Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre 2017. Jaskra nie boli

red
Jaskrę powinien rozpoznać każdy okulista, ale nie każdy gabinet jest wyposażony w odpowiednią aparaturę, tak żeby wykonać badania o których wspominałem. Najlepiej wykonać to wszystko w jednym miejscu. Takie możliwości oferuje Klinika Oka w Kołobrzegu - mówi profesor Andrzej Stankiewicz.

Co to jest jaskra?

Profesor Andrzej Stankiewicz: Jaskra jest chorobą oczu, w której dochodzi do uszkodzenia nerwów wzrokowych. Nerwy wzrokowe to przewody, które łączą oko z mózgiem – coś w rodzaju przewodu, który łączy antenę z telewizorem. Trzeba wiedzieć, że my nie widzimy oczami - one tylko odbierają obraz, który przekazują do mózgu. Tam dopiero jak w „centralnym komputerze” następuje analiza i powstaje tzw. obraz. Jaskra jest chorobą właśnie tego przewodu. Ten nerw wzrokowy składa się z około miliona włókien i jeśli z różnych powodów zostanie uszkodzony to dochodzi do gorszego przewodzenia impulsów i wtedy obraz przekazywany do mózgu jest gorszy, a jeżeli dojdzie do poważnego, całkowitego uszkodzenia tego przewodu, to traci się wzrok całkowicie.

Jakie są objawy jaskry?

AS: W ponad 90% przypadków jaskra jest niezauważalna. Widzenie składa się z dwóch części, tzw. widzenia bardzo dobrego centralnego (środkowego) i widzenia obwodowego, czyli to co widzimy w okolicy. Widzenie centralne jest chronione bardzo dobrze w nerwie wzrokowym, w związku z tym długi czas zostaje utrzymane. Natomiast powoli niszczy nam się widzenie obwodowe. W zaawansowanej jaskrze widzimy wszystko ostro, ale tak jakbyśmy patrzyli przez długie rury. Nie jesteśmy w stanie zorientować się w otoczeniu, nie zauważamy osób przechodzących obok. Możemy wpaść pod samochód, przewrócić się. Objawy takie są dopiero w zaawansowanej jaskrze i taki przebieg choroby nie boli. W rzadkich postaciach jaskry, jednym z objawów jest ból oka (3-5% przypadków). Chorzy szczególnie między 45 a 50 rokiem życia powinni przechodzić regularne badania i nie tylko widzenie, ale również ciśnienie, grubość rogówki (tzw. pachymetrię), pole widzenia, widzenie barwne - w jaskrze zaczyna być powolutku coraz gorsze. Takie objawy samemu ciężko wykryć, szczególnie, jak dotyczą obu oczu. Dopiero w badaniu u lekarza może być ujawnione.

Diagnoza jaskra. Jak uratować wzrok?

AS: Należy stwierdzić, jaki jest to rodzaj jaskry. Jeżeli przyczyną jaskry jest wysokie ciśnienie, to stosuje się specjalne krople do oczu lub w ostateczności operację. Przy jaskrze z nieco podwyższonym ciśnieniem – też wystarczą krople. Ważne, aby były przyjmowane regularnie, bez żadnych przerw z dokładnością co do kilku minut. Dodatkowo obowiązkowe kontrolne badania, przynajmniej raz na trzy miesiące ostrości wzroku, raz na pół roku pola widzenia, a ciśnienia nawet raz na miesiąc. Jeżeli to nie pomaga potrzebna czasami jest operacja laserem. Niestety czasami jest potrzebna interwencja chirurgiczna, kiedy trzeba oko otworzyć i zrobić kanał odpływowy, aby odprowadzić nadmiar cieczy, tzw. rekanalizacja. Nie można jaskry lekceważyć, musi być monitorowana, jeżeli dynamika zmian się zmienia, to wtedy trzeba włączyć inne leczenie. Nie można dopuścić do poważnego uszkodzenia pola widzenia. Dlatego, że zmiany w jaskrze są nieodwracalne.

Gdzie szukać pomocy?

AS: Jaskrę powinien rozpoznać każdy okulista, ale nie każdy gabinet jest wyposażony w odpowiednią aparaturę, tak żeby wykonać badania o których wspominałem. Najlepiej wykonać to wszystko w jednym miejscu. Takie możliwości oferuje Klinika Oka w Kołobrzegu. Tu posiadamy unikalną aparaturę, gdzie pacjent u którego rozpoznamy jaskrę od razu może mieć ją zdiagnozowaną z określeniem jej stadium. Według tego dobieramy odpowiednie leczenie. Jaskra wcześnie wykryta, dobrze leczona może przez kilkadziesiąt lat nie powodować żadnych zmian w narządzie wzroku, natomiast zaniedbana może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty i to niestety obu oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!