Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ odpuszcza: Lekarz będzie na miejscu w nocy, weekendy i święta

Irena Boguszewska, [email protected]
Fot. sxc.hu
Służba zdrowia: Od 1 marca w całym kraju zmienia się system opieki lekarskiej. Jeśli ktoś zachoruje w nocy czy w święto, może mieć kłopot z dotarciem do lekarza. Dzięki protestom mieszkańców gmin i samorządów, Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia kontrowersyjne przepisy.

Przypomnijmy. Od 1 marca NFZ chciał odstąpić od dotychczasowego finansowania nocnej, świątecznej i weekendowej opieki lekarskiej. Do ogłoszonego konkursu na jej świadczenie przystąpić mogły tylko jednostki obsługujące co najmniej 50.000 mieszkańców. Przez to ośrodki zdrowia w małych miejscowościach, m.in. w Bobolicach, Polanowie, Darłowie i Sianowie zostały wyeliminowane z niego w przedbiegach. Mieszkańcy tych gmin, gdyby zachorowali wieczorem lub w dni wolne od pracy, musieliby jechać do lekarza (jak z gminy Polanów do Koszalina) nawet 60 km w jedną stronę. Praktycznie zostali więc pozbawieni dostępu do niego.

Na skutek interwencji prezes NFZ spotkał się z dyrektorami oddziałów wojewódzkich w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od 1 marca. Wzięła w nim udział również minister zdrowia Ewa Kopacz. Zdecydowano się na uruchomienie dodatkowych punktów przyjmowania pacjentów w zależności od potrzeb i uwarunkowań lokalnych. Dzięki temu lekarze będą mogli już od 1 marca, na mocy porozumienia z dyrektorem Oddziału Wojewódzkiego NFZ, przyjmować pacjentów w dodatkowych miejscach. Ma to ułatwić dostępność pacjenta do punktu nocnej pomocy.

Magdalena Stawarska z biura prasowego NFZ w Warszawie twierdzi, że projekt zarządzenia jest już gotowy, zamieszczony na stronie internetowej. Jej zdaniem jednostki mogą dalej świadczyć opiekę medyczną nocną i świąteczną na podstawie porozumień z dyrektorem oddziału NFZ.

Dlaczego NFZ chciał zmnieć dotychczasowy system opieki nocnej i w dni wolne? NFZ przeprowadził badania, które wykazały, że liczba 500 punktów świadczących pomoc nocną i świąteczną będzie wystarczająca w całym kraju. Jednak nie wzięto pod uwagę tego, że mieszkańcy niektórych regionów kraju będą mieli kłopot z dotarciem do nich. Dlatego pojawiły się protesty ze strony mniejszych gmin.

- Cieszę się, że nasz głos wsparty przez wiceministra Stanisława Gawłowskiego został wysłuchany - mówi Grzegorz Lipski, burmistrz Polanowa, gminy, której mieszkańców od 1 marca czekały duże problemy i która głośno protestowała przeciw zmianom. - Z gminą tak naprawdę nikt nie chciał rozmawiać. Na protest wysłany do Ministerstwa Zdrowia i do NFZ otrzymaliśmy odpowiedzi przypominające odbijanie piłeczki od ściany typu "wasze pismo przesłaliśmy dalej".

Stanisław Gawłowski twierdzi, że sprawa zostanie pomyślnie załatwiona do końca. Ma takie informacje z Ministerstwa Zdrowia. - Złożyłem interpelację w sejmie i jako członek rządu kilka razy rozmawiałem o opiece medycznej w nocy i święta w Ministerstwie Zdrowia - mówi Gawłowski. - Tam po spotkaniu z prezesem NFZ powiedzieli mi, że wszystko będzie dobrze. Mam więc nadzieję, że mieszkańcy z gmin Polanów i Bobolice, a także Sławna i Darłowa będą mogli liczyć na pomoc lekarza na miejscu, nawet gdy zachorują w nocy, czy dzień wolny od pracy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!