MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Natalia z Koszalina potrzebuje genetycznego bliźniaka. Możecie pomóc! [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
Natalia Pańczyszyn walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną. Walczy dzielnie. Ma szansę pokonać chorobę. Warunek - przeszczep. Niestety jej rodzice i siostra nie mogą być dawcami, jej bliźniaka nie udało się na razie znaleźć w bazie dawców DKMS. Podczas Dni Koszalina Fundacja DKMS oraz przyjaciele Natalii będą namawiać do wpisywania się na listę dawców.

O walce Natalii pisaliśmy już kilka tygodni temu. W połowie marca tego roku, w dniu swoich urodzin życie Natalii zmieniło się na zawsze.

- Zwykły ból ucha i wykonana morfologia krwi zaprowadziły mnie do Słupskiego Szpitala Specjalistycznego na Oddział Hematologii z rozpoznaniem ostra białaczka limfoblastyczna — opisywała.

Aktualnie koszalinianka jest w trakcie chemioterapii. Bardzo schudła, jest słaba. Czeka na przeszczep — to jej szansa na pokonanie choroby. Trwają poszukiwania dawcy. Tomasz Molesztak, przyjaciel rodziny, opowiada, że rodzice i siostra Natalii bardzo by chcieli pomóc, ale niestety się nie kwalifikują: - Na razie niestety nie było "trafienia" w bazie zarejestrowanych dawców szpiku — mówi.

CHCESZ POMÓC? LINK DO ZBIÓRKI NA RZECZ NATALII

Podczas tegorocznych Dni Koszalina Fundacja DKMS, w której bazach jest zarejestrowanych 1,9 miliona potencjalnych dawców, będzie szukać bliźniaka Natalii.

od 7 lat

Mateusz Lis z fundacji DKMS, mówi, że rejestrować będzie się można m.in. przed koszalińskim amfiteatrem: - Proces rejestracji zajmuje około 10 minut. Przeszkolony wolontariusz robi krótki wywiad, potem jest pobranie próby — prosty, bezbolesny wymaz.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.

CHCESZ POMÓC? LINK DO ZBIÓRKI NA RZECZ NATALII

Rejestracja w ośrodku Dawców szpiku Fundacji DKMS może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne.

Na liście wykluczeń są:

  • cukrzyca – wyjątek stanowi cukrzyca ciążowa, o ile minęła po porodzie choroby nowotworowe – przebyta lub czynna. Choroby u członków rodziny nie stanowią wykluczenia
  • choroby endokrynologiczne – nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga
  • choroby układu sercowo-naczyniowego – np. zawał serca, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, przebyta zakrzepica żył głębokich, tętniak aorty, udar
  • choroby autoimmunologiczne – np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej
  • zaburzenia psychiczne – schizofrenia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia osobowości
  • choroby układu nerwowego – choroba Parkinsona, choroba Huntingtona, choroby złącza nerwowo-mięśniowego, choroba Creutzfeldta-Jakoba, zaburzenia napadowe – np. epilepsja choroby krwi i szpiku – talasemia, sferocytoza, anemia aplastyczna, hemofilia
  • zaburzenia krzepliwości krwi – np. trombofilia choroby zakaźne – żółtaczka typu B i C, HIV, AIDS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński