Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny: przez internet prosto i wygodnie

Inga Domurat
Wypełnienie formularza spisowego przez internet zajęło mi dosłownie kilka minut. Jeśli jednak komuś sprawi to trudność, może o pomoc zwrócić się dzwoniąc pod numery infolinii: : 800-800-800 (numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych) oraz 22 44-44-777 (dla połączeń z telefonów komórkowych, płatny zgodnie z cennikiem operatora).
Wypełnienie formularza spisowego przez internet zajęło mi dosłownie kilka minut. Jeśli jednak komuś sprawi to trudność, może o pomoc zwrócić się dzwoniąc pod numery infolinii: : 800-800-800 (numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych) oraz 22 44-44-777 (dla połączeń z telefonów komórkowych, płatny zgodnie z cennikiem operatora). Radosław Brzostek
Do piątku mogliśmy tylko teoretyzować na temat tego, czy wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym przez internet jest łatwe. Wczoraj spisałam się sama i polecam tę formę wzięciu udziału w spisie. To jest bardzo łatwe.
Narodowy Spis Powszechny: przez internet prosto i wygodnie

Pierwszego kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Od 1 kwietnia do 16 czerwca można spisywać się przez internet. Od 8 kwietnia do 30 czerwca do pracy wezmą się rachmistrzowie, których tylko w województwie zachodniopomorskim jest 871. Ci zapukają do tych osób, które same się nie spiszą lub nie dokończą wypełniania formularza, a ich numer telefonu jest nieznany ankieterom uzupełniającym potrzebne do spisu dane właśnie przez telefon.

Dlatego, by uniknąć wizyt, telefonów warto spisać się przez internet. Ja to już zrobiłam i przyznaję, że jest to proste, trwa kilka minut, a objaśnienia prowadzące nas krok po kroku są zrozumiałe dla przeciętnego respondenta. Żeby jednak takim właśnie spis był, trzeba znać swój numer PESEL oraz NIP. Bez tych danych spis okaże się niemożliwy.

I tak wchodzimy na stronę internetową: www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl i od razu na środku strony pojawi się aktywna zakładka "formularze spisowe". Trzeba w nią wejść. I teraz mamy wybór: albo decydujemy się na formularz "off-line", który pobieramy za pomocą dostępnego na stronie programu. Potem możemy go wypełniać bez konieczności łącza internetowego. Te będzie już tylko potrzebne do samej wysyłki. Program będzie każdego prowadził krok po kroku. Jednak ja zdecydowanie bardziej polecam korzystanie z formularza "on-line", bezpośrednio połączonego z serwerem GUS. By to zrobić najpierw trzeba kliknąć w formularz identyfikacyjny. Tu w ramki trzeba wpisać nr PESEL, nazwisko, imię, podać telefon kontaktowy i adres mailowy oraz wybrane przez siebie hasło, które ma zawierać 8-12 znaków, w tym małe i wielkie litery i znaki specjalne, a także uzupełnić ramkę napisem z obrazka. Pojawia się też wybór między podaniem NIP a miejscem urodzenia oraz rodowym nazwiskiem matki. Wybrałam więc ten drugi wariant i kliknęłam na dole strony w "zaloguj". Ale wyskoczył komunikat "błąd logowania" i prośba o wypełnienie pustych ramek. Tak więc podanie NIP-u, przynajmniej w moim przypadku, okazało się konieczne, by zacząć się spisywać.

Dlatego warto ten numer mieć przy sobie. Po zalogowaniu na ekranie pojawiły się moje dane wraz z miejscem stałego pobytu, które akurat w moim przypadku były już nieaktualne. Ponieważ jednak formularz wymagał wprowadzenia danych aktualnych na dzień 31 marca, więc wpisałam nowy adres zamieszkania. Gdy to zrobiłam i kliknęłam w "dalej" na ekranie wyskoczył komunikat z poprawionymi już danymi i prośbą o ich potwierdzenie, ponieważ po wybraniu dla mnie rodzaju badania (może być pełne lub reprezentacyjne, a tym samym bardziej szczegółowe) modyfikacja danych nie będzie już możliwa. Potwierdziłam i zaczęłam odpowiadać na pytania, a tych było zaledwie siedem. Zaznaczam jednak, że to nie my - respondenci- wybieramy pytania, na które mamy odpowiadać. Dlatego ich liczba i rodzaj może być różna. Mnie pytano o stan cywilny, kraj urodzenia, obywatelstwo, narodowość, język, którym posługuję się na co dzień. Tą skromną liczbą pytań byłam zaskoczona, bo faktycznie akurat te dane o mnie już są w koszalińskich urzędach (ratuszu, USC i skarbówce). Rodzice mający nieletnie dzieci (do 15 roku życia) mogą od razu skorzystać z wypełnienia formularza swoich dzieci. Trzeba jednak znać nr PESEL.

Po zakończeniu wypełniania formularza, GUS dziękuje za udział w NSP i zapewnia, że dane właśnie zostały do niego przekazane. Wtedy już można spokojnie zamknąć stronę GUS. Można też wyjść z aplikacji, klikając w "wyloguj". Bo wtedy jeszcze przez 14 dni, wpisując nr PESEL i wprowadzone wcześniej hasło, będzie można wrócić do formularza i go uzupełnić, poprawić.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!