MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wiesz jak to powiedzieć? Pięć metod na poszerzenie zakresu słownictwa przed egzaminem maturalnym z języka polskiego

Katarzyna Mazur
Za język wypowiedzi na wypracowaniu maturalnym można zyskać aż 11 punktów
Za język wypowiedzi na wypracowaniu maturalnym można zyskać aż 11 punktów
Przygotowując się do egzaminu, warto poświęcić uwagę nie tylko treściom, ale także podszkolić umiejętności językowe. Bez względu na temat, o którym piszesz – czy to interpretacja, czy rozprawka – zdolność posługiwania się zróżnicowanym i precyzyjnym językiem, uczyni twoje teksty atrakcyjniejszymi dla egzaminatora, ale także skuteczniej przekona go o wartości twoich argumentów. Sprawdź, jak szybko i skutecznie podnieść kompetencje językowe przed egzaminem.

Spis treści

Wpływ języka na jakość tekstu

Napisanie wypracowania maturalnego dla wielu osób stanowi wyzwanie. Choć czasami posiadasz wystarczającą wiedzę na dany temat, trudności mogą pojawić się w przekazaniu myśli w sposób klarowny i przekonujący. Język, którym posługujesz się pisząc, pełni kluczową rolę nie tylko w przekazywaniu treści, ale także w budowaniu wrażenia kompetencji i pogłębiania refleksji. Chociaż kompetencje językowe kształtuje się przez całe życie i jest to wszechstronny, długotrwały proces, można jednak pokusić się o jego przyspieszenie i nawet w ostatnich chwilach przed egzaminem po prostu nauczyć się pisać lepiej. Pierwszy krok masz już za sobą - czyli uświadomienie sobie, że nad językiem można pracować.

Pięć sposobów na poszerzenie zasobu słownictwa

Bogactwo słownictwa stanowi niezwykle istotny czynnik wpływający na jakość tekstu. Nie tylko go urozmaica, ale także oddaje subtelność znaczeń, co przekłada się na głębię przekazu. Najskuteczniejszym sposobem na poszerzanie słownictwa jest regularne czytanie. Co zrobić, jeśli jednak nie mamy na to czasu?

  1. Stwórz osobistą listę synonimów - przeanalizuj kilka swoich tekstów i zobacz, które ze słów powtarzasz najczęściej. Następnie sprawdź w słowniku synonimów, czym można je zastąpić. Wypisz po dwa, trzy słowa, które najlepiej pasują do kontekstu. Pamiętaj jednak, że nie każdy synonim podany w słowniku można ot tak sobie podmienić pod wybrane słowo, synonimy nigdy nie znaczą dokładnie tego samego, są jedynie bliskoznaczne. Unikaj tych, których nie rozumiesz, brzmią zbyt poważnie, archaicznie lub śmiesznie. Warto mieć świadomość znaczeń poszczególnych słów oraz ich niuansów, aby precyzyjnie oddać zamierzony sens. Stosowanie zbyt prostego lub zbyt skomplikowanego słownictwa może nie tylko zaburzyć przekaz, ale także zniechęcić czytelnika do dalszej lektury. Dlatego dobieraj słowa tak, aby były one adekwatne do tematu. Jeśli nie masz pewności, czy twoje synonimy są trafne, zawsze możesz sprawdzić precyzyjne znaczenie poszczególnych wyrazów w słowniku języka polskiego.
  2. Przygotuj gotowe wyrażenia - każdy użytkownik języka jest zdolny do stworzenia zdań, których nigdy wcześniej nie zbudował. Pozwala mu na to magiczna moc gramatyki, której bezwiednie używa. Jeśli jednak nie ufasz swojej zdolności do improwizacji - przygotuj sobie wcześniej parę zwrotów, które pozwolą ci gładko przechodzić do kolejnych części wypracowania. Będzie to przydatne szczególnie w rozprawce - bez względu na temat ma ona swoje stałe punkty konstrukcyjne. Tylko uwaga! Zamiast sięgać po utarte, powtarzające się frazy, warto poszukiwać oryginalnych i wyrazistych konstrukcji językowych. Dzięki temu tekst nabierze świeżości i autentyczności.
  3. Przypomnij sobie terminy i pojęcia - przydatne będzie także odświeżenie sobie pojęć z teorii literatury i podstawowych środków stylistycznych, tak aby sprawnie się nimi posługiwać podczas omawiania lektur. Wykorzystanie takiej terminologii świadczy o głębszej wiedzy i demonstrować będzie umiejętność analizy tekstu na wysokim poziomie. Upewnij się jednak, że dokładnie znasz ich znaczenie.
  4. Sięgnij po związki frazeologiczne - niech nie będą twoją piętą achillesową! Frazeologia biblijna, bogata w metafory i symbole, oraz frazeologia mitologiczna, pełna barwnych opisów i alegorii, stanowią prawdziwy róg obfitości, jeśli chodzi o wyraziste i wieloznaczne wyrażenia. Poprawne użycie frazeologii świadczy o głębszej kulturze literackiej autora. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Dwa grzyby w barszcz to jednak przesada.
  5. Naucz się łaciny! - Język niby martwy, a jednak żywy! Odrobinka wyrażeń łacińskich doda twojemu tekstowi elegancji, powagi i wyrafinowania. Z pewnością wpłynie również na ocenę zakresu słownictwa. I nie w tym rzecz, żeby pisać po łacinie całe sentencje, ale jeśli mimochodem wspomnisz, że „Pan Tadeusz” to opus magnum (czyli wielkie dzieło) Mickiewicza, to na pewno na tym nie stracisz. Brzmi wymagająco? Pamiętaj, labores pariunt honores - trudy przynoszą zaszczyty!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie wiesz jak to powiedzieć? Pięć metod na poszerzenie zakresu słownictwa przed egzaminem maturalnym z języka polskiego - Strefa Edukacji

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński