Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowiec ze Szczecinka robi światową karierę [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wojciech Ożański  dziś i 12 lat temu
Wojciech Ożański dziś i 12 lat temu Rajmund Wełnic
Po kilkunastu latach możemy dopisać – na pewno jeszcze nie epilog - ale ciąg dalszy kariery Wojciecha Ożańskiego, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku. Dziś doktora Uniwersytetu Warwick, absolwenta Oksfordu i przyszłego członka Institute for Advanced Study w Princeton w Stanach Zjednoczonych.

O Wojciechu Ożańskim pierwszy raz pisaliśmy w roku… 2007, gdy jako uczeń I LO im. księżnej Elżbiety wraz z dwoma kolegami dostał się do programu United World Colleges, w którym polscy licealiści mają szansę dostać się do zagranicznych szkół i tam zdać międzynarodową maturę. Marcin Rutkowski pojechał do Adriatic College pod Triestem, jego kolega Krzysztof Szulc aż do South Asia College w Singapurze.

Wojciech Ożański, trzeci z zakwalifikowanych, już wtedy olimpijczyk, postanowił zostać w Polsce. Był w pierwszej klasie i naukę wolał kontynuować w Polsce. Zawsze był świetnym uczniem matematyki, stypendystą premiera, a potem już jako student praktycznie co roku otrzymywał stypendium burmistrza Szczecinka i starosty. – Razem ze stypendiami rektora pozwoliłoby mi to się samodzielnie utrzymać na studiach, nawet bez wsparcia rodziców, którzy zawsze mi pomagali – mówi dziś.

Studia z automatyki i robotyki zaczął na Politechnice Warszawskiej, ale wkrótce równolegle rozpoczął studia matematyczne. Z licencjatem z matematyki oraz dyplomem inżyniera w kieszeni pojechał robić magisterkę na… Oksfordzie, jednej z najsłynniejszych uczelni w Anglii. – Absolutnie nie musimy mieć kompleksów, polska szkoła matematyki jest jedną z najlepszych na świecie i poziom naszych studentów jest taki sam jeśli nie lepszy niż rówieśników z innych krajów – zapewnia Wojciech Ożański.

Jesienią zeszłego roku obronił doktorat z matematycznej teorii mechaniki płynów na Uniwersytecie w Warwick, a kilka tygodni temu został wybrany na członka Centrum Studiów Zaawansowanych (Institute for Advanced Study) w Princeton w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozpocznie pracę naukową w styczniu 2020 roku. - Jest to wyjątkowe miejsce do pracy dla matematyków z każdej dziedziny matematyki i na każdym poziomie doświadczenia oraz ogromny zaszczyt - mówi masz rozmówca.

Tam pracuje elita naukowa, dość powiedzieć, że swoje badania prowadził tam chociażby Albert Einstein. Przed Wojciechem Ożańskim wielka kariera, choć jeszcze nie zdecydował, czy nie wróci do Polski. Jest w bliskim kontakcie z Polską Akademią Nauk, która także realizuje wiele ciekawych projektów. Tematyka jego zainteresowań – choć dla laika badanie matematycznych prawideł rządzących mechaniką cieczy i gazów może się wydawać może skomplikowane – ma praktyczne zastosowania. Ma zastosowania chociażby w symulacjach komputerowych, hydraulice, aerodynamice, a nawet w grach komputerowych. - Mechanika płynów sama w sobie również jest piękną i żywą dziedziną matematyki - podkreśla pan Wojciech.

Z Wojciechem Ożańskim mieliśmy okazję porozmawiać w rodzinnym Szczecinku, który odwiedza regularnie w miarę możliwości. Dla dzisiejszych licealistów i studentów Wojciech Ożański radzi by aktywnie szukać dla siebie nowych możliwości rozwoju, uczyć się, aplikować na najlepsze uczelnie i wysyłać CV gdzie się da. - Najważniejsze to nie zniechęcać się odmowami, gdyż jest to część tego systemu rekrutacji, oraz nie bać się prosić o pomoc - powtarza. – Przed każdym stoją drzwi, trzeba je tylko otworzyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto