MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 500 złotych mandatu za korzystanie z wody. Zaczęło się! Możesz zostać ukarany nawet za podlewanie ogródka 24.07.2024

ND
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Coraz więcej gmin w całej Polsce apeluje o ograniczenie korzystania z wody. Wszystko przez trwającą suszę. Władze gmin są zmuszane do wprowadzania rygorystycznych zakazów dotyczących wykorzystania zasobów naturalnych. Pojawiają się również różne zalecenia, np. by brać prysznic i kupić zmywarkę do naczyń. Za podlanie ogródka lub napełnienie basenu możesz dostać mandat nawet 500 złotych. Sprawdź szczegóły!

"Wprowadza się zakaz używania wody do podlewania ogródków przydomowych, działkowych, tuneli foliowych, trawników, upraw rolnych oraz napełniania basenów ogrodowych powyżej 200 l z wodociągu gminnego w godzinach 7-22 od 1 czerwca do 15 września każdego roku kalendarzowego" - informuje w komunikacie gmina Linia w powiecie wejherowskim na Pomorzu.

Za nieprzestrzeganie tych zaleceń można otrzymać wysokie mandaty

Wodociągi Podlaskie wydały apel: "wody używać jedynie do celów spożywczych i higienicznych mieszkańców oraz zwierząt gospodarskich. Brak reakcji ze strony odbiorców może skutkować czasowym zakłóceniem dostaw wody".

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że rok 2024 może być rekordowy, jeśli chodzi o brak opadów. Wiele gmin w Polsce apeluje o ograniczenie korzystania z wody. Apel do mieszkańców wystosowały m.in gmina Nieporęt i Brwinów.

W Polsce w 15 województwach występowała susza rolnicza, powodująca straty w plonach o przynajmniej 20 proc. - podał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Dotknęła ona upraw zbóż jarych, ozimych, truskawek, krzewów i drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.

Za złamanie zakazu podlewania ogródków i trawników można dostać grzywnę w wysokości 500 złotych. Zakaz obowiązuje w kilku miejscach. Aktualna mapa

Władze lokalne, aby złagodzić skutki suszy, apelują do mieszkańców o zmiany w codziennych nawykach.

Za nielegalne podłączenie do hydrantu grozi wyższa kara. Jak mówi artykuł 28 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków kto bez uprzedniego zawarcia umowy, pobiera wodę z urządzeń wodociągowych, podlega karze grzywny do 5000 zł.

Na mocy art. 31 ust. 5 Prawa wodnego „w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, w celu zapobieżenia skutkom powodzi lub suszy, wojewoda może, w drodze aktu prawa miejscowego, wprowadzić czasowe ograniczenia w korzystaniu z wód, w szczególności w zakresie poboru wód lub wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, a także zmiany sposobu gospodarowania wodą w zbiornikach retencyjnych”.

Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie oraz w centrum Polski. Na „Mapie apeli i zakazów ograniczenia użycia wody wodociągowej” widnieje już kilkadziesiąt pozycji, a w poprzednich latach ograniczenia wprowadzało od ponad 200 do blisko 400 gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński