Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bądź obojętny, reaguj, gdy widzisz bezdomnego

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Ul. Ratajczaka - stąd straż miejska zabrała dwóch „lokatorów” osłony śmietnikowej i zawiozła, za ich zgodą, do noclegowni
Ul. Ratajczaka - stąd straż miejska zabrała dwóch „lokatorów” osłony śmietnikowej i zawiozła, za ich zgodą, do noclegowni
W czwartkowy wieczór straż miejska razem z policją i pracownikami pomocy socjalnej przeprowadzili akcję na rzecz wsparcia bezdomnych. Sprawdzono ponad 100 miejsc. Wylegitymowano 43 osoby. 4 udało się namówić, by pojechały do schroniska.

Mundurowi sprawdzali te miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. To przede wszystkim ogrody działkowe, pustostany, dworce, piwnice, klatki schodowe, osłony śmietnikowe.

Według szacunków na terenie Koszalina przebywa aktualnie ponad 200 osób bezdomnych. Około 100 z nich, koczując w różnych częściach miasta, wybrało „życie na ulicy”. Pozostali korzystają ze schronienia w przygotowanych do tego placówkach.

- Koszalin jest bardzo dobrze przygotowany do udzielania pomocy osobom bezdomnym. Każdy, kto potrzebuje, znajdzie miejsce w schronisku, czy w ogrzewalni, każdy też może liczyć na ciepły darmowy posiłek - mówi Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie. Niestety, nie każdy chce z tej pomocy skorzystać, a zmusić nikogo z kolei nie można. Wiadomo bowiem, że podstawowy warunek, który trzeba spełnić w schronisku, to zerowy wynik badania na obecność alkoholu w organizmie - ten warunek dla wielu jest nie do spełnienia. - Ale jeżeli chcą, to możemy ich zawieźć do izby wytrzeźwień. Przynajmniej nie będą spać pod gołym niebem - mówi komendant Piotr Simiński. Zapewnia, że służby pomogą każdemu, kto się po tę pomoc zgłosi.

Wśród tych osób, które po raz kolejny odmówiły przyjęcia jakiejkolwiek pomocy, był 59-letni bezdomny. Niestety, w piątek rano został znaleziony w osłonie śmietnikowej przy ul. Lutyków, gdzie postanowił spędzić noc. Nie przeżył...

- Skuteczność naszych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców. Dlatego też apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne, czy nietrzeźwe. Prosimy o informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób. Czasami jeden nasz telefon na numer 112 lub 986 może komuś uratować życie - mówi podkom. Monika Kosiec, rzeczniczka koszalińskiej komendy policji.

Koszalińscy policjanci przypominają, że zgłoszeń można też dokonywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, przez internet, anonimowo. W katalogu dostępnych zagrożeń KMZB jest m. in. „Bezdomność”.

Zobacz także: Bezdomni w Koszalinie. Akcja Policji i Straży Miejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo