MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz marszałek na czele EPL w Europejskim Komitecie Regionów

Marzena Sutryk
Olgierd Geblewicz (z lewej) przejmuje przewodnictwo w EPL w Europejskim Komitecie Regionów od dr. Michaela Schneidera
Olgierd Geblewicz (z lewej) przejmuje przewodnictwo w EPL w Europejskim Komitecie Regionów od dr. Michaela Schneidera urząd marszałkowski szczecin
Największa partia polityczna w Europejskim Komitecie Regionów wybrała marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza na przewodniczącego. To jedno z kluczowych stanowisk tej instytucji.

Przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Europejskim Komitecie Regionów wybierają członkowie ugrupowania spośród kandydatów, którzy zgłosili chęć objęcia stanowiska. Marszałek Olgierd Geblewicz przejął funkcję od dr. Michaela Schneidera, przedstawiciela kraju związkowego Saksonia-Anhalt przy rządzie federalnym.

Komitet Regionów, to organ doradczy Unii Europejskiej złożony z samorządowców wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym ze wszystkich państw członkowskich. Za pośrednictwem KR mają możliwość opiniowania tworzonego w Unii prawa i przepisów. Przewodniczący partii politycznej bierze udział w posiedzeniu prezydium Komitetu, które odpowiada m.in. za opracowywanie programu politycznego na początku kadencji i nadzorowanie jego wykonania. Do zadań Olgierda Geblewicza będzie należała organizacja i koordynacja prac zgromadzenia plenarnego i komisji, otrzymał on także kompetencje finansowe, organizacyjne i administracyjne.

EPL - Europejska Partia Ludowa - to największa rodzina polityczna w Europie, skupiająca partie chadeckie i konserwatywno-liberalne. Z Polski należą do niej Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Wewnątrz EPL, do zadań zachodniopomorskiego marszałka będzie należało m.in. zwoływanie i przewodniczenie posiedzeniom grupy, reprezentowanie jej na forum Komitetu Regionów i poza nim, a także opracowywanie decyzji Prezydium ugrupowania. Funkcję przewodniczącego EPL w Komitecie Regionów będzie sprawował przez 5 lat.

Wyboru i zdobycia szerokiego zaufania na poziomie europejskim, pogratulował mu przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

Olgierd Geblewicz urząd marszałka województwa zachodniopomorskiego sprawuje od 2010 roku.

Zobacz także: Konferencja Piotra Zientarskiego i Marka Hoka ws. poprawek do budżetu państwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński