Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dbamy o klimatyzację w samochodzie

Źródło: motofakty.pl
Fot. sxc.hu
Niemal jedna trzecia właścicieli aut nigdy nie dokonuje przeglądu klimatyzacji w swoim samochodzie - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie firmy Gab-Rat. Nieregularne kontrole klimy powodują, że do kabiny dostają się pyłki i drobnoustroje mogące wywołać niebezpieczne objawy u kierowcy.

Z badań wynika, że kierowcy robią przegląd klimatyzacji dopiero w momencie, gdy z nawiewów zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach.

W układzie klimatyzacji jest mnóstwo miejsc, w których zbierają się zanieczyszczenia, pleśnie i bakterie. Zaniedbana klimatyzacja może wywoływać u kierowcy niebezpieczne w czasie jazdy objawy. Katar, kaszel, łzawiące oczy mogą spowodować, że prowadzący samochód kierowca nie dostrzeże na czas zagrożenia lub nawet sam je spowoduje.

Dlatego klimatyzację powinno się systematycznie czyścić. Szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na stan filtra kabinowego (specjaliści doradzają jego coroczną wymianę) oraz umożliwić odpływ wody skraplającej się na parowniku na zewnątrz pojazdu, a także odkażać przewód nawiewu powietrza.

Czyszczenie możemy wykonać samemu (np. za pomocą płynów w aerozolu służących do dezynfekcji) układu wentylacji lub zlecić taką usługę w serwisie. Pracownicy warsztatu mogą przy okazji uzupełnić braki czynnika chłodzącego i skontrolować szczelność układu.
Regularne dezynfekowanie parownika likwiduje nieprzyjemne wonie, wywoływane przez bakterie i zapobiega reakcjom alergicznym u kierowcy. Nałożenie dodatkowej ochronnej warstwy bakteriobójczego, uniemożliwi nowym mikroorganizmom zakładanie "kolonii" w klimatyzacji.
Filtr kabinowy powinniśmy wymienić raz na rok lub po przejechaniu 15 tys. km. Na filtrze osadza się kurz, pyłki i sadza. Czysty filtr ogranicza rozprzestrzenianie się tych zanieczyszczeń, zapobiega parowaniu szyb, a także możliwości uszkodzenia silnika dmuchawy.

Regularnie serwisowane muszą być także takie części klimatyzacji jak: sprężarka, skraplacz, parownik i zawór rozprężny. Robią to specjalistyczne warsztaty w ramach corocznego serwisu układu klimatyzacji. Ponieważ układ ten pracuje pod wysokim ciśnieniem, jego elementy poddawane są dużym obciążeniom i zużywają się.
Starzeją się również przewody i uszczelki. Wyschnięte elementy mogą rozszczelnić układ. Wówczas czynnik chłodzący zacznie się ulatniać, a wydajność klimatyzacji spadnie. Coroczny przegląd skutecznie temu zapobiegnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!