskusja o dostępie do broni. Temat ten wraca po każdym takim tragicznym wydarzeniu, które dzieje się za oceanem. Przyjrzeliśmy się najkrwawszym masakrom z użyciem broni palnej, do których doszło w ostatnich latach w USA.

Ostatnie doniesienia mówią o strzelaninie, do której doszło w piątek w stanie Maryland. Tym razem 23-letni robotnik jednej z tamtejszych fabryk otworzył ogień do swoich współpracowników. Zginęły trzy osoby, jedna została poważnie ranna.

Stany Zjednoczone: masowe strzelaniny, w których bierze udział „active shooter”

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) publikuje raporty na temat incydentów z udziałem „aktywnego strzelca” („active shooter”). Mianem tym określa się co najmniej jedną osobę, usiłującą zabić kogoś przy użyciu broni palnej w miejscu publicznym.

W latach 2000-2019, takich sytuacji odnotowano 333. Brało w nich udział 345 osób, w tym 322 mężczyzn i 16 kobiet. Poszkodowanych w nich było 2851 osób, z tego zginęło 1023 a 1703 zostało rannych. 135 z tych incydentów miało status „masowy” to znaczy zginęły w nich co najmniej 3 osoby.

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby ataków z udziałem aktywnych strzelców. W 2017 było 31 takich zdarzeń, rok później 30, tyle samo w 2019, ale w 2020 było ich już 40, a w 2021 – 61.

Największe strzelaniny w USA w latach 2017-2022

Media regularnie informują o tragicznych w skutkach strzelaninach, do jakich dochodzi w Stanach Zjednoczonych. Ich przyczyny są różne, profile psychologiczne sprawców także.

Oto kilka z najkrwawszych masowych strzelanin, do których doszło w ostatnich latach.

Las Vegas – strzelec z okna hotelu Mandalay Bay

Jednym z najtragiczniejszych incydentów, do których doszło w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach, była strzelanina w światowej stolicy hazardu – Las Vegas w stanie Nevada – w październiku 2017 roku, kiedy to 64-letni Stephen Paddock, ze swojego pokoju hotelowego na 32. piętrze hotelu Mandalay Bay, otworzył ogień do uczestników festiwalu muzyki country. Wziął ze sobą cały arsenał. W wyniku masakry zginęło 61 osób, w tym sprawca, który popełnił samobójstwo, a ponad 800 zostało rannych.

Zobacz więcej o masakrze w Las Vegas:

El Paso: strzelanina w sklepie Walmart

W sierpniu 2019 roku w mieście El Paso w stanie Teksas, przy samej granicy z Meksykiem, doszło do masowej strzelaniny w sklepie sieci supermarketów Walmart.

Zbrodni dokonał 21-letni Patrick Crusius. Celem ataku miała być społeczność latynoamerykańska. Według śledczych, sprawca był autorem opublikowanego w internecie listu, pełnego treści rasistowskich i anty-imigranckich.

Chwalił on między innymi masakrę w Chirstchurch w Nowej Zelandii, także dokonanej z rasistowskich pobudek.

Crusius nie zabił się. Przebywa w areszcie, jego proces wciąż trwa. W wyniku ataku zginęły 23 osoby, tyle samo zostało rannych.

Znów Teksas: Strzelanina w Sutherland Springs

Listopad 2017, miasto Sutherland Springs na południu stanu Teksas. Do kościoła baptystów w tym mieście przyszedł David Patrick Kelley i otworzył ogień do ludzi uczestniczących we mszy.

Napastnik zamordował 26 osób, 20 zostało rannych. Celem Kelleya miała być jego była teściowa, która chodziła do feralnego kościoła.

Według relacji, sprawcę ścigały dwie osoby, które same miały broń. Znaleziono go martwego, z raną postrzałową głowy.

Masakra w Virginia Beach

Pierwszego czerwca 2019 roku pracownik urzędu miejskiego w Virginia Beach w stanie Wirginia zaczął strzelać do swoich współpracowników.

40-letni DeWayne Craddock kilka godzin przed zdarzeniem wysłał e-mail z rezygnacją z pracy w urzędzie. Mężczyzna nie miał żadnych problemów z prawem zanim nie dokonał masakry.

W wyniku ataku zginęło 12 osób, a cztery kolejne zostały ranne. Sprawca zginął w wymianie ognia z policją.

Teksas: maskara w Uvalde

Niedawna strzelanina w mieście Uvalde w stanie Teksas po raz kolejny rozbudziła głosy na temat dostępu do broni w Stanach Zjednoczonych.

Pod koniec maja, 18-letni Salvador Rolando Ramos wszedł do tamtejszej szkoły z karabinem AR-15 i prawie 700 sztukami amunicji. Chłopak zabił 21 osób, wcześniej zastrzelił swoją babcię. Sam zginął na miejscu.

Sprawca nie miał stwierdzonej choroby psychicznej, nie był też karany. Jednak wysyłał przez internet pogróżki.

Zobacz więcej o masakrze w Uvalde

Dyskusja o dostępie do broni w USA

To jednak tylko pewien wycinek tego, z jakimi problemami zmagają się Stany Zjednoczone w związku z szerokim dostępem do broni.

Dochodzi także do wypadków z udziałem dzieci. Ponadto, młodzi ludzie potrafią straszyć, że sami przyjdą do szkoły i dokonają rzezi.

Głos zaczęli zabierać nie tylko politycy, ale także ludzie kultury czy sportu. Szerokim echem odbiły się między innymi słowa Steve’a Kerra, byłego koszykarza między innymi legendarnej drużyny Chicago Bulls z Michaelem Jordanem w składzie, a obecnie trenera ekipy Golden State Warriors.

– Jestem zmęczony. Jestem zmęczony ciągłym stawaniem tutaj i składaniem kondolencji zdruzgotanym rodzinom, które tam są. Jestem zmęczony, przepraszam, przepraszam, jestem zmęczony chwilami ciszy. Dość! – apelował 8-krotny mistrz NBA.

Temat podjął także aktor Matthew McConaughey, który pojawił się w Białym Domu i zabrał głos w sprawie. Jak przyznał, sam posiada broń i jest zwolennikiem jej posiadania, jednak wezwał także do rewizji przepisów.

– Musimy przywrócić nasze amerykańskie wartości i potrzebujemy odpowiedzialnego posiadania broni. Potrzebujemy sprawdzenia przeszłości każdej osoby, musimy podnieść minimalny wiek na zakup karabinu AR-15 do 21 lat, potrzebujemy okresu oczekiwania na te karabiny, potrzebujemy modernizacji przepisów dotyczących czerwonej flagi i konsekwencji dla tych, którzy nadużywają tych praw – mówił aktor.

Zmiany w prawie dotyczącym posiadania broni

W środę Izba Reprezentantów amerykańskiego kongresu przyjęła zmiany w prawie, zaostrzające dostęp do niektórych rodzajów broni palnej.

„Ustawa o ochronie naszych dzieci” przewiduje podniesienie minimalnego wieku wymaganego przy kupnie karabinów półautomatycznych z 18 do 21 lat, a także zakaz używania magazynków o pojemności powyżej 15 naboi. Zaostrzone miałyby być również kary za nielegalny handel bronią. Nowe prawo ustanowiłoby ponadto zasady przechowywania broni w budynkach mieszkalnych i sankcje karne za ich naruszenie.

Dyskusja dostępie do broni w USA prawdopodobnie będzie trwała jeszcze długo. Lobby producentów uzbrojenia, szczególnie organizacja NRA (National Rifle Association) ma w Stanach Zjednoczonych bardzo duże wpływy i na pewno łatwo – nomen omen – broni w tej sprawie nie złoży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Największe strzelaniny w USA w latach 2017-2021. Dane FBI, sprawcy, ofiary, dostęp do broni [INFOGRAFIKI] - Portal i.pl