Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze dzieci piją zdecydowanie za mało mleka

Bogna Skarul
Dorota Osóbka prowadzi poradnię żywieniową. Często gości w programach telewizyjnych i radiowych.
Dorota Osóbka prowadzi poradnię żywieniową. Często gości w programach telewizyjnych i radiowych. archiwum
Rozmowa z Dorotą Osóbką, dietetyczką.

Producenci mleka i jego przetworów namawiają nas do picia mleka i do podawania go dzieciom. Dlaczego?

- Dzieci nie piją wystarczającej ilości mleka. A mleko ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Z badań wynika, że mleko codziennie spożywa mniej niż 20 procent Polaków. Co zaskakujące, 22 procent chłopców i 16 procent dziewcząt w wieku gimnazjalnym spożywa mleko rzadziej niż co 2-3 tygodnie. Przeciętny Polak w ciągu roku konsumuje blisko 200 litrów mleka (w formie czystej oraz przetworów), tymczasem w Unii Europejskiej spożycie oscyluje wokół 370 litrów rocznie. Pod tym względem zostajemy w tyle za innymi krajami UE.

Dlaczego mleko jest takie ważne?

- Bo zawiera wiele składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Przede wszystkim jest trudnym do zastąpienia źródłem wapnia. Tymczasem jak wynika z badań, średnia zawartość wapnia w diecie dzieci w wieku 11-15 lat wynosi 850 mg (chłopcy) i 678 mg (dziewczynki). Natomiast dzienna zalecana norma Instytutu Żywności i Żywienia wynosi dla dzieci w tym wieku 1300 mg. To pokazuje, że nasze dzieci piją mleka zdecydowanie za mało. Aż u połowy dzieci w wieku szkolnym spożycie wapnia nie pokrywa nawet 50 procent dziennego zapotrzebowania na ten składnik.

A dlaczego tak ważny jest dla dzieci wapń?

- Wzmacnia kości i zęby. To przede wszystkim. Ale mleko zawiera jeszcze wysokowartościowe białko, witaminy A, D oraz z grupy B, a także magnez oraz potas. Sery podpuszczkowe, czyli tak zwane żółte, oraz pleśniowe są ponadto źródłem cynku, który odpowiada
między innymi za prawidłową syntezę DNA, a także jodu, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonów tarczycy.

Dlaczego pani zdaniem dzieci nie piją mleka?

- Przede wszystkim teraz jest moda na fastfoody, czyli mało wartościowe i kaloryczne przekąski. Takie przekąski są łatwo dostępne dla dzieci, to zmora niejednego rodzica i nauczyciela.

Czy tylko moda?

- Pewnie także nawyki. Jeśli w szkolnych sklepikach nie ma mleka ani jego przetworów, jeśli rodzice nie podają dzieciom mleka, to w ten sposób te dzieci nabierają złych nawyków.

Ile dziennie powinniśmy pić mleka, aby organizmowi dostarczyć odpowiednią ilość wszystkich potrzebnych składników?

- Dzieci powinny dziennie wypić przynajmniej cztery szklanki mleka. Dorosłym wystarczą trzy szklanki.

To sporo. Ale nie wszyscy lubią mleko. Co wtedy?

- Można podawać różne przetwory mleczne. W końcu dostępne są jogurty, kefiry, maślanki. Są sery żółte, pleśniowe czy twarogi. Nie zawsze trzeba pić aż tak dużo tylko mleka.

To ile powinniśmy jeść sera żółtego, aby nasz organizm otrzymał odpowiednią porcję wapnia?

- Wystarczy jeden większy plaster sera żółtego za jedną szklankę mleka. A na innych mlecznych produktach na opakowaniu jest napisane, ile jakich składników jest w produkcie. Tak jest na jogurtach, na opakowaniu maślanki, nawet sera topionego.

Co lepiej podawać dzieciom, jogurt owocowy, czyli ten słodszy, czy naturalny?

- Oczywiście, że naturalny. W ogóle należy spożywać jak najwięcej jak najmniej przetworzonych produktów. Lepiej więc podać jogurt naturalny z owocami niż kubek gotowego owocowego jogurtu. Ale dzieci, i nie tylko dzieci, czasem trudno przekonać do czystego mleka czy naturalnego jogurtu. No cóż, należy wtedy jednak pamiętać, że lepiej, abyśmy zjedli jogurt owocowy, niż na przykład niezdrowe chipsy czy hamburgery.

W sklepach mamy mleko zawierające zero procent tłuszczu i takie mające 3,2 procenta tłuszczu. Jakie jest lepsze?

- Jeśli bierzemy pod uwagę, że aż 50 procent dzieci w wieku szkolnym ma nadwagę, to raczej powinniśmy ograniczać ilość tłuszczu w pożywieniu. Ale z drugiej strony wiele bardzo wartościowych składników w mleku nie jest przyswajalnych przez organizm bez tłuszczu.

Radziłabym więc pić mleko z minimalną zawartością tłuszczu. Można podawać mleko zawierające 0,5 procenta tłuszczu czy 1,5 procenta tłuszczu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!