Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz region będzie jednym z pierwszych, w którym zacznie działać naziemna telewizja cyfrowa

JAKUB ROSZKOWSKI
W Białogardzie i Koszalinie już w marcu przyszłego roku, a w całej Polsce do połowy 2011 roku zmienimy system odbioru telewizji naziemnej z analogowego na cyfrowy. Szykujmy się więc na spore wydatki. Albo już dziś sprawdzajmy co kupujemy.

Uwaga Czytelnicy i Telewidzowie: do połowy 2011 roku Polska musi przejść na nadawanie programów telewizyjnych z dotychczasowego systemu analogowego na system cyfrowy. Tak każe unijna dyrektywa. Dzięki temu - zapewniają eksperci i naukowcy - jakość odbioru programów będzie lepsza i otrzymamy ich dużo więcej niż dotychczas. Szczegóły? Oto one.

Standard
Nie ma już odwrotu. Od wczoraj wiadomo, że w cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce będzie wykorzystywany standard MPEG-4. Co to oznacza? Że trzeba kupować telewizory nie tylko przystosowane do odbioru telewizji cyfrowej, ale wykorzystujące jeszcze ten właśnie standard. Ewentualnie musimy poszukać specjalnych tzw. przystawek. Bo inaczej oglądać TVP, TVN, Polsatu nie będziemy mogli w ogóle.

- W tej chwili standard MPEG-4 wykorzystują przede wszystkim te lepsze, droższe telewizory firmy SONY - mówi Dawid Glonek ze sklepu Avans w Kołobrzegu. - Kosztują nie mało, bo około 4,5 tysiąca złotych za 40-calowy ekran - szybko podaje nam cenę. Nasz rozmówca uspokaja jednak szybko, że jeśli mamy nawet telewizor, który standardów MPEG-4 nie wykorzystuje, nie jesteśmy na straconej pozycji. - Trzeba wtedy będzie tylko kupić specjalną przystawkę do naszego odbiornika, która kosztuje 150 - 200 złotych - zdradza.

Plazma z LCD
Czy naziemną telewizję cyfrową będzie można odbierać tylko na nowoczesnych odbiornikach ciekłokrystalicznych albo plazmowych? - Przystawka z MPEG-4 może być montowana także do telewizorów kineskopowych, więc jeśli ktoś nam mówi, że trzeba kupić telewizor z płaskim ekranem, to prawdopodobnie nas naciąga - zapewnia rzetelnie Dawid Glonek.

Nie trzeba też będzie zakładać dodatkowego okablowania, czy zmieniać anten. Po prostu ustalonego dnia dotrze do nas obraz przesyłany cyfrowo.

Tylko po co to?
Dzięki tym zmianom częstotliwości analogowe zostaną zupełnie zwolnione i będą mogły być wykorzystane do uruchomienia telewizji mobilnej (dostępnej w telefonach komórkowych). To nie wszystko. Częstotliwości analogowe przestaną być wkrótce chronione przez prawo międzynarodowe. To niezwykle istotne dla nadawców. Najważniejsze to jednak postęp: jakość cyfrowa to standard XXI wieku, świetny obraz i dźwięk, a także usługi multimedialne (m.in. internet przez telewizor).

Kto i gdzie?
Pierwsze cztery miasta, w których już w tym roku ruszy naziemna telewizja cyfrowa to Warszawa, Poznań, Żagań i Zielona Góra. Kolejny etap to marzec 2010 roku. Wtedy cyfrowe obrazy dotrą m.in. do nadajników w Białogardzie-Sławoborzu i Koszalinie-Gołogórze. Cyfrową telewizję będą wtedy mogli odbierać niemal wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Trzeci etap wprowadzania zmian to lipiec 2011 roku, gdy cyfrowe obrazy i dźwięki dotrą do m.in. Krakowa, Katowic, Gdańska.... A dwa lata później sygnał analogowy w Polsce zostanie definitywnie wyłączony.

Multipleks
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już przygotowała projekt konkursu na zajęcie pierwszej wiązki częstotliwości cyfrowych (tzw. multipleksu). Taki multipleks zmieści na raz aż siedem programów. Wiadomo, że w tym pierwszym multipleksie znajdą się TVP1, TVP2, TVPInfo, TVN, Polsat, TV4 i TVPuls.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!