Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Siły Rezerwowe: służba dla wybranych [film]

Cezary Sołowij [email protected]
Rekrutacja do NSR w Koszalinie
Rekrutacja do NSR w Koszalinie Radek Koleśnik
Mundur żołnierza to obecnie marzenie nie tylko chłopców, ale i dużej liczby dziewcząt. Powodem jest m.in. stabilna praca i dobra pensja. Najpopularniejsza do tego droga obecnie to służba w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Wymogi

Wymogi

Wiek minimum 18 lat, wykształcenie przynajmniej gimnazjalne (dla szeregowców), kategoria zdrowia "A", niekaralność za przestępstwa umyślne.

- Zainteresowanie służba w NSR jest zaskakująco spore - podsumowuje kapitan Jacek Wierczuk z koszalińskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Co najczęściej kieruje osobami zgłaszającymi się do jednostki?!

- Szczerze przyznają, że jest to brak pracy i nadzieja na jej uzyskanie właśnie w wojsku. Innych motywuje chęć zmiany pracy - wyjaśnia oficer WKU. Zaskakująca jest rozpiętość wiekowa. Zgodnie z ustawą do NSR mogą się zgłaszać osoby do 50 roku życia. Tak dojrzali jeszcze się nie zgłaszali, ale osoby po czterdziestce to norma.

- Zaskoczę może Czytelników kiedy powiem, że kobiet w tym gronie jest niemal połowa. Widać to zresztą również w czynnej służbie i na poligonie - podkreśla żołnierz.

Właśnie ruszył czwarty w tym roku turnus służby przygotowawczej dla szeregowych. Kolejny zaplanowano na grudzień. W regionie koszalińskim w tym roku zakwalifikowało się do szkolenia na szeregowców NSR 86 osób (chętnych było dwa razy tyle - dop. red.).

W tym przypadku służba przygotowawcza trwa cztery miesiące i przeznaczona jest dla tych osób, które nie odbyły wcześniej zasadniczej służby wojskowej. Przypomnijmy, że ten obowiązek został zniesiony trzy lata temu.

- Ochotnicy do tej formy służby muszą zgłosić się do nas. U nas poznają szczegóły i zostawią dokumenty - informuje kapitan Wierczuk. Wojsko oczywiście poszukuje przede wszystkim specjalistów, którzy przydatni będą w służbie. - Najbardziej poszukiwani przez nas są kierowcy, operatorzy sprzętu ciężkiego, elektrycy, elektronicy, elektrotechnicy - określa kwalifikacja przyszłych szeregowych kapitan Wierczuk.

Osoby zakwalifikowane na kurs przygotowawczy nie ponoszą kosztów zakwaterowania, wyżywienia i umundurowania. Dodatkowo otrzymują 750 złotych miesięcznie. Na koniec zdają egzamin i podpisują kontrakt z dowódca jednostki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo