Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze szkoły w rankingu "Perspektyw". Sprawdź na jakich są miejscach

Sylwia Zarzycka
PK obchodziła właśnie kolejna rocznicę swojego istnienia. W naszym regionie jest ona nie tylko miejscem kształcenia, ale także dużym pracodawcą, zatrudnia ok. 500 pracowników naukowych
PK obchodziła właśnie kolejna rocznicę swojego istnienia. W naszym regionie jest ona nie tylko miejscem kształcenia, ale także dużym pracodawcą, zatrudnia ok. 500 pracowników naukowych Radosław Brzostek
"Perspektywy" opublikowały ranking szkół wyższych. Kwalifikowane były nasze uczelnie. Politechnika Koszalińska, utrzymuje swoją pozycję od szesnastu lat, PWSZ debiutuje.

Znane są wyniki tegorocznego, szesnastego już, rankingu szkół wyższych tworzonego przez miesięcznik Perspektywy. Znalazły się w nim dwie szkoły wyższe z Koszalina: Politechnika Koszalińska oraz debiutująca w zestawieniu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Politechnika jest już "stałym bywalcem" rankingu. Jest kwalifikowana w kategorii uczelni akademickich, najbardziej prestiżowym, bowiem ujęte są w nim uczelnie, które mają prawo do nadawania tytułów doktorskich oraz habilitacji. Od 2000 roku szkoła plasowała się w siódmej dziesiątce. Tak jest też w tym roku. W tym roku od pięćdziesiątego miejsca szkoły grupowane są po dziesięć i układane alfabetycznie, więc dokładnie nie wiadomo, czy zajęła 61. czy 69. miejsce.
Najwięcej punktów politechnika dostała za "potencjał naukowy" oraz "efektywność naukową". - Bardzo cieszę się z tego, że uczelnia została wysoko oceniona w obszarze dydatktyki - mówi profesor Tadeusz Bohdal, rektor PK.

Dodaje, że wysokie, bo drugie miejsce w Zachodniopomorskiem, dali szkole pracodawcy. Patrząc na ocenę poszczególnych kierunków widać, że najbardziej cenione i docenione zostały typowo techniczne, czyli elektronika i telekomunikacja, inżynieria materiałowa oraz mechanika i budowa maszyn. Najmniej punktów przypadło PK za tzw. "umiędzynarodowienie", czyli między innymi nauczanie w obcym języku i liczbę studentów - obcokrajowców.
- Bardzo trudno jest nam w tym obszarze konkurować z dużymi ośrodkami akademickimi, bo te w pierwszej kolejności wybierają obcokrajowcy. Ale otwieramy kierunki w języku angielskim, w tym roku przekonamy jakie będzie nimi zainteresowanie. Prowadzimy wymianę międzynarodową. Wiemy, że sporo osób, mieszkańców Ukrainy z Kartą Polaka, jest zainteresowanych studiami u nas. Grupa naszych pracowników pojedzie na Ukrainę, by wyjaśnić im wszystkie kwestie oraz przybliżyć naszą uczelnię. Ważne jest to, że mając Kartę Polaka, nie muszą za studia u nas płacić. A właśnie opłaty są dla wielu młodych ludzi głównie ze Wschodu najpoważniejsza barierą, często nie do przebycia - dodaje profesor Bohdal. Pierwsze miejsce w rankingu zajęły wspólnie Uniwersytety Warszawski i Jagielloński.

Debiut PWSZ

Państwowa Wyższa szkoła Zawodowa w Koszalinie w tym roku została sklasyfikowana w kategorii wyższych szkół zawodowych i zajęła miejsce w trzeciej dziesiątce. W przypadku tej uczelni najwyżej została oceniona innowacyjność. Sporo punktów przypadło jej w kategorii "prestiż", najmniej za "siłę naukową" oraz tak jak w przypadku PK "umiędzynarodowienie". - Nie zostaliśmy ocenieni za bazę lokalową, co uważam za duże nieporozumienie i będziemy składać protest, bo przecież mamy bardzo dobre warunki, żadnych nieruchomości nie dzierżawimy, wszystkie mamy swoje. Ale dla nas, najmłodszej PWSZ w Polsce, znalezienie się w rankingu to już jest duży sukces i krok milowy w dobrym kierunku. Cieszy nas wysoka ocena pracododawców - mówi Jan Kuriata, rektor PWSZ w Koszalinie.

W kategorii wyższych szkół zawodowych pierwsze miejsce zajęła PWSZ w Kaliszu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!