MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się zabić czerniakowi - darmowe badania w sobotę w Koszalinie

Joanna Boroń
Koszaliński szpital zaprasza w tą sobotę na bezpłatne badania onkologiczne
Koszaliński szpital zaprasza w tą sobotę na bezpłatne badania onkologiczne archiwum
Koszaliński szpital zaprasza w tą sobotę na bezpłatne badania onkologiczne. Dwa tygodnie temu zgłosiło się 110 osób. Aż 20 z nich wymagała dalszych konsultacji. U kilku lekarze podejrzewali nowotwór.

- W przypadku czerniaka profilaktyka to podstawa. W przypadku czerniaka, podobnie jak i innych nowotworów złośliwych, znaczenie ma czas. Polskie statystyki są naprawdę niepokojące - mówi Grażyna Mrożek - Melka, dermatolog z koszalińskiego szpitala. - Co roku w Polsce diagnozuje się około 2200 nowych przypadków inwazyjnego czerniaka. Inwazyjnego, czyli takiego, który jest już w głębszych warstwach skóry, daje przerzuty do węzłów chłonnych. W Polsce co drugi pacjent z taką diagnozą niestety zostaje pokonany przez chorobę. Dla przykładu w Australii, gdzie słońce operuje znacznie mocniej niż w Polsce umiera jeden na 10 chorych, we Francji umieralność to 20 procent.

Koszaliński szpital regularnie prowadzi akcje profilaktyczne. O tym jak są one potrzebne najlepiej świadczy przekład tej sprzed dwóch tygodni. - Zgłosiło się do nas 110 osób. W 20 osób zauważyliśmy niepokojące zmiany. Część to były znamiona, które należało usunąć, były też tzw. nabłoniaki, to zmiany nowotworowe, ale stosunkowo mało groźne.

- Osoby z grupy ryzyka, czyli takie które mają wyjątkowo jasną cerę, dużo znamion, pieprzyków zwykle są pod opieką dermatologa i regularnie sprawdzają czy na ich skórze nie dzieje się nic niepokojącego. Podczas akcji profilatycznych, takich jak biała sobota onkologiczna, trafiają do nas osoby, które są zaniepokojone pojawiającymi się nowymi pieprzykami, albo takie, które po prostu chcą skorzystać z bezpłatnej lekarskiej konsultacji - mówi doktor Mrożek-Melka.
Kto powinien przede wszystkim skorzystać z takich konsultacji? - Osoby, które mają lub miały w rodzinie chorych na czerniaka, osoby, które zaobserwują zmiany w wyglądzie i kolorze znamion, albo pojawiające się nowe znamiona. Niestety zdarza się i tak, że czerniak nie ma związku z pieprzykami.
Z możliwości badać warto skorzystać. - Po pierwsze nie potrzebne jest skierowanie. Po drugie takie badanie jest bezbolesne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu. Jeśli zajdzie taka potrzeba na miejscu jest chirurg, który przeprowadza dodatkowe konsultacje - zachęca nasza rozmówczyni.

Uwaga!

Czynniki zwiększające ryzyko powstania i szybkiego rozwoju czerniaka skóry
-nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, prowadząca do oparzenia
-długie przebywanie na słońcu, szczególnie w godzinach 10.00 14.00,
-rekreacyjna, sporadyczna ekspozycja na słońce - przede wszystkim dotyczy osób na co dzień spędzających czas w pomieszczeniach, a co z tego wynika korzystających z kąpieli słonecznych tylko podczas wakacji,
- brak ochrony przeciwsłonecznej lub jej niewłaściwe stosowanie,
- częste korzystanie z lamp kwarcowych i solarium,
- jasna karnacja (włosy blond lub rude, niebieskie oczy), zwłaszcza przy przewlekłej ekspozycji na promieniowanie słoneczne,
- zespół znamion dysplastycznych,
- duża liczba znamion barwnikowych,
- wcześniej stwierdzony czerniak u danego pacjenta, lub przypadki zachorowań na czerniaka złośliwego u członków rodziny,
- obniżona odporność organizmu (w przebiegu choroby lub po niektórych lekach),
- stałe drażnienie i urazy znamion barwnikowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!