Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Siły Rezerwowe: chętni chwycili przynętę

Cezary Sołowij [email protected]
– Byli żołnierze mogą już od lipca ubiegać się o wstąpienie do Narodowych Sił Rezerwowych. Od przyszłego roku możliwość taką będą też mieć kandydaci, którzy wcześniej nie służyli w armii. Wcześniej musisz jednak odbyć tzw. służbę przygotowawczą – wyjaśniał nasz ekspert Dariusz Macul.
– Byli żołnierze mogą już od lipca ubiegać się o wstąpienie do Narodowych Sił Rezerwowych. Od przyszłego roku możliwość taką będą też mieć kandydaci, którzy wcześniej nie służyli w armii. Wcześniej musisz jednak odbyć tzw. służbę przygotowawczą – wyjaśniał nasz ekspert Dariusz Macul. Fot. Radek Koleśnik
Okazuje się, że nie tylko mężczyźni, ale i kobiety zamierzają służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych. Ta formacja to kolejna nowość jaką przygotowało dla byłych żołnierzy Ministerstwo Obrony Narodowej.

Kontakt

Kontakt

Szczegółowe informacje na temat NSR można uzyskać w koszalińskiej WKU przy ul. Zwycięstwa 2020, pokój 21, od godz. 8 do 15 lub telefonicznie 94 343 77 96, 345 64 44.

Rekrutacja rozpocznie się od lipca, ale już teraz pracownicy WKU mają informacje o wolnych etatach w jednostkach wojskowych. Wczoraj przez godzinę kapitan Dariusz Macul z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koszalinie tłumaczył naszym Czytelnikom w jaki sposób można dostać się do tej formacji i co w zamian zyskać. Pierwszej udało się dodzwonić pani, która była zainteresowana tą formą służby.

- Czy kobiety też mogą tam służyć? - dociekała Czytelniczka. - Jestem opiekunką medyczną, mam 40 lat, ale nie byłam na żadnej komisji lekarskiej?

- W pani przypadku jest trochę inaczej. Wszystkie dokumenty, które mówią o możliwości przyjęcia kobiet stanowią, że muszą one mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej. Pani jak rozumiem nie była wzywana na komisję lekarską i nie ma książeczki wojskowej. Obowiązkowi mobilizacyjnemu podlegały absolwentki m.in. szkół medycznych i psychologii. Jednak ustawa nie mówi o opiekunkach medycznych.

- To nie mogę... - żalem zakończyła nasza rozmówczyni.

- Niestety - stwierdził kapitan Macul odkładając słuchawkę.

- Tam, gdzie mieszkam jest jednostka, do której właśnie chciałbym być przydzielony. Czy muszę się zgłosić do wojskowej komendy uzupełnień, żeby wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych, czy też pójść do dowódcy tej jednostki?

- Wszystkich informacji o warunkach wstąpienia udzielają wojskowe komendy uzupełnień. Jeżeli jest pan zainteresowany, to musi się zgłosić się do WKU właściwej dla miejsca, gdzie pan mieszka .

- Dzwonię spod Darłowa.... - wtrącił Czytelnik.

- To w takim razie do sławieńskiej WKU - wyjaśnił kapitan. - Rekrutacja rozpocznie się od lipca, ale już teraz pracownicy WKU mają informacje o wolnych etatach w jednostkach wojskowych. Nie wszystkie jednostki w kraju tworzą etaty dla żołnierzy NSR. Dlatego kandydaci, którzy chcą służyć w pobliżu swojego domu powinni dowiadywać się w WKU, czy wskazana przez nich jednostka przewiduje utworzenie etatów dla żołnierzy NSR. Jeżeli spełni pan wszystkie warunki, to zostanie skierowany przez nas do dowódcy jednostki, w której będzie pan miał nadany tzw. przydział kryzysowy.

- Czy każdy może ubiegać się o tę służbę? - zastanawiał się starszy szeregowy - Chciałbym razem z bratem dostać się, ale on nie służył wcześniej w armii. Został przeniesiony do rezerwy bez przeszkolenia wojskowego. Czy on też może ubiegać się w tym roku o przydział?

- Niestety, nie - kategorycznie stwierdził pracownik WKU. - W tym roku do NSR ma trafić dziesięć tysięcy kandydatów spośród tylko i wyłącznie byłych żołnierzy. Docelowo ma w nich służyć 20 tysięcy, ale resort będzie zabiegał przede wszystkim o byłych żołnierzy z bardzo wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem zdobytym w wojsku. NSR ma być zbiorem żołnierzy rezerwy - ochotników - tłumaczył wojskowy.

- Na podstawie zawartego kontraktu z wojskiem otrzymają oni tzw. przydział kryzysowy w jednostce wojskowej, gdzie mają m.in. wspomagać żołnierzy zawodowych. Chociażby jak w czasie ostatniej powodzi, która nawiedziła nasz kraj. Mogą też brać udział w działaniach antyterrorystycznych, a być może nawet wyjeżdżać na zagraniczne misje. To dotyczy pana, bo brat dopiero od przyszłego roku może się starać o przydział. Wtedy armia uruchomi tzw. służbę przygotowawczą dla osób, które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem. Tacy ochotnicy po jej zakończeniu i zdaniu egzaminu zostaną włączeni do NSR, a najlepsi będą mogli ubiegać się o przydział kryzysowy.

- Są jeszcze jakieś szczególne warunki do spełnienia? - dopytywał Czytelnik spod Darłowa.

- Do służby przygotowawczej będzie mogła być powołana osoba nie karana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, zdolności fizyczne i psychiczne, ukończone co najmniej 18 lat i minimum wykształcenie gimnazjalne. W przypadku zwolnienia żołnierza ze służby przygotowawczej lub odmowy przyjęcia przez niego przydziału kryzysowego nie będzie ponosił kosztów związanych z jej przebiegiem. Myślę, że ważna jest też informacja, iż okres służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!