Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze dobre koszalińskie piwo

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Fot. hubart
Brok jest produkowany w Koszalinie od 1960 roku. Historia samego browaru sięga XIX wieku

Na etykiecie produkowanych w Koszalinie piw znajduje się charakterystyczna ukośna szarfa będąca niegdyś znakiem rozpoznawczym piw z koszalińskiego browaru, który powstał w 1874 roku. 150 lat temu w mieście istnieje kilka małych browarów należących do właścicieli ziemskich. Lokalny rynek zbytu jęczmienia jest dobrze rozwinięty, a apetyt na piwo mieszkańców Koszalina i okolic – nienasycony. To inspiruje lokalnych kupców do rozpoczęcia produkcji piwa na skalę przemysłową. W 1868 roku postanawiają wybudować browar.

Inwestycja jest gotowa 6 lat później. Przez następnych 50 lat browar w Koszalinie warzy piwo na potrzeby lokalnych nabywców. Skala produkcji to 28 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. I wojna światowa zmusza właścicieli browaru do włączenia go w struktury koncernu piwowarskiego Richarda Rückfortha, by utrzymać rentowność zakładów. Ten krok ratuje browar przed upadkiem. W czasie II wojny światowej browar produkuje już 60 tysięcy hektolitrów piwa rocznie.

Karta odwraca się po II wojnie światowej, gdy browar w Koszalinie trafia pod zarząd radziecki i produkcja zostaje wstrzymana. Przez kilka lat funkcjonuje jako magazyn Armii Czerwonej. Dopiero w 1960 roku jako Browar Brok zostaje włączony w struktury państwowych Koszalińskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych i znowu produkuje piwo. W 1990 roku browar zostaje sprywatyzowany i trafia w ręce kolejnych właścicieli. Przed likwidacją ratuje go Van Pur – kupując browar od duńskiej firmy Royal Unibrew.

Nowi właściciele zainwestowali dużo energii w rozwój browaru w Koszalinie i dziś mówią, że są dumni z tej decyzji. Dziś w browarze pracują 24 tankofermentatory, zdolne wyprodukować 680 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. Browar ma własną rozlewnię puszek, butelek szklanych i kegów oraz stację odzysku CO2, która pozwala chronić środowisko naturalne okolicy. - Bogactwo tutejszej natury, morska bryza i tradycja warzelnicza koszalińskiego browaru to sekret smaku bursztynowego piwa Brok – komentują. - Sekret bursztynowej barwy i charakterystycznego aromatu piwa Brok kryje sięgająca XIX wieku historia koszalińskiego browaru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nasze dobre koszalińskie piwo - Głos Pomorza