Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemiecka masowa mogiła w Białogardzie

Jakub Roszkowski [email protected]
Niemieckie archiwum poinformowało, że na byłym cmentarzu ewangelickim w Białogardzie w masowej mogile spoczywa przeszło 100 żołnierzy niemieckich poległych w styczniu 1945 roku.

Kontakt

Kontakt

Stowarzyszenie "Pomost" mieści się w Poznaniu, przy ul. Kłuszyńskiej 20/26, tel. 61-86-19-275 lub tel. kom. 601-46-94-94. (qba)

Sprawą zainteresowali się członkowie stowarzyszenia "Pomost" z Poznania. Chcą dotrzeć do byłych i obecnych mieszkańców Białogardu, którzy mogą coś wiedzieć o tym pochówku.

- Jesteśmy stowarzyszeniem, które od przeszło piętnastu lat działa na polu polsko - niemieckiego pojednania - napisał do naszej redakcji Tomasz Czabański, prezes stowarzyszenia "Pomost". - Jedną z form naszej działalności jest współpraca z Fundacją "Pamięć" z Warszawy oraz z Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel.

Efektem tej sąsiedzkiej współpracy są właśnie poszukiwania i ekshumacje mogił żołnierzy niemieckich na terenie Polski Zachodniej. Wszystkie te prace są wykonywane oficjalnie, na podstawie zezwoleń wydawanych przez urzędy wojewódzkie.

- Pod koniec zimy ubiegłego roku otrzymaliśmy z archiwum w Niemczech informację, że na byłym cmentarzu ewangelickim w Białogardzie, znajdującym się pomiędzy ulicami Kołobrzeską i Szpitalną, w masowej mogile ma spoczywać przeszło stu żołnierzy niemieckich poległych w styczniu 1945 roku - relacjonuje dalej prezes Czabański.

- Według relacji nieżyjących już świadków - byłych mieszkańców Białogardu - mogiła ta miała około 10 metrów długości i usytuowana była w południowym narożniku cmentarza. Była jeszcze widoczna w 1956 roku. Według naszych ustaleń może tu chodzić io teren cmentarny przylegający dziś do ulicy Szpitalnej. W mogile tej prawdopodobnie spoczywają żołnierze, których do dziś szukają żyjący w Niemczech członkowie ich rodzin.
Stowarzyszenie "Pomost" ma już wszystkie stosowne zezwolenia i może w każdej chwili przystąpić do prowadzenia poszukiwań na terenie białogardzkiego cmentarza. Brakuje jednak dokładniejszych wskazówek, gdzie dokładnie rozpocząć poszukiwania.

- W związku z tym chcemy dotrzeć do Czytelników Głosu Koszalińskiego, którzy mogą coś wiedzieć na temat pochówku żołnierzy niemieckich w 1945 roku na terenie byłego cmentarza ewangelickiego. Może żyją jeszcze świadkowie, którzy byliby w stanie wskazać nam to miejsce? - pyta szef stowarzyszenia. Dodaje, że po ustaleniu tej mogiły zostanie ona ekshumowana, a szczątki żołnierskie będą przeniesione na cmentarz wojenny w Glinnej pod Szczecinem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!