Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnoetatowiec nie może być dyskryminowany przez pracodawcę

RADOSŁAW JANKOWSKI [email protected]
Pracownikowi zatrudnionemu na część etatu przysługują takie same prawa, jak pełnoetatowcom.
Pracownikowi zatrudnionemu na część etatu przysługują takie same prawa, jak pełnoetatowcom. Fot. Piotr Czapliński
Wiele osób uważa, że osoba zatrudniona na niepełnym etacie ma mniejsze uprawnienia niż pełnoetatowy pracownik. To nieprawda. W świetle obowiązujących przepisów, nie ma różnicy pomiędzy zatrudnianiem w pełnym i niepełnym wymiarze godzin.

- Zostałam zatrudniona na pół etatu w firmie i chciałabym wiedzieć, czy mam takie same prawa jak pracownicy "na całym etacie" - zastanawia się Anna Niełkowska, która niedawno znalazła pracę w biurze.

Równouprawnienie

Jest tylko jedna odpowiedź - tak, jak najbardziej niepełnoetatowcowi przysługują takie same prawa, jak innym pracownikom. Wynika to z zakazu dyskryminacji zapisanego w kodeksie pracy. Oprócz jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, religię, narodowość itd., funkcjonuje również zakaz innego traktowania pracowników zatrudnionych na czas określony, nieokreślony i właśnie w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Poza tym wynika to również z Konstytucji RP (zasada równości wobec prawa).

Wiemy już, że nierówne traktowanie pracowników zatrudnionych na różnych zasadach jest niedopuszczalne. Co oznacza to w praktyce? Nie ważne, czy jesteśmy pracownikami na całym etacie czy nie, pracodawca musi w stosunku do nas stosować takie same kryteria awansu, przyznawania podwyżek, czy premii. To samo dotyczy dostępu do szkoleń.

Sprawiedliwa pensja

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o wynagrodzenie. Pracodawca ma obowiązek ustalania pensji tak, aby nie była ona mniej korzystna niż pracowników wykonujących tą samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze godzin. Oczywiście należy pamiętać, że wynagrodzenie niepełnoetatowca jest proporcjonalne do wymiaru czasu pracy. W ten sam proporcjonalny sposób ustala się minimalne wynagrodzenie.
W umowie o pracę powinien znaleźć się zapis, który wyjaśnia kwestię wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Za te nadgodziny pracownikowi powinien oczywiście przysługiwać dodatek. W samej umowie pracownik wraz z pracodawcom muszą jasno określić wymiar czasu pracy. Obie strony nie są tu praktycznie niczym ograniczone. Ustala się również w jakich dniach i po ile godzin zatrudniony będzie wykonywał swoją pracę.

Urlop, który przysługuje osobom zatrudnionym na niepełnym etacie - podobnie jak pensja - ustalany jest proporcjonalnie do czasu pracy. Warto jednak wiedzieć, że obliczając urlop dla niepełnoetatowca pod uwagę bierze się nie dni, lecz godziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!