Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie marnuj jedzenia

Fotolia
Na zakupach nie idź na żywioł. Przemyśl je jeszcze w domu.
Na zakupach nie idź na żywioł. Przemyśl je jeszcze w domu. Fotolia
Obchodzony na całym świecie 16 października Dzień Żywności przypomniał o problemie marnowania jedzenia. W Polsce rocznie ląduje w koszu aż 9 mln ton produktów spożywczych.

Najczęściej wyrzucamy żywność, która szybko się psuje, czyli chleb, warzywa, nabiał i wędliny. Podczas gdy jedzenie się marnuje, my wydajemy na nie coraz więcej. Nie trzeba wie­le, aby to zmienić. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad.

Planuj zakupy

Wyobraź sobie, że twój dom to małe przedsiębiorstwo, a zakupy to inwestycje. Dlatego istotne jest, aby były odpowiednio zaplanowane i przemyślane. Najlepiej określić potrzeby i oczekiwania domowników, a następnie ułożyć jadłospis na cały tydzień. Zakupy robi się o wiele łatwiej, kiedy wiemy, co w najbliższych dniach będzie­my gotować. Dobrym roz­wią­zaniem jest stworzenie listy produktów, dzięki której o niczym nie zapomnimy, a także nie będziemy kierować się impulsem.

Nie ulegaj promocjom

Dopasuj ilość kupowanych produktów do realnych potrzeb, wielkości i stylu życia całej rodziny. Warto też zwracać uwagę na ceny i porównywać je w kilku sklepach. Pamiętaj, by zbyt łatwo nie ulegać promocjom, okazuje się bowiem, że np. pakiety 2+1 kosztują często więcej niż trzy produkty kupione pojedynczo. Zastanów się również, czy w twojej rodzinie sprawdzą się opakowania XXL. - Dobrym pomysłem jest wybór wędlin plastrowanych w opakowaniach - każda porcja zawiera 100 g wyrobu, czyli odpowiednią ilość do przyrządzenia sycącej przekąski lub kanapek. Tak porcjowane produkty sprawdzą się w kuchni singla i mniejszych rodzinach - radzi Małgorzata Wódkiewicz, ekspert z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka.

Kolejny punkt to data ważności: żywność, której ter­min do spożycia się kończy, często można kupić taniej. Jednak zanim skorzystasz z takiej okazji, zastanów się, czy zużycie jej w tak krótkim czasie jest realne. Poza tym staraj się płacić za zakupy gotówką, ponieważ kiedy płacimy realnymi pieniędzmi, wydajemy ich mniej.

Prawidłowo magazynuj

Nie przeładowuj lodówki, a między produktami zachowaj odstępy pozwalające na właściwą cyrkulację powietrza. Jeśli prawidłowo je rozmieścisz, zapobiegniesz też mieszaniu się zapachów.
Wiele produktów, m.in. pieczywo i mięso, nadaje się do mrożenia. - Mięso i wędliny powinniśmy przechowywać na środkowych półkach lub na górnej półce lodówki. Wędliny i pasztety powinno się trzymać w temperaturze 4-8 stopni Celsjusza, surowe mięso zaś w temperaturze 2 stopni. Najdłuższą trwałością cieszą się wędliny suszone i podsuszane oraz wędzone. Najlepiej każdy rodzaj wędlin przechowywać oddzielnie: w specjalnych plastikowych pojemnikach, na talerzyku przykrytym folią spożywczą, w czystych foliowych worecz­kach - mówi Małgorzata Wódkiewicz. - Mięso radzę przed zamrożeniem osuszyć, a nastę­pnie umieścić w odpowiednim pojemniku, np. hermetycznym, bądź w folii spożywczej.

Bądź kreatywny

Oszczędzanie i rozważna konsumpcja sprzyjają kreatywności w kuchni. Resztki z obiadu staraj się wykorzystać ponownie. Eksperymentuj, wymyślając nowe smaki i połączenia. Krea­tywny kucharz zrobi świetne danie niemal z niczego. Dobrym sposobem może okazać się podawanie posiłków na półmiskach i w wazach. Wtedy każdy nałoży sobie taką porcję, jaką jest w stanie zjeść, a resztę pozostałą w naczyniach można np. zamrozić. Podczas samego przyrządzania potraw pamiętaj o ekologii, czyli minimalizuj zużycie energii. Już samo używanie przykrywek do garnków pozwoli oszczę­dzić jej nawet do 30 proc. Nie bez znaczenia jest także dopasowanie wielkości garnka do palnika - nie należy stawiać wielkiego garnka na mały palnik, ani małego na duży. Kiedy potrawa się zagotuje, zwróć uwagę, żeby zmniejszyć płomień.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!