MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre 2017. Business Software - firma z Koszalina mecenasem plebiscytu

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
- Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w zakresie informowania społeczeństwa o firmach, markach, produktach, usługach itd. Plebiscyt Nasze Dobre z Pomorza doskonale wpisuje się w takie działania - komentuje Robert Bodendorf, szef Business Software
- Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w zakresie informowania społeczeństwa o firmach, markach, produktach, usługach itd. Plebiscyt Nasze Dobre z Pomorza doskonale wpisuje się w takie działania - komentuje Robert Bodendorf, szef Business Software Radek Koleśnik
O firmach z regionu, sytuacji na rynku i pomysłach na polepszenie pozycji przedsiębiorstw rozmawiamy z Robertem Bodendorfem, prezesem Business Software.

Pana firma Business Software jest Mecenasem tegorocznej edycji plebiscytu Nasze Dobre z Pomorza. To druga Pana firma, która specjalizuje się w oprogramowaniach.

A ściślej mówiąc - powstała ona dzięki wydzieleniu z MikroSerwis Działu Produkcji Oprogramowania w 2012r. Funkcjonująca od 2000 roku firma najpierw sprzedawała komputery, następnie świadczyła usługi informatyczne dla firm, w dalszej kolejności została partnerem handlowym i wdrożeniowym systemów Comarch ERP, a po kilku latach zajęła się tworzeniem własnych programów, często współpracujących z Comarch ERP.

W chwili obecnej MikroSerwis świadczy nadal zaawansowane usługi informatyczne dla firm i wdraża oprogramowanie tworzone przez Comarch, natomiast Business Software realizuje projekty programistyczne na zamówienie, a niektóre programy - jak np. wspomagające zarządzanie projektami, zleceniami, zakupami, czy reklamacjami - sprzedawane są już, jako tzw. wersje pudełkowe, z możliwością dostosowania do potrzeb konkretnej firmy.Z naszych obserwacji wynika, że niewiele osób wie, czym się zajmujemy. Przeciętny mieszkaniec naszego regionu zaczyna interesować się daną firmą, gdy ta ogłasza upadłość lub informuje o zwalnianiu pracowników, bądź wydarzy się inna negatywna sytuacja, a nie za bardzo interesuje się tym, jakie firmy działają na bieżąco, co ciekawego robią i jak się rozwijają. Poza tym, wśród starszych mieszkańców naszego regionu panuje jeszcze ciągle przekonanie, że „tutaj nic nie ma, ponieważ po roku 90-tym polikwidowano największe zakłady pracy”. Prawdą jest, że tamte firmy poupadały, ale powstały tysiące nowych firm.

W samym Koszalinie działa ok. 10 tys. przedsiębiorstw, które tworzą naszą regionalną gospodarkę oraz, które dają pracę tysiącom osób. W całym województwie zachodniopomorskim jest zarejestrowanych ok. 220 tys. firm. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na terenie, który swoim zasięgiem obejmuje Głos Dziennik Pomorza działa łącznie około 300 tys. przedsiębiorstw, z których każde zatrudnia średnio - wg danych statystycznych - 6 osób.Dlatego uważam, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w zakresie informowania społeczeństwa o firmach, markach, produktach, usługach itd. Plebiscyt Nasze Dobre z Pomorza doskonale wpisuje się w takie działania.

Wielokrotnie moje firmy brały udział w tego typu plebiscytach, skutkiem czego otrzymaliśmy wiele chlubnych i sympatycznych wyróżnień. W tym roku postanowiliśmy za pośrednictwem mecenatu dotrzeć do mieszkańców regionu z informacją, że mamy taką firmę, jak Business Software, która tworzy profesjonalne, przydatne biznesowo i chwalone przez klientów oprogramowanie.

Prowadząc tak szeroką działalność, a przy tym kierując ZZPP ma Pan szersze spojrzenie na funkcjonowanie przedsiębiorstw w regionie. Jaka jest rzeczywistość? Słyszymy, że bezrobocie wciąż spada, wskaźniki gospodarcze są na zadowalającym poziomie. A jak jest z punktu widzenia przedsiębiorców?

Niezaprzeczalnie znacznie mniej osób widnieje obecnie w rejestrach urzędów pracy. Przyczyn jest kilka, a jedną z najważniejszych jest emigracja Polaków. Skutek tego jest taki, że wiele firm ma trudności z zatrudnianiem odpowiadających im pracowników, co często uniemożliwia dalszy rozwój tych firm lub wręcz utrudnia realizowanie pozyskanych zamówień.

Fakt jest jednak taki, że dla zdecydowanej większości przedsiębiorców ruchy na rynku pracy nie mają większego znaczenia, ponieważ nie prowadzą oni żadnej rekrutacji. W ewidencji przedsiębiorców najwięcej jest jednoosobowych działalności gospodarczych, które nie zatrudniają nikogo, a dużą część również stanowią firmy, które od lat mają stałą załogę i na razie nie chcą tego zmieniać. Wynika to głównie z obaw o przyszłość. Chodzi zarówno o obawy typowo biznesowe, jak i o wiele obaw związanych z traktowaniem przedsiębiorców przez państwo. Niestabilność prawa, ciągłe jego zmiany i przyrost przepisów, a także zbyt wysokie opodatkowanie, to główne hamulce rozwoju gospodarczego.

Jednakże pomimo tych utrudnień, które na nas nakładają politycy i urzędnicy - wyniki PKB są na zadowalającym poziomie. Wyobraźmy sobie więc, jak mocno mógłby rozwinąć się nasz kraj, gdyby rzeczywiście ułatwiono prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. No i do tego właśnie zmierza Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, a my - jako Zachodniopomorski ZPP - wspomagamy te działania. Przykładem niech będzie projekt „Płaca+Podatki-”, którego celem jest stanowcze uproszczenie opodatkowania, a także realny wzrost płac pracowników.

Pytanie o ZZPP - Związek to młoda organizacja, działa od niedawna na naszym rynku.

Głównym celem Zachodniopomorskiego ZPP jest wspieranie ogólnopolskiego ZPP w działaniach na rzecz poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a im będzie nas więcej, tym realniej możemy mieć na to wpływ. Jednakże Zachodniopomorski ZPP, to również inne działania na rzecz regionalnych przedsiębiorców. M. in. jesteśmy partnerem w projekcie „Internetowe Rewolucje”, którego celem jest poszerzanie wiedzy na tematy skutecznego wykorzystania Internetu w biznesie. Uruchomiliśmy „Magazyn ZZPP”, w którym przekazujemy istotne dla przedsiębiorców informacje na stronie www.zzpp.net.pl/magazyn.

Co tydzień każdy członek naszej organizacji otrzymuje „Biuletyn Prawo & Legislacja”, w którym informujemy o wprowadzonych i planowanych zmianach w prawie. Można więc powiedzieć, że pomimo, iż działamy od niedawna - już teraz przedsiębiorcy uzyskują całkiem sporo korzyści z członkostwa w naszej organizacji. A to dopiero początek, ponieważ planujemy w najbliższych miesiącach kolejne inicjatywy, które będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, ale większość z nich będzie skierowana jedynie do firm zrzeszonych w naszej organizacji.

Zachęcam zatem przedsiębiorców już teraz do wypełnienia deklaracji członkowskiej, aby mogli mieć dostęp do istotnych informacji. Co ważne - członkostwo w naszej organizacji jest pozbawione opłat i nadmiernych formalności. Wystarczy wypełnić prostą deklarację na stronie: www.zzpp.net.pl.

Warto tutaj wspomnieć o inicjatywie #kupujwKoszalinie, a także o zachęcaniu do tworzenia nowych firm, czyli o inicjatywie Przedsiębierz.

Inspiracją do powstania inicjatywy #kupujwKoszalinie były również działania ZPP. Jak sama nazwa wskazuje - jej celem jest zachęcanie do kupowania w koszalińskich firmach. Zachęcamy zarówno konsumentów, aby robili zakupy w lokalnych sklepach, przedsiębiorców - aby śmielej korzystali z usług lokalnych firm i zaopatrywali się w koszalińskich hurtowniach, a sektor publiczny motywujemy do częstszego realizowania zamówień u koszalińskich przedsiębiorców.

Są badania, które pokazują, że koszaliński sektor publiczny wydaje około 440 mln zł rocznie na zakupy. Niestety, ale tylko 140 mln pozostaje w naszym mieście. Nie chodzi o to, aby wywierać nacisk na urzędników, aby wszystko kupowali w Koszalinie. Zależy nam jedynie na uświadamianiu, że każda złotówka wydana w koszalińskiej firmie, to faktycznie przyczynianie się do rozwoju naszego miasta.„Przedsiębierz” natomiast, to inicjatywa, której celem jest zachęcanie do tworzenia nowych podmiotów gospodarczych. Nie jest do końca istotne, czy ktoś chce uruchomić technologiczny startup, czy otworzyć lokalny sklep z butami. Ważne jest, aby „przed się brał”.

Dzięki inicjatywie „Przedsiębierz” młody przedsiębiorca może otrzymać wsparcie w odnalezieniu się na rynku. Kolejnym krokiem jest budowanie lokalnej sieci „aniołów biznesu”, dzięki której młodzi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać nie tylko z mentoringu, ale również mogą pozyskać dodatkowy kapitał na rozwój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński