Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie elektrowni atomowej w Gąskach

Inga Domurat
Mieszkańcy gminy Mielno wielokrotnie protestowali przeciw atomowi w Gąskach. Teraz mogą odetchnąć z ulgą.
Mieszkańcy gminy Mielno wielokrotnie protestowali przeciw atomowi w Gąskach. Teraz mogą odetchnąć z ulgą. Archiwum
Oficjalne pismo z PGE EJ1 w tej sprawie trafiło już do mieleńskiej gminy. Wiele sygnałów świadczyło już wcześniej o tym, że spółka energetyczna, ze względu na nieustający protest mieszkańców i władz mieleńskiej gminy, zrezygnowała z Gąsek, jako potencjalnej lokalizacji elektrowni jądrowej.

Mając w ręku ostateczne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, mogła bez przeszkód rozpocząć w Gąskach badania lokalizacyjne i środowiskowe. Nie zrobiła tego, ale i z Gąsek oficjalnie nie rezygnowała. Nam w lutym Joanna Zając z PGE EJ1 oznajmiła, że decyzja zapadnie po uzyskaniu postanowienia z GDOŚ, w ciągu najbliższych miesięcy. Jednocześnie sugerowała, że to lokalizacje Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec w woj. pomorskim w największym stopniu spełniają społeczne i środowiskowe kryteria bezpieczeństwa.

Wczoraj wójt Mielna odebrała oficjalne pismo podpisane przez Jacka Cichosza, prezesa zarządu PGE EJ1, w którym ten potwierdza rezygnację z badań w Gąskach.

Długo gmina czekała na pismo z PGE EJ1. Chodziło o przebudowę ul. Nadbrzeżnej, w części zarezerwowaną pod atom. Odpowiedź zaskoczyła.

„Po przeprowadzeniu szeregu dodatkowych analiz spółka wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o objęcie procedurą oceny oddziaływania na środowisko lokalizacji Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec i wydanie stosownej decyzji. Analizy potwierdziły, że wymienione lokalizacje w największym stopniu spełniają kryteria, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej” - wyjaśnia Jacek Cichosz, prezes zarządu PGE EJ1, w piśmie skierowanym do gminy. Czytamy w nim dalej, że „25 maja GDOŚ wydała postanowienie o zakresie raportu oceny oddziaływania na środowisko dla wskazanych przez PGE EJ1 dwóch wariantów lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. To oznacza rezygnację z przeprowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych w lokalizacji Gąski. W związku z tym PGE EJ1 w najbliższym czasie wystąpi do wojewody zachodniopomorskiego z wnioskiem o usunięcie z obrotu prawnego decyzji o wskazaniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej dla tej lokalizacji”.

Zadowolenia z takiego obrotu sprawy nie kryje Olga Roszak-Pezała, wójt mieleń-skiej gminy. - To pismo jest pierwszą oficjalną deklaracją inwestora o rezygnacji z przeprowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych w Gąskach. Cieszymy się, że wspólne starania i działania mieszkańców gminy, społecznego ruchu antyatomowego i władz samorządowych doprowadziły do takiej zapowiedzi PGE EJ1 -mówi wójt. - Z niecierpliwością czekamy na dalsze, zapowiadane działania inwestora i anulowanie z obrotu prawnego decyzji wojewody zachodniopomorskiego o wskazaniu inwestycji budowy obiektu energetyki jądrowej w Gąskach. Wówczas będzie to postawienie kropki nad „i”.

Zobacz także: Stanisław Gawłowski o elektrowni w Gąskach (wypowiedź z 2013 roku)

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!