Nauczycielska grypa w gminie Bobolice. Paraliż w szkołach

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Od poniedziałku trwa kompletny chaos w bobolickiej oświacie. Większość nauczycieli wzięła zwolnienia lekarskie. W szkole w Kłaninie do pracy nie przyszedł nikt poza dyrektorem.

Od poniedziałku zajęcia w większości szkół gminy Bobolice są zawieszone. Powód? Większość nauczycieli jest na zwolnieniach lekarskich.

- Absencja sięga średnio 80 procent, tak jest w samych Bobolicach, w Kłaninie np. do pracy nie przyszedł żaden nauczyciel - mówi burmistrz Mieczysława Brzoza. - Wysoka absencja jest za to w szkołach w Drzewianach i Dargini. Dobrze, że trochę lepiej jest w oddziałach przedszkolnych, które mogą w miarę normalnie działać.

Nie protestuje jedynie szkoła w Kurowie.

Protestują na L-4
Nikt nie ma oczywiście wątpliwości, że nauczycieli dopadła jakaś epidemia - to ich protest przeciwko niskim płacom. - Otrzymaliśmy właśnie pismo ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, że wchodzą w spór zbiorowy z dyrektorami szkół - dodaje burmistrz.

Jak w tej sytuacji funkcjonuje bobolicka oświata? Ano nie funkcjonuje. Normalne zajęcia są zawieszone, władze Bobolic proszą rodziców, aby nie posyłali dzieci do szkół. - Te, które już muszą przyjść mają zapewnione zajęcia opiekuńcze - Mieczysława Brzoza dodaje, że np. w Kurowie zajęcia prowadzi sam dyrektor. Autobusy dowożące uczniów rano kursują normalnie, ale popołudniu - ze względów oszczędnościowych - garstkę dzieci, które są w szkołach rozwozi po całej gminie jeden autobus.

Martwią się i rodzice: - Nie wiemy co dalej, jak i do kiedy mam zapewnić opiekę dziecku? - mówi jedna z mam.

Ile zarabiają nauczyciele w gminie Bobolice
Nauczycielskie zwolnienia są wystawione do piątku, 15 lutego. - Nie wiem jednak, czy nie zostaną przedłużone - burmistrz Bobolic nie ukrywa, że jest sytuacją zaniepokojona. - Dyrektorzy wiedzą, że mają możliwość wystąpienia do ZUS-u o kontrolę zasadności wystawienia zwolnień.

Mieczysława Brzoza nie zgadza się z zarzutem, że nauczyciele w gminnych szkołach zarabiają mało. - Właśnie wysłałam do ZNP zestawienie średniego wynagrodzenia za rok 2018 i to bez „trzynastek” i nagród jubileuszowych - mówi. - Nauczyciel dyplomowany brutto otrzymywał 5303 zł, mianowany 4263 zł, kontraktowy 3145 zł, a stażysta 2548 zł.

Protest nauczycieli przedłużył więc zimowe ferie. W Szczecinku z kolei prawie połowa nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 7 chorowała w tygodniu przed przerwą. Po feriach ich stan poprawił się na tyle, że wszyscy wrócili do pracy.

Zobacz także: Podpisanie umowy firma-szkoła pomiędzy Urzędem Miejskim, Zespołem Szkół nr 9 i firmą Mikroserwis

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xxx

Do sejmu protestować jeśli już a nie w domu na L4 się obijac

g
gość

I to by było właściwe. Pozwoliłoby porównać i ocenić. Ile razy więcej może zarabiać? No ile? U nas burmistrzowie i prezydenci  to zarabiają możliwe górne widełki, tylko trochę mniej od prezydenta kraju. Płacą sobie.   A skoro burmistrz Bobolic nie zgadza się z zarzutem, że nauczyciele zarabiają mało, zawsze może wrócić do szkoły. Też będzie zarabiała jak i oni - dużo...Dziwne, że nie chciała tak zarabiać.

g
giguś

Niech pani burmistrz ujawni swoje zarobki,skoro ujawnia nauczycielskie pensje.

g
gość

Mamy taki sam pogląd na status tego zawodu. A co do reformy, to mam nadzieję, że mimo trudności jej wprowadzenia w końcu coś drgnie na lepsze, bo tak jak było, to, że i dzieci już nie widziały co dobre, a co złe, uczyć się czy nie uczyć, żadnych granic i wymagań,  to gorzej już nie mogło być dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Może będzie lepiej. Mam taką nadzieję.

Ź
Źle głosujący w wyborach

Tu nie chodzi o rząd, politykę oraz o to kto ma obecnie władzę.Nadszedł czas żeby powiedzieć dość.Nikt mi nie powie, że reforma oświaty wyszła dzieciom na dobre bo to one -"króliki doświadczalne" najbardziej odczuły zmianę.Zgadzam się z tym, że w oświacie od dawna dzieje się źle i nie zmierza niestety ku lepszemu.

Ź
Źle głosujący w wyborach
W dniu 15.02.2019 o 13:46, gość napisał:

Powiesz,że za poprzedniej władzy ten zawód miał szacunek i godność? Niesprawiedliwa krytyka  tego zawodu, odbieranie mu znaczenia, szacunku, godności trwa już kilkanaście lat. Wystarczy poczytać artykuły sprzed lat w prasie czy internecie i dyskusje na forach. Tylko że  rządzący i ich dziennikarze opluwający nauczycieli wtedy teraz znaleźli się w opozycji i nagle stali się ich obrońcami i nawet o dziwo popierają te protesty. Nauczycielom należą się godne podwyżki, ale nie jest to tylko problem obecnego rządu. To był też problem poprzednich rządów, ale wtedy nikt tak nie protestował.

g
gość

Powiesz,że za poprzedniej władzy ten zawód miał szacunek i godność? Niesprawiedliwa krytyka  tego zawodu, odbieranie mu znaczenia, szacunku, godności trwa już kilkanaście lat. Wystarczy poczytać artykuły sprzed lat w prasie czy internecie i dyskusje na forach. Tylko że  rządzący i ich dziennikarze opluwający nauczycieli wtedy teraz znaleźli się w opozycji i nagle stali się ich obrońcami i nawet o dziwo popierają te protesty. Nauczycielom należą się godne podwyżki, ale nie jest to tylko problem obecnego rządu. To był też problem poprzednich rządów, ale wtedy nikt tak nie protestował.

Ź
Źle głosujący w wyborach

Dlatego,że oprócz niskich zarobków oraz biurokracji, którą wprowadzono w szkołach, przeładowanej podstawy programowej, 45 h nauki w 7 klasie zawód nauczyciela został pozbawiony szacunku i godności.Może właśnie dlatego.

Ź
Źle głosujący w wyborach
W dniu 15.02.2019 o 10:02, gość napisał:

Burmistrz podaje, że zajęcia opiekuńcze w Kurowie prowadzi sama pani dyrektor, a wcześniej jest informacja, że szkoła  w Kurowie nie protestuje. Więc jak? Bez sensu taka informacja i po co. Na stronie fc Gminy Bobolice jest oświadczenie dyrektorów o absencji i wynika z niego, że w podstawówce w Bobolicach nieobecnych jest 60%, w Dargini - 80%, tymczasem pani burmistrz podaje, że w Bobolicach jest 80%, a w Dargini wysoka. A w informacji o zarobkach brutto prosze sobie odjąć ok.35 % potrąceń na ZUS, podatki i inne. I tak po odjęciu dyplomowany ma 3447,mianowany 2771, kontraktowy 2045, stażysta 1657. Poza tym to jest średnia z zarobkami dyrektorów, więc większość i takiej pensji netto nie ma. Różnica między brutto a netto jest duża i nie ma co się nie zgadzać, że nauczyciele mało zarabiają. Tylko dlaczego dopiero teraz o tym sobie przypominają, kiedy tak zarabiali też za poprzednich

L
Lolo

Sol66 czytaj ze zrozumieniem ;)

S
Sol66

Chyba nie koniecznie jesteś nauczycielem, bo ani ta dyrektor sp ani burmistrz nie ustala stawek wynagrodzenia.

L
Lolo

I widzisz drogi nauczycielu - (Źle głosujący w wyborach), gdybyś nie głosował na tą Panią nauczyciel, dyrektor sp. i burmistrz to byś nie musiał zamieszczać swoich dochodów na forum. Też jestem nauczycielem i znam jaka jest rzeczywistość.

 

g
gość

I taka jest naga prawda netto jak na tych potwierdzeniach. Niestety. Nauczyciele mało zarabiali i mało zarabiają. Obiektywnie trzeba to ocenić. 

g
gość

Burmistrz podaje, że zajęcia opiekuńcze w Kurowie prowadzi sama pani dyrektor, a wcześniej jest informacja, że szkoła  w Kurowie nie protestuje. Więc jak? Bez sensu taka informacja i po co. Na stronie fc Gminy Bobolice jest oświadczenie dyrektorów o absencji i wynika z niego, że w podstawówce w Bobolicach nieobecnych jest 60%, w Dargini - 80%, tymczasem pani burmistrz podaje, że w Bobolicach jest 80%, a w Dargini wysoka. A w informacji o zarobkach brutto prosze sobie odjąć ok.35 % potrąceń na ZUS, podatki i inne. I tak po odjęciu dyplomowany ma 3447,mianowany 2771, kontraktowy 2045, stażysta 1657. Poza tym to jest średnia z zarobkami dyrektorów, więc większość i takiej pensji netto nie ma. Różnica między brutto a netto jest duża i nie ma co się nie zgadzać, że nauczyciele mało zarabiają. Tylko dlaczego dopiero teraz o tym sobie przypominają, kiedy tak zarabiali też za poprzednich rządów.

X
X

Zarobki abstrakcyjne takie same jak podaje Zalewska.Nauczyciele z chęcią pokażą kwitki z wypłat.Nauczyciel dyplomowany 3300 na rękę natomiast mianowany 2500.Zanim zacznie się podawać tak zakłamane informacje należy to sprawdzić.

Dodaj ogłoszenie