Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze zwierzęta w sylwestrową noc

Rafał Czabrowski [email protected]
fot. sxc.hu
Stowarzyszenie Empatia, zajmujące się m.in. prawami zwierząt, apeluje, by w sylwestra powstrzymać się od używania fajerwerków.

Weterynarz radzi

Weterynarz radzi

Wacław Zając, Lecznica weterynaryjna "Wetprom"
w Koszalinie:

- Pamiętajmy, aby w czasie puszczanie fajerwerków nie wyprowadzać zwierząt na dwór. Naszym czworonogom powinniśmy podać leki uspokajające ziołowe, w płynie lub tabletkach. Wszystkie takie leki są na receptę, więc jeżeli ich nie mamy, to lepiej podejść do lekarza dzień wcześniej. Nie odkładajmy podania leku na ostatnią chwilę, bo po prostu specyfiki nie zadziałają. Bardzo ważne też jest, aby nie otwierać okien i nie narażać naszych pociech na huk petard. Odczuwają bowiem z powodu hałasu fizyczny ból.

Przedstawiciele Empatii podkreślają, że hałas odpalonych petard, rac i innych sztucznych ogni jest często koszmarem dla zwierząt. O tym, że przestraszone zwierzęta z powodu huku fajerwerków uciekają swoim opiekunom, chowają się w najgłębsze kąty mieszkań, trzęsą się i piszczą, nie rozumiejąc powodów hałasu, obrońcy praw zwierząt przypominają co roku.

Tym razem po raz pierwszy Empatia zorganizowała na portalu społecznościowym Facebook akcję "Nie strzelam na sylwestra!". Do akcji przyłączyło się ponad 10 tys. osób. - Nie mamy w Polsce statystyk, bo tego zjawiska nikt nie bada, ale np. we Włoszech okazało się, że ok. 50 tys. zwierząt rocznie przy okazji sylwestra ginie. Albo uciekają i tracą dom, albo też umierają np. na zawał - powiedziała w rozmowie z "Głosem Koszaliń-skim" Katarzyna Biernacka, prezes Stowarzyszenia Empatia. Podkreśliła, że oprócz zwierząt domowych, cierpią też dzikie, np. ptaki rozbijają się o budynki.

- Radzę właścicielom zwierząt domowych, by w sylwestra byli przy swoich pupilach. Polecam wizytę u weterynarza, ale odpowiednio wcześniej. Może on zalecić odpowiednie proszki na uspokojenie. Jeśli zwierzę panikuje w noc sylwestrową, warto również pozamykać okna, włączyć jakąś spokojną muzykę, ale dosyć głośno, żeby zagłuszyć te wystrzały.

Warto również zamknąć się ze zwierzęciem w jakimś pomieszczeniu możliwie oddalonym od tego huku. To wszystko pomaga, ale to są półśrodki przy tak ogromnym huku, jaki mamy w sylwestra - podkreśla Katarzyna Biernacka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!