NGO jako podmioty Ekonomii Społecznej

  NGO jako podmioty Ekonomii Społecznej

  UM

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Wspólne zainteresowania lub cel – każdy może działać np. promując kulturę swojego miasta, pomagając innym lub zwyczajnie rozwijając swoje hobby z grupą równie zakręconych ludzi. Wystarczy chcieć! Każdy może założyć organizację pozarządową.
  Organizacje pozarządowe (inaczej: NGO) charakteryzują się tym, że ich działalność nie jest nastawiona na zysk. Dwie najpopularniejsze formy to stowarzyszenie i fundacja.

  Stowarzyszenie Słowian i Wikingów w Wolinie działa już 15 lat. Wtedy do założenia stowarzyszenia potrzebne było 15 osób, teraz wystarczy tylko 7. Mieszkańcy Wolina, widząc jak ogromne zainteresowanie wzbudza historia miejsca, w którym żyją, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Założyli stowarzyszenie, którego pierwszym celem było uzyskanie od gminy ziemi, na której obecnie stoi skansen i odbywa się (znany już w całej Europie) Festiwal Słowian i Wikingów.

  Do założenia fundacji potrzebny jest fundator, czyli osoba, która przeznaczy pieniądze na utworzenie i działalność fundacji. To także fundator decyduje o celu działalności fundacji i jej nazwie. Fundacja Motywacja i Działanie działa w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Zajmuje się profilaktyką i terapią uzależnień oraz pomocą psychologiczną. Od roku prowadzi także Vegebar Evka, w którym zatrudnia osoby niepełnosprawne.

  Fundacje i stowarzyszenia są podmiotami ekonomii społecznej. Mogą prowadzić działalność gospodarczą, a zysk z niej przeznaczać na realizację swoich celów statutowych. Organizacje pozarządowe mogą także uzyskać wsparcie w Ośrodkach Ekonomii Społecznej i skorzystać z dofinansowania z Unii Europejskiej.

  Założyciele Stowarzyszenia Słowian i Wikingów oraz Fundacji Motywacja i Działanie udowadniają, że warto działać, a założenie organizacji pozarządowej jest idealną możliwością do realizowania swoich celów.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo