Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Szczecinku [zdjęcia, wideo]

Magdalena Michalska
Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. Jej celem jest propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o czystość języka polskiego i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Dziełem wybranym na tegoroczną edycję Narodowego Czytania, zostało „Wesele” – czyli młodopolski dramat Stanisława Wyspiańskiego, opowiadający o meandrach polskiej duszy i nękających nas narodowych problemach. Utwór pozwalający na wielowymiarową interpretację, wynoszący autora do rangi czwartego wieszcza narodowego i jak zauważyło wielu czytelników - zaskakująco aktualny pomimo stu lat jakie upłynęły od jego premiery.Do inicjatywy po raz kolejny chętnie przystąpili mieszkańcy Szczecinka, których spore grono zgromadziło się 2 września, w sali północnej Zamku. W bohaterów dramatu wcielili się posłowie: Małgorzata Golińska i Radosław Lubczyk, samorządowcy: starosta Krzysztof Lis, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas i przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, a także dyrektor Muzeum Regionalnego Ireneusz Markanicz oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Nie zabrakło też oprawy muzycznej na żywo w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II st im. Oskara Kolberga w Szczecinku.Ciekawostką wartą przytoczenia jest fakt, że Narodowe Czytanie przekroczyło w tym roku granice Polski i odbyło się także w Sydney, Chicago, Toronto, Londynie i Paryżu. Po raz pierwszy w historii zostało też przetłumaczone na Polski Język Migowy. Wspólna lektura fragmentów dramatu w języku migowym odbyła się w obecności pary prezydenckiej w Instytucie Głuchoniemych imienia księdza Jakuba Falkowskiego w Warszawie.
Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. Jej celem jest propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o czystość języka polskiego i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Dziełem wybranym na tegoroczną edycję Narodowego Czytania, zostało „Wesele” – czyli młodopolski dramat Stanisława Wyspiańskiego, opowiadający o meandrach polskiej duszy i nękających nas narodowych problemach. Utwór pozwalający na wielowymiarową interpretację, wynoszący autora do rangi czwartego wieszcza narodowego i jak zauważyło wielu czytelników - zaskakująco aktualny pomimo stu lat jakie upłynęły od jego premiery.Do inicjatywy po raz kolejny chętnie przystąpili mieszkańcy Szczecinka, których spore grono zgromadziło się 2 września, w sali północnej Zamku. W bohaterów dramatu wcielili się posłowie: Małgorzata Golińska i Radosław Lubczyk, samorządowcy: starosta Krzysztof Lis, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas i przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, a także dyrektor Muzeum Regionalnego Ireneusz Markanicz oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Nie zabrakło też oprawy muzycznej na żywo w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II st im. Oskara Kolberga w Szczecinku.Ciekawostką wartą przytoczenia jest fakt, że Narodowe Czytanie przekroczyło w tym roku granice Polski i odbyło się także w Sydney, Chicago, Toronto, Londynie i Paryżu. Po raz pierwszy w historii zostało też przetłumaczone na Polski Język Migowy. Wspólna lektura fragmentów dramatu w języku migowym odbyła się w obecności pary prezydenckiej w Instytucie Głuchoniemych imienia księdza Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Magdalena Michalska
Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. Jej celem jest propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o czystość języka polskiego i wzmacnianie narodowej tożsamości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!