Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma zgody wojewody zachodniopomorskiego na zawieszenie neurologii w Koszalinie. Szpital: to nic nie zmienia

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Od dziś koszalińska neurologia miała przestać przyjmować nowych pacjentów, a od 1 czerwca zawiesić swoją działalność na pół roku.
Od dziś koszalińska neurologia miała przestać przyjmować nowych pacjentów, a od 1 czerwca zawiesić swoją działalność na pół roku. archiwum
Co dalej z działalnością neurologii w koszalińskim szpitalu? Wczoraj w Koszalinie przeciw zawieszeniu oddziału protestowało około 600 koszalinian. Wojewoda zachodniopomorski zdecydował, że nie wyraża zgody na zawieszenie oddziału. W poniedziałek po południu władze szpitala wydały oświadczenie.

Wojewoda Zbigniew Bogucki swoją odmowną decyzję argumentuje bezpieczeństwem mieszkańców województwa.

- Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie jest jednym z trzech ośrodków neurologicznych we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Zawieszenie działalności oddziału neurologicznego poważnie naruszy zabezpieczenie świadczeń w tym zakresie, a są to świadczenia ratujące ludzkie życie i zdrowie. Kluczowym elementem leczenia udarów jest czas rozpoczęcia diagnostyki i wdrożenia efektywnego leczenia w postaci trombolizy lub trombektomii, uzależniony od czasu transportu pacjenta do właściwego ośrodka. Zamknięcie oddziału spowoduje znaczne wydłużenie czasu transportu i ograniczenie szansy pacjenta na wdrożenie właściwego leczenia, zgodnie ze standardami postępowania leczniczego w udarach - pisze w uzasadnieniu decyzji.

- Mając na uwadze sytuację epidemiologiczną województwa, wskazującą na znaczny wzrost ilości udarów leczonych w szpitalu w Koszalinie w pierwszym kwartale 2023 roku, długotrwała — sześciomiesięczna — przerwa w pracy oddziału neurologii w Koszalinie może doprowadzić do kryzysu w opiece neurologicznej w tej części województwa, poprzez wyłączenie z systemu opieki 29 łóżek neurologicznych.

Protest przeciwko zawieszeniu oddziału neurologii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

Protest przeciwko zawieszeniu oddziału neurologii w Szpitalu...

- Zwiększenie napływu pacjentów do pozostałych ośrodków skutkować będzie zdecydowanym pogorszeniem jakości udzielanych świadczeń, głównie ze względu na ograniczenia kadrowe. Spiętrzenie ilości pacjentów może doprowadzić do kryzysowej sytuacji - konieczności jednoczesnego udzielania świadczeń wielu pacjentom. Ma to tym większe znaczenie, że nadchodzi okres wzmożonego ruchu turystycznego, a więc wzrostu liczby potencjalnych pacjentów przebywających w pasie nadmorskim. Pilny transport pacjentów z podejrzeniem udaru spowoduje, że w rejonie koszalińskim może występować brak dostępności do zespołów ratownictwa medycznego. Taka sytuacja może spowodować kryzys w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego - pisze.

- Wskazać także należy, że jest to już trzeci wniosek Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie w ciągu roku dotyczący czasowego zaprzestania działalności leczniczej w zakresie oddziału neurologicznego (poprzednio oddział nie działał w okresie od dnia 18 lipca do dnia 3 października 2022 r.), co budzi poważny niepokój, co do sposobu zarządzania oddziałem.

Decyzja ta wynika też z faktu, że Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie negatywnie zaopiniował wniosek szpitala o zawieszeniu oddziału.

Koszaliński szpital wydał oświadczenie w sprawie decyzji wojewody zachodniopomorskiego.

Dyrekcja koszalińskiego szpitala przekonuje, że nie ma wyjścia, bo nie ma lekarzy specjalistów. Decyzja wojewody nic nie zmienia.

- W obecnej sytuacji szpital z przykrością informuje, że nie ma wyjścia i jest zmuszony – z powodu wystąpienia siły wyższej, jaką jest brak kadry – zaprzestać realizacji świadczeń w zakresie neurologii i od 15 maja musi wstrzymać przyjęcia pacjentów na oddział - informuje Marzena Sutryk, rzecznik szpitala.

- Szpital jest zmuszony złożyć odwołanie od decyzji wojewody zachodniopomorskiego do ministra zdrowia - wyjaśnia.

- Szpital wielokrotnie monitował i prosił o wsparcie w pozyskaniu kadry lekarskiej u wojewody zachodniopomorskiego oraz u konsultanta wojewódzkiego ds. neurologii. Bez efektu. Jednocześnie placówka nie zaniechała ze swojej strony starań o pozyskanie lekarzy. Rozmowy trwają. Potrzebny jest czas i spokój, by można było skompletować załogę, która poprowadzi oddział neurologii w sposób bezpieczny dla pacjentów. W tym zakresie szpital potrzebuje pomocy ze strony wojewody - mówi Marzena Sutryk, rzecznik szpitala.

Protest w sprawie zamknięcia oddziału neurologii w Koszalinie

Protest w sprawie zamknięcia oddziału neurologii w Koszalinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera