Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Agata wygrała !!!! (video)

(bog)
- Jestem bardzo szczęśliwa i bardzo zmęczona - mówi Agata Szymczewska.
- Jestem bardzo szczęśliwa i bardzo zmęczona - mówi Agata Szymczewska. Fotorzepa
Agata Szymczewska z Koszalina wygrała XIII. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Swoją grą podbiła serca nie tylko jurorów, ale i telewidzów, od których otrzymała najwięcej esemesów i została ich ulubionym uczestnikiem konkursu.

Materiał Telewziji Polskiej

Materiał Telewziji Polskiej

Zobacz materiał TVP 0,9 MB

Aby zobaczyć film trzeba zapisać go na dysku twardym komputera - wielkość pliku 0,9 MB
Materiał - własność Telewizji Polskiej

Czytaj także
Agata i skrzypce

Konkurs jest czteroetapowy. Do finału jury zakwalifikowało osiem osób. W nim 21-letnia Agata, absolwentka koszalińskiej szkoły muzycznej, studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i w Hanowerze, zagrała drugi koncert Wieniawskiego i koncert d-moll Sibeliusa. - Grała bardzo spokojnie i pięknie, a ja w myślach razem z nią - powiedział Bartosz Bryła, jej profesor z Poznania. - Jestem bardzo szczęśliwy, że tak wspaniale się zaprezentowała.
Andrzej Kulka, przewodniczący jury, stwierdził, że Agata od samego początku była przez sędziów wysoko oceniana za bardzo dobre, dojrzałe wykonywanie utworów i "po każdym etapie była na górze". Wygląda na to, że najbardziej rezultatem zaskoczona jest sama Agata: - Jeszcze nie dotarło do mnie, że to ja wygrałam i pewnie jeszcze długo nie dotrze. Przyjechałam do Poznania nie po to, aby za wszelką cenę wygrać, ale by zdobyć nowe doświadczenia. Bardzo wspierała mnie Alena Baewa, laureatka poprzedniego konkursu. Poradziła, aby przed finałem zrobić sobie zdjęcia, bo to przynosi szczęście. Posłuchałam jej. Teraz jestem bardzo szczęśliwa i bardzo zmęczona - mówi Agata Szymczewska, z którą udało nam się porozmawiać wczoraj, gdy szła na rozdanie nagród. Otrzymała złoty medal i 25 tys. dolarów. A jakie ma plany na przyszłość?- Są niesprecyzowane, nie znam jeszcze obowiązków laureata. Wiem, że w poniedziałek będę miała recital w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na pewno wkrótce przyjadę do Koszalina, chociaż na krótko - obiecała.
Serdecznie gratulujemy Agacie tak ogromnego sukcesu. Życzymy, aby otworzył jej drzwi do wielkiej światowej kariery.

Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Nagrody

Drugie miejsce w odbywającym się co pięć lat i uznawanym za jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych zajęła 17-letnia Japonka Airi Suzuki, trzecie 23-letnia Polka Anna Maria Staśkiewicz.
Czwartą nagrodę otrzymał Lev Solodovnikov z Rosji, dwie nagrody piąte przypadły Jarosławowi Nadrzyckiemu i Marii Machowskiej, a szóste miejsce zajął Wojciech Pławner. Jury postanowiło też przyznać jedno wyróżnienie dla Simeona Klimashevskiego z Rosji.

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbył się w 1935 r. w Warszawie, w setną rocznicę urodzin patrona. Inicjatorem imprezy był bratanek kompozytora Adam Wieniawski, a organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania. Zgłoszenia nadchodziły z całego świata. W rezultacie do przesłuchań przystąpiło 55 skrzypków z 16 krajów. Zwyciężczynią została 15-letnia Francuzka Ginette Neveu. Sukces pierwszego konkursu przekonał organizatorów o konieczności wznawiania go co 5 lat. Kolejny miał odbyć się w 1940 r. Niestety wojna pokrzyżowała te plany. II konkurs odbył się w 1952 r. już nie w Warszawie, a w Poznaniu. Tam bowiem znajdowała się, dysponująca odpowiednią akustyką, sala koncertowa. Wśród laureatów kolejnych konkursów znaleźli się tak wybitni skrzypkowie jak: Dawid Ojstrach, Ida Haendel, Bronisław Gimpel, Grażyna Bacewicz i Wanda Wiłkomirska.
W tegorocznej edycji uczestniczyła słynna orkiestra Academy Of Saint Martin In The Fields pod batutą Neville'a Marrinera. Konkurs cieszy się na całym świecie wielkim prestiżem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!