Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz raport: Czas na wybór studiów

Alina Konieczna [email protected]
W Politechnice Koszalińskiej można znaleźć nawet tak wielkie roboty. Na zdjęciu – zajęcia w Zakładzie Napędów i Sterowań Instytutu Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej.
W Politechnice Koszalińskiej można znaleźć nawet tak wielkie roboty. Na zdjęciu – zajęcia w Zakładzie Napędów i Sterowań Instytutu Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej. Radosław Brzostek
Z końcem czerwca swoje świadectwa odbiorą tegoroczni maturzyści. Już teraz jednak muszą podjąć decyzję, co dalej robić ze swoim życiem. Jakie studia wybrać? Przygotowaliśmy raport, który może pomóc w wyborze.

Uczelnie w Koszalinie

Sprawdziliśmy, co proponują uczelnie publiczne z regionu dla przyszłych studentów z Koszalina, Kołobrzegu, Szczecinka, Białogardu, Sławna, Świdwina i Drawska.

Największa publiczna uczelnia w Koszalinie - Politechnika Koszalińska na pierwszy rok studiów stacjonarnych I stopnia na przyszły rok akademicki zamierza przyjąć 2,4 tysiąca osób, na studia niestacjonarne - 1,3 tysiąca osób. - Rekrutacja drogą elektroniczną już się rozpoczęła, jest prowadzona w sposób ciągły i potrwa do 25 września - informuje Agnieszka Kowalska, rzecznik PK. - Serwis rekrutacyjny jest dostępny na stronie internetowej rekrutacja.tu.koszalin.pl.

Opłata rekrutacyjna wynosi 80 złotych, na dwa kierunki - architekturę wnętrz oraz wzornictwo - 100 złotych. Po zarejestrowaniu w systemie elektronicznym kandydaci będą musieli dostarczyć komplet dokumentów - świadectwo maturalne, podanie o przyjęcie na studia, wypis z dowodu osobistego.

26 kierunków w Politechnice
Politechnika proponuje kandydatom 26 kierunków studiów (wśród nich - trzy nowe). W ostatnich latach dużą popularnością cieszyło się budownictwo, w związku z budowlanym boomem wynikającym z napływu unijnych funduszy. Wydaje się, że zainteresowanie budownictwem w tym roku również będzie spore. Na studiach I stopnia trwających 3,5 roku uczelnia proponuje dwie specjalności: konstrukcje budowlane inżynierskie oraz budownictwo drogowe. Kolejne kierunki na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska to geodezja i kartografia, inżynieria środowiska oraz ochrona środowiska.

Zainteresowani informatyką mają do wyboru studia na Wydziale Elektroniki i Informatyki: elektronikę i telekomunikację, informatykę, edukację techniczno-informatyczną, a także pedagogikę (to ubiegłoroczna nowość). Wydział Mechaniczny proponuje studia na mechanice i budowie maszyn, technice rolniczej i leśnej, transporcie, technologii żywności i żywieniu człowieka. Na tym wydziale zostanie uruchomiony nowy kierunek - to zarządzanie i inżynierią produkcji. 3,5-letnie studia inżynierskie mają przygotować przyszłych menedżerów, którzy będą mogli starać się o pracę w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, w przedsiębiorstwach produkcyjnych, czy w działach logistycznych różnych firm. W Instytucie Ekonomii i Zarządzania można wybrać studia na ekonomii, finansach i rachunkowości, czy na zarządzaniu.

Nowy kierunek w tym instytucie to gospodarka przestrzenna. Studia licencjackie potrwają trzy lata, absolwenci będą przygotowani do pracy w administracji państwowej, samorządowej, w agencjach rozwoju, nieruchomości, czy turystycznych. Mechatronika, inżynieria biomedyczna (ubiegłoroczna nowość), czy inżynieria materiałowa to kierunki studiów niełatwe, wymagające predyspozycji do przedmiotów ścisłych, jednak interesujące, dające duże szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy - zapotrzebowanie na absolwentów inżynierii biomedycznej rośnie, specjaliści tej dyscypliny są potrzebni zarówno technice, jak i medycynie.

Dużą popularnością wśród kandydatów co roku cieszą się łatwiejsze studia - filologie, a także dziennikarstwo i komunikacja społeczna, czy europeistyka. Kandydaci obdarzeni zdolnościami plastycznymi mogę wybrać wzornictwo lub architekturę wnętrz. Kolejną nowością, która pojawi się w przyszłym roku akademickim, będą studia międzykierunkowe o specjalności film, gry, animacje cyfrowe (o tych studiach rozmawiamy z prorektorem PK Witoldem Gulbińskim - patrz strona obok).

Pedagogika, czy pielęgniarstwo
Najmłodsza koszalińska szkoła wyższa - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, także rozpoczęła nabór drogą elektroniczną. Kandydaci mogą rejestrować się na stronie www.pwsz-koszalin.pl. Opłata rekrutacyjna wynosi 75 złotych. Można wybrać filologie: angielską, francuską, lub germańską (szkoła proponuje także łączone specjalności nauczycielskie: angielski z niemieckim, niemiecki z angielskim i francuski z angielskim).

W PWSZ można również studiować filologię polską (od drugiego roku - specjalność język mediów i komunikacji społecznej lub filologia polska z bibliotekarstwem szkolnym). W ofercie PWSZ znajduje się też pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne z językiem angielskim oraz pedagogika. Na pedagogice jest kilka specjalności, m.in. pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna, edukacja elementarna i język angielski. Od przyszłego roku akademickiego szkoła uruchomi nowe specjalności - opiekę nad osobą starszą i niepełnosprawną, studenci będą dodatkowo uczyć się języków: niemieckiego, angielskiego lub francuskiego.

Uczelnia zaproponuje również studia niestacjonarne właśnie na tych nowych specjalnościach. Jeszcze nie wiadomo, jaka będzie wysokość czesnego. PWSZ zamierza wprowadzić dwa nowe kierunki - turystykę i rekreację oraz fizjoterapię. Zostaną one uruchomione pod warunkiem uzyskania zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Socjologia w Słupsku

Akademia Pomorska w Słupsku rekrutację na przyszły rok akademicki rozpocznie 27 czerwca. Kandydaci będą się rejestrować za pośrednictwem internetu, pod adresem www.apsl.pl - link e-rekrutacja. Uczelnia oferuje 22 kierunki kształcenia, wśród których jest sporo nowości. W nowej ofercie AP znajdzie się: ochrona środowiska, socjologia, praca socjalna oraz zdrowie publiczne.

- Na prowadzenie tych kierunków już uzyskaliśmy zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi Marzena Łukasik, rzecznik AP. - Planujemy utworzenie dwóch kolejnych kierunków, to edukacja techniczno-informatyczna oraz turystyka i rekreacja. Dokumenty zostały złożone i oczekujemy na decyzję ministra.

W Akademii Pomorskiej można studiować tradycyjne dla tej uczelni kierunki humanistyczne oraz nauczycielskie - filologię, polską, pedagogikę, historię, geografię, biologię, fizykę, pedagogikę, ale także bezpieczeństwo narodowe, filozofię, pielęgniarstwo, czy ratownictwo medyczne. Opłata rekrutacyjna wynosi 85 złotych, 100 złotych - na ratownictwo medyczne, 150 złotych - na edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej.

A może nauka z dala od domu?

Studia w dużym ośrodku akademickim, w znanej, popularnej i cenionej uczelni, to marzenie wielu młodych ludzi. Mieszkańcy naszego regionu najczęściej wybierają Poznań, Gdańsk, czy Szczecin.

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu od wielu lat kształci studentów z Koszalina, Kołobrzegu, czy Szczecinka. Jak informuje Agnieszka Kurka z biura prasowego UAM, rekrutacja na przyszły rok akademicki rozpoczęła się 1 czerwca i potrwa do 4 lipca. Kandydaci rejestrują się za pomocą systemu internetowej rekrutacji, poprzez stronę rejestracja.amu.edu.pl.

UAM prowadzi rekrutację na 52 kierunki oraz na 2 makrokierunki. Nowością jest bezpieczeństwo narodowe - to studia trzyletnie I stopnia, prowadzone zarówno w systemie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy w strukturach administracji publicznej, w organizacjach cywilnych i mundurowych, czy w zespołach reagowania kryzysowego. Podczas ubiegłorocznego naboru największym zainteresowaniem cieszyły się: filologia norweska, filologia szwedzka, psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz japonistyka.

Oferta edukacyjna Uniwersytetu Gdańskiego jest różnorodna, kandydaci mogą wybierać studia na 42 kierunkach, prowadzone na 11 wydziałach, wśród których jest także Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiemu Uniwersytetu Medycznego. To elitarne i trudne studia, na które może zostać przyjętych 50 osób. Uczelnia już od 16 maja prowadzi internetowy rejestr kandydatów (irk.ug.edu.pl). Każdy z kierunków ogłosił na stronie internetowej terminy, w których będzie zakończona rejestracja oraz daty opublikowania list rankingowych. Najczęściej będzie to w połowie lipca. Osoby, które znajdą się na tych listach, będą musiały dostarczyć dokumenty, tym samym potwierdzić wolę studiowania na danym kierunku. Na jednolite studia magisterskie prawnicze uczelnia chce przyjąć 220 osób.

Na psychologii (także studia magisterskie) jest tylko 80 miejsc, na socjologii (studia I stopnia) 120 miejsc. 30 osób będzie mogło studiować filologię polską z dwuprzedmiotową specjalnością nauczycielską - kaszubistyką. Na amerykanistyce jest 80 miejsc, na międzynarodowych stosunkach gospodarczych 390, z tym, że na elitarnej specjalności International Business - tylko 30 miejsc. W poprzednich latach najpopularniejszymi kierunkami na UG były: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia angielska, skandynawistyka oraz biotechnologia.

Uniwersytet Szczeciński, położony w naszym województwie, za względu na niewielką odległość od miejsca zamieszkania, wybiera wielu młodych ludzi z regionu koszalińskiego. Ta uczelnia system elektronicznej rejestracji rozpoczęła 14 czerwca (www.us.szc.pl). Planowa są trzy terminy naboru. Pierwszy potrwa od 15 czerwca do 5 lipca, kolejne będą ogłaszane na tych kierunkach, gdzie nie zostały wyczerpane limity (drugi nabór jest przewidziany od 8 lipca do 2 sierpnia, trzeci d 5 sierpnia do 5 września).

Możliwości wyboru kierunku studiów jest bardzo dużo, uniwersytet proponuje m.in. makrokierunki. To filologia polska i kulturoznawstwo, specjalność nauczycielska, czy informatyka i pedagogika, specjalność informatyka ekonomiczna i pedagogika wczesnoszkolna oraz przedszkolna.

Uniwersytet Szczeciński ma w swojej ofercie studia anglojęzyczne na kierunkach ekonomicznych, w różnych specjalnościach, m.in. Economics of Business, Financial Analysis, czy General Managment. Te studia są jednak płatne. Najbardziej oblegane kierunki ostatnio to: psychologia, turystyka i rekreacja oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!