Nauczyciele kontynuują strajk. Zjawią się w szkołach także w święta

Bartosz Wojsa
Nauczyciele kontynuują strajk. Zjawią się w szkołach także w święta Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych odrzuciły propozycje strony rządowej. Tymczasem prezydium ZNP podjęło uchwałę o kontynuowaniu strajku, także podczas przerwy świątecznej. Tymczasem już w poniedziałek, 15 kwietnia, ruszają egzaminy ósmoklasisty. Czy uda się je zorganizować bez przeszkód?

Zachowanie rządu wobec protestujących jest oburzające - powiedział dzisiaj, 12 kwietnia, Sławomir Broniarz, prezes zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, który jest głównym organizatorem trwającego od 8 kwietnia strajku nauczycieli.

- Pozorowanie dialogu i negocjacji, a także konsekwentne namawianie nas do podpisania porozumienia, którego formy nie akceptujemy jest przez nas negatywnie oceniane - mówił.

Broniarz zdecydował o podtrzymaniu strajku nauczycieli, który jednak - wbrew wcześniejszym pogłoskom - nie przekształci się ani w strajk rotacyjny, ani okupacyjny. Będzie odbywał się w tej samej formie do odwołania: wszyscy nauczyciele strajkujący będą więc powstrzymywać się od obowiązków służbowych, w tym organizacji zajęć czy opieki nad dziećmi.

CZYTAJCIE TEŻ:
Strajk nauczycieli w Śląskiem MINUTA PO MINUCIE 12 kwietnia 2019
Strajk nauczycieli. Śląska Kurator Oświaty zapewnia: Egzaminy się odbędą
Strajk nauczycieli: protest song pedagogów z Gliwic podbija internet
Nauczyciele nie dostaną pieniędzy za strajk w Rybniku. Proszą o wsparcie

Strajk nauczycieli 8 kwietnia: Lekcje odwołane. Jak długo po...

Na dzisiejszym prezydium zarządu głównego ZNP zapadła również decyzja dotycząca tego, czy strajk będzie kontynuowany przez przerwę świąteczną.

- Mieliśmy obawy, czy istnieje możliwość przerwania strajku na czas świąt, a później wznowienia go bez przeprowadzenia dodatkowych procedur - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka Okręgu Śląskiego ZNP.

Prezydium zdecydowało, że strajk nie może zostać przerwany. - Oznacza to, że w czasie przerwy świątecznej, czyli dniach wolnych od zajęć dydaktycznych, strajkujący pracownicy również przychodzą na teren szkoły (placówki, przedszkola) i podpisują listę strajkową, jeśli wyrażają wolę kontynuowania udziału w strajku - poinformował Sławomir Broniarz.

Tymczasem już w poniedziałek, 15 kwietnia, ruszają egzaminy ósmoklasistów. Czy uda się je bez przeszkód zorganizować?

- Ponad 900 osób zgłosiło się do nas z chęcią pomocy przy egzaminach ósmoklasisty - poinformowała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

To liczba o 400 osób większa od tej, którą Kuratorium Oświaty w Katowicach podawało w przypadku egzaminów gimnazjalnych. Zdaniem przedstawicieli KO, ma to być dowodem na to, że organizacja pierwszych w historii egzaminów ósmoklasisty nie jest w żaden sposób zagrożona.

Pierwszy test dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej ma odbyć się już w poniedziałek, 15 kwietnia - to część dotycząca języka polskiego. Później kolejne egzaminy uczniowie będą pisać we wtorek (matematyka) i środę (język obcy nowożytny), 16 i 17 kwietnia.

Czy w każdej szkole w województwie śląskim egzamin odbędzie się bez przeszkód, mimo strajku nauczycieli? Tego do samego końca nie wiadomo. KO zapewnia jednak, że dyrektorzy szkół z pewnością zdążą ze skompletowaniem osób do komisji egzaminacyjnych, które będą pracować w zastępstwie za strajkujących nauczycieli.

Ile zarabia nauczyciel? Realne pensje nauczycieli z dowodów ...

- Mamy informacje zwrotne od niemal wszystkich dyrektorów w Śląskiem i są to informacje pozytywne - mówi Urszula Bauer. - Dyrektorzy mają dostęp do bazy kontaktowej z osobami posiadającymi kwalifikacje pedagogiczne, które mogą ich wspomóc przy kompletowaniu składów komisji - podkreślała śląska kurator oświaty.

Podobnie, jak w przypadku egzaminów gimnazjalnych, dyrektorzy szkół w zasadzie w każdej chwili, nawet w dniu egzaminu, mogą zmienić czy uzupełnić skład komisji. Muszą jednak przeprowadzić szkolenie, które - jak zapewniają w KO - może odbyć się choćby tuż przed egzaminem.

ZOBACZCIE:
Egzamin gimnazjalny 2019: Co będzie na polskim i historii? PRZECIEKI, PYTANIA, ODPOWIEDZI? Część humanistyczna 10 kwietnia
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019: Matematyka i przyroda. PRZECIEKI, PYTANIA, ROZWIĄZANIA Nie daj się nabrać. Część przyrodnicza 11 kwietnia

W komisjach mają pracować ci nauczyciele, którzy nie podjęli się strajku, ale też nauczycielscy emeryci oraz osoby z uprawnieniami pedagogicznymi, w tym między innymi księża, urzędnicy czy pracownicy miejskich jednostek.

Z uwagi na to, że nie wiadomo, jak długo potrwa jeszcze strajk nauczycieli, istnieje poważna obawa, że mogą pojawić się trudności z organizacją egzaminów maturalnych, które czekają nas w maju.

- Moim zdaniem matury są zagrożone - powiedział Sławomir Broniarz, szef zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Od 2018 roku realizujemy program podwyżek dla nauczycieli. W 2017 roku odmroziliśmy pensje nauczycielskie, które został w 2012 roku zamrożone przez PO i PSL – powiedziała dziś, 12 kwietnia, w Sejmie wicepremier Beata Szydło. Jak dodała, wynagrodzenia nauczycieli za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości wzrosną o 21 procent.

Dodała, że kolejna propozycja zawarta w porozumieniu to skrócenie stażu, przyśpieszenie awansu zawodowego, co również przekłada się na wzrost wynagrodzeń, oraz dodatek w wysokości 300 zł za wychowawstwo.

- Ta oferta cały czas jest aktualna i przewodniczący [ZNP - red.] Broniarz wie, że jest gotowe porozumienie do podpisania – stwierdziła Szydło.

Co na to związkowcy z ZNP?

– To co dzieje się w zakresie protestu nauczycieli i pracowników administracji ma głęboki sens i nie dotyczy tylko spraw płacowych. Obejmuje przede wszystkim troskę o jakość prawa oświatowego, które na naszych oczach jest rozjeżdżane, psute – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Strajk nauczycieli na Śląsku

Wideo

Materiał oryginalny: Nauczyciele kontynuują strajk. Zjawią się w szkołach także w święta - Dziennik Zachodni

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pacynki Schetyny

Szantażowanie brakiem promocji to już BANDYTYZM, którego nie akceptuje 90% Polaków i na tym przegrają jeszcze więcej.

b
bezrobotny

STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELU ZAPRASZAM NA WOLNY RYNEK PRACY!

dzieci powinien uczyć przede wszystkim nauczyciel a nie korepetytor, zacznijcie zwalnianie z pracy złych i niedouczonych nauczycieli - to konieczność, podwyżki tylko za jakość i wyniki nauczania dla nauczycieli z misją…

G
Gość

podnies o 5zl wszystkim poakom ibedzie na nauczycieli ponad podzialami natychmiast przes sejm jeszca dzis

w
wspomagający

Zapraszamy na survival w szkole. W pakiecie:

- zaburzenia emocjonalne ok. 40% dzieci w klasie,

- niedosłuch 2 dzieci w klasie,

- głębokie niedowidzenie 3 dzieci w klasie,

- autyzm/zespół Aspergera z atakami agresji 2 dzieci w klasie,

- niedostosowanie społeczne 2 dzieci w klasie,

- dysleksja 4 dzieci w klasie.

Misja: nauczyć podstawy programowej, utrzymać dyscyplinę w tej klasie, chronić dzieci przed zachowaniami agresywnymi dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, niedostosowaniem społecznym, wychowywać, chronić podczas przerw międzylekcyjnych przed wypadkami, upadkami, zderzeniami, agresją w toaletach, prześladowaniem, uczyć tolerancji i zrozumienia dla zachowań nietypowych, stereotypowych, wyjaśniać dlaczego kolega je ze śmietnika i z ziemi i pilnować, aby tego nie robił, wyjaśniać dlaczego koleżanka załatwia się obok toalety zamiast do niej i rozbiera się już na korytarzu i pilnować, żeby tego nie robiła, pilnować, żeby uczeń nie uderzał pięścią w twarz innych dlatego, że mają lepsze kanapki niż on, wyjść na wycieczkę do kina trzymając jednocześnie 3 dzieci za rękę, żeby nie wybiegły na ulicę pod rozpędzone auto, wypełnić dokumentację prowadzenia lekcji i ewaluację, przygotować materiały do indywidualnej pracy z KAŻDYM uczniem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przywileje: posiłek w biegu, kęs co przerwę, toaleta tylko w razie najwyższej potrzeby - czas korzystania ok. 1 minuta (papier toaletowy i mydło należy posiadać we własnym zakresie, brak ciepłej wody).

Zapłata: 1890 zł m-cznie, wszelkie matriały do pracy we własnym zakresie (toner do drukarki, papier ksero, wycinanki, książki wspomagające edukacyjne, arkusze pracy plus materiały piśmiennicze i plastyczne dla dzieci, których rodzice nie wyposażyli z różnych przyczyn. Tak, żeby nie było im przykro, że nie mają)

TO TAKI JEDEN KRÓTKI DZIEŃ LEKKIEJ PRACY W SZKOLE, W MOJEJ OSOBISTEJ KLASIE. JESTEM NAUCZYCIELEM WSPOMAGAJĄCYM.

Pozdrawiam wszystkich, którzy zazdroszczą. A i tak kocham swoją pracę, zwłaszcza te trudne dzieci... One nie są niczemu winne. Tyle, że z misji nie utrzymam rodziny i własnych dzieci. Lumpeks to najbardziej luksusowy sklep na który mnie stać :) Tam tez kupuję dla swoich uczniów w potrzebie... np. strój na W-F.

n
nauczycielka

Do "Niech rzucą na szalę swoje dzieci". Dlaczego wszyscy myślą, że nauczyciele nie mają dzieci - także tych w ósmych klasach, gimnazjum i maturzystów? Ja mam. Mój syn twierdzi: "Na co mi matura w terminie, kiedy ją zdam i zacznę pracować i Państwo będzie mnie traktować jak nauczycieli i inne grupy zawodowe? Jak śmiecia. Wolę nie zdawać teraz matury i poczekać, czy Rząd się sprawdzi, czy nie warto jednak w tym kraju żyć."

G
Gość

Wystarczy zobaczyć PIT nauczycieli, którzy są radnymi i wszystko jasne.

I
Inżynier

"Jak donosi Radio Szczecin grupa nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie postanowiła zawiesić strajk na czas swojego wyjazdu do SPA." - czy to jest normalne zachowanie?

G
Gość

dac wszysikm po 8888zl ale by skakali zradosci

1980zl netto,nauczyciel

Polska szkoła, to pozorny system nauczania i organizacji pracy ,który trzyma się i funkcjonuje tylko dzięki pracy i staraniom nauczycieli.To oni dokładają z własnej kieszeni d np.papieru ksero,to oni inwestują w ciekawe pomoce naukowe i nocami , godzinami planują zajęcia i sprawdzają pracę uczniów.

Są "zakladnikami" systemu w którym należy pracować dla idei ,być idealnym przykładem,wychowawcą dle dzieci i młodzieży a partnerem i mediatorem dla ich rodziców.

I to wszystko za srednio2.000 albo 2500 tys netto.

W dzisiejszym świecie pieniądz to nie tylko waluta ale też element określający status jednostki i jej możliwość.

I tyle.dalszy komentarz jest niepotrzebny bo nieznam osoby która chciałaby zarabiać tylko co ja.

1980zl netto,nauczyciel z 13 letnim stażem pracy.

S
Sandra spa

Z przerwą na SPA oczywiście :)

I
Inżynier do Inżynier

Kolego, u dzieci z wiekiem nic nie dostaniesz (łatwiej jest z dorosłymi), jest o wiele trudniej niż w Twojej pracy. Wiem, bo sam ponad 20 lat robiłem to, co Ty. Jeśli jesteś dobry, w tym, co robisz, to pracodawca sam da Ci podwyżkę ( jeśli nie zmień prace), w szkole najlepsi mają więcej pracy i tyle. Zaliczyłem z 5 różnych firm. Jestem specjalistą w kilku dziedzinach. Ostatnie 3 lata, to dokładne niszczenie dzieci podobnych tobie. To tak jakbyś cały czas miał przeterminowany projekt na wczoraj i wszyscy są przeciw tobie. Ciągły stres niszczy człowieka, nawet tego z powołaniem.

Podwyżki z wiekiem zapomnij. Ja muszę zaczynać od nowa, bo w oczach systemu jestem nikim.

Od września zwiększają mi pensum o 10%, czyli obniżają wynagrodzenie.

Ja odchodzę jak prawie wszyscy zawodowcy. Pewnie wyjadę na jakiś projekt, gdzie dostanę za 8h tyle, co tu za miesiąc.

I
Inżynier

Do "hardkor humanisty":

U mnie w pracy każdego dnia są inne problemy od których zależy życie ludzkie, Ty klepiesz każdego dnia przez całe życie to samo.

U mnie w pracy na autorytet u pracowników musisz sobie zapracować, ty masz go u dzieci w pakiecie z wiekiem.

U mnie w pracy awansuje się i dostaje podwyżki jak jest się dobrym, a wy dostajecie podwyżki z wiekiem bez względu na wyniki nauczania.

U mnie w pracy wszyscy normalni pracownicy wiedzą, że tylko głupek zażądałby od szefa natychmiastowej podwyżki tysiąca złotych dla wszystkich.

U mnie w pracy pracownicy mają świadomość, że jak zastrajkują to działają na szkodę swojej firmy i mogą przyczynić się do jej upadku. Wy przyszłość wychowanków macie gdzieś.

U mnie w pracy nie ma 13-ki, 14-ki, dodatkowych urlopów dla poratowania zdrowia i "Karty Inżyniera".

Ja mogę stracić pracę w każdej chwili ( jak np jestem leniwy, słaby, nieudolny, lub jest kryzys i nie ma zleceń), a kiepskiego nauczyciela nie tak łatwo zwolnić.

i.t.d.

R
Rodzic

Niech rzucają na szalę swoje dzieci, a nie nasze. Wredne typy - draństwo, i skur..stwo.

G
Gość

kasa wazniejsza niz uczniowe bo rodzice niepowini puscic do szkoly skndal nauczyciele niewygladaja nabiednych poprorosu im sie w d..... sie poprzewracalo

A
Amber

Hardkor humanista - dwója za interpunkcję, jeśli już tak się punktujemy. Nie rekomenduję jednak powrotu do szkoły, bo akurat nieroby strajkują i niczego raczej się tam od nich nie nauczysz. Czyli pozostaniesz niedouczony, jaka tragedia dla świata.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3