Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie pojadą na wschód

Krzysztof Bednarek
Od dzisiaj 400 żołnierzy 2 BZ ze Złocieńca rozpoczyna ćwiczenia na poligonie drawskim
Od dzisiaj 400 żołnierzy 2 BZ ze Złocieńca rozpoczyna ćwiczenia na poligonie drawskim kpt. Sebastian Stawiński
Czy stacjonująca w Złocieńcu brygada może zostać przeniesiona na wschód? Rzecznik Sztabu Generalnego MON zapewnia, że nie ma takich planów.

Mówi się, że w każdej plotce jest trochę prawdy. Mieszkańcy Złocieńca, a szczególnie rodziny wojskowe wolałyby, żeby tym razem to się nie sprawdziło. Chodzi o powtarzane od jakiegoś czasu nieoficjalnie informacje o możliwym przeniesieniu 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego stacjonującej obecnie w Złocieńcu, a wchodzącej w skład 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, na wschód, bliżej granicy z Rosją.

Sprawa musi być poważna, skoro w Złocieńcu mówią o tym prawie wszyscy.

- Złocieniec miałby pozostać bez wojska? Ja sobie tego nie potrafię wyobrazić. Mieszkam tu od ponad 50 lat. W naszym mieście zawsze byli żołnierze - powiedział nam pan Emil, emeryt ze Złocieńca. Postanowiliśmy zapytać o to burmistrza Złocieńca Krzysztofa Zacharzewskiego. - Faktycznie, były kiedyś takie rozmowy w związku z planem na wypadek ewentualnego konfliktu. Ale nic konkretnego - z tego co mi wiadomo - nie zostało podjęte. A dopóki nie ma konkretnego rozkazu, nie warto szukać na siłę kolejnych problemów. Z resztą, w Budowie szkolą się Narodowe Siły Zbrojne, czy Ministerstwu Obrony Narodowej zależałoby na likwidacji jednostki szkoleniowej? - powątpiewa burmistrz.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wielokrotnie już powtarzał, że wzmocnienie wschodniej ściany nie będzie się odbywało kosztem już istniejących jednostek. - Wojsko Polskie, realizując konstytucyjny obowiązek ochrony niepodległości państwa, niepodzielności terytorium, jak również bezpieczeństwa oraz nienaruszalności granic, wykonuje zadania na rzecz państwa polskiego i obywateli. Wymaga to całościowego, systemowego spojrzenia na rozwój potencjału obronnego. - powiedział nam Płk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Dostosowanie do wyzwań i zadań wymaga zmian strukturalnych, technologicznych oraz infrastrukturalnych w siłach zbrojnych. Naturalnie, patrząc z perspektywy lokalnych społeczności, wszelkie działania powodujące zmianę organizacyjną jednostek wojskowych znajdujących się w sąsiedztwie, powodują obawy lub oczekiwania mieszkańców. Jednostka wojskowa jest pracodawcą i usługobiorcą, uczestniczy w życiu społecznym, tworzy klimat bezpieczeństwa oraz stabilności regionu. Trzeba jednak zaznaczyć: prowadzone są obecnie prace zmierzające do zwiększenia potencjału jednostek wojskowych położonych w północno-wschodniej Polsce. Działania te w żaden sposób nie osłabiają jednostek rozwiniętych na zachodzie naszego kraju. Nie prowadzi się prac nad przemieszczeniem jednostek wojskowych z zachodniej Polski. Skorygowane zostaną priorytety rozwoju Wojska Polskiego, na korzyść rozwoju zdolności obronnych na wschodzie kraju. Temu celowi służyć ma również sformowanie wojsk obrony terytorialnej.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!