Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka o zdrowiu potrzebna w szkole. Rzecznik Praw Pacjenta upomina się o edukację zdrowotną

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Pixabay
Rzecznik Praw Pacjenta chce, by w szkołach odbywały się lekcje poświęcone zdrowym nawykom czy zasadom korzystania z leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec proponuje, żeby edukacja zdrowotna stała się jednym z elementów kształcenia dzieci i młodzieży. Pismo w tej sprawie właśnie trafiło na biurko ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz szefa resortu edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. W skierowanym do nich dokumencie RPP apeluje, by do programu nauczania już na etapie edukacji wczesnoszkolnej dodać nowy przedmiot - „wiedzę o zdrowiu”.

Obecnie zagadnienia związane ze zdrowiem pojawiają się wprawdzie na lekcjach w ramach innych przedmiotów - np. biologii - są one jednak traktowane marginalnie. Niedostatek tego rodzaju edukacji powoduje zaś, że dorosłym pacjentom brakuje podstawowych informacji o tym, jak zadbać o dobrą kondycję swojego organizmu i gdzie w razie potrzeby szukać potrzebnej pomocy medyków.

„Część pacjentów nie wie, jakie są zadania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, inni natomiast po świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej udają się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pacjenci nie zawsze rozróżniają świadczenia publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej. Nie wiedzą, że są zobowiązani do pozyskiwania skierowań, często nie znają podstawowych zasad ubezpieczenia zdrowotnego. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że chorzy nie rozumieją zagrożeń związanych z niestosowaniem się do zaleceń lekarskich, a personel medyczny, z uwagi na liczne obowiązki, nie ma często czasu na stosowną edukację” – zwraca uwagę RPP w piśmie skierowanym do ministra zdrowia i ministra edukacji narodowej.

Bartłomiej Chmielowiec proponuje, żeby uczniowie w szkolnych klasach poznawali m.in. prawa i obowiązki pacjenta oraz zasady organizacji pracy szpitali i poradni. Lekcje z „wiedzy o zdrowiu” miałyby być także okazją do nauki udzielania pierwszej pomocy, przybliżenia metod redukcji stresu, objawów wybranych chorób odpowiadających za największy odsetek zgonów Polaków i sposobów ich skutecznej profilaktyki czy zagrożeń wynikających z niekontrolowanego sięgania po suplementy diety.

- Edukacja zdrowotna to świetny pomysł, który już dawno powinien doczekać się realizacji. Na takich lekcjach dzieci mogłyby nauczyć się, jakie jest ich miejsce w systemie ochrony zdrowia, poznać zupełne podstawy profilaktyki, dowiedzieć się dlaczego należy myć ręce czy unikać niezdrowej żywności – komentuje dr Stanisław Maksymowicz, ekspert ds. socjologii zdrowia Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. - Dorośli ludzie mają bardzo niewielką wiedzę na temat zdrowia. Świetnym, niechlubnym przykładem tego są badania cytologiczne. Choć są one darmowe, ciągle korzysta z nich niski odsetek kobiet. Wynika to między innymi ze strachu i niewłaściwego postrzegania roli profilaktyki. Tworzona od małego profesjonalna baza informacji daje szansę na zniszczenie takiego potocznego myślenia, które często niweczy starania personelu medycznego - dodaje.

Rzecznik Praw Pacjenta nie jest pierwszym, który upomina się o edukację zdrowotną najmłodszych Polaków. Za jej wprowadzeniem niedawno opowiedzieli się również eksperci zaproszeni do udziału w ministerialnej debacie „Wspólnie dla zdrowia”. Wcześniej o dopisanie nowego przedmiotu do szkolnych planów lekcji apelowała także Najwyższa Izba Kontroli.

Jak podkreślają specjaliści, powszechna wiedza o zdrowiu i profilaktyce to jeden z kluczowych elementów skutecznej walki z szeregiem groźnych chorób. Tymczasem rola takiej edukacji ciągle jest niedoceniana. Z szacunków wynika, że wydatki na wychowanie prozdrowotne i kształtowanie nawyków dobrych dla serc, płuc czy układu odpornościowego wynoszą obecnie zaledwie 1,5 proc. całego budżetu rokrocznie przeznaczanego na zdrowie Polaków.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nauka o zdrowiu potrzebna w szkole. Rzecznik Praw Pacjenta upomina się o edukację zdrowotną - Dziennik Polski