Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawność nie może być przeszkodą. 21-latka z Darłowa będzie zdawać maturę, daje innym siłę i wiarę

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Ostatnie dni przed maturą Justyna spędziła na przygotowaniu się do egzaminów. Na zdjęciu podczas zajęć z matematyki
Ostatnie dni przed maturą Justyna spędziła na przygotowaniu się do egzaminów. Na zdjęciu podczas zajęć z matematyki Radek Koleśnik
Justyna z Darłowa udowadnia, że w życiu można zdobyć wiele, jeśli tylko się chce i ma wokół siebie dobrych ludzi. 21-latka, mimo czterokończynowego porażenia mózgowego już w poniedziałek będzie zdawać maturę.

Justyna komunikuje się poprzez tablicę, którą można uznać za wersję klawiatury komputerowej. Są na niej literki i cyfry. Za kilka dni przystąpi do egzaminu maturalnego.

- W poniedziałek Justyna zasiądzie w klasie przygotowanej specjalnie dla niej. Razem z nią będzie komisja egzaminacyjna składająca się z dwóch nauczycieli wspomagających. Jeden z nich będzie się porozumiewał z Justyną za pomocą tablicy, a drugi będzie zapisywał jej odpowiedzi – mówi nam Joanna Witkowska, dyrektorka Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego w Darłowie. Cały egzamin będzie nagrany i dołączony do kompletu arkuszy egzaminacyjnych.

Justyna dobrze sobie radzi z języka polskiego, którego się praktycznie nie obawia. - Tutaj, w liceum nauczycielka polskiego wykształciła w niej umiejętność pisania wierszy, co stało się pasją Justyny – mówi Karina, mama niepełnosprawnej i dodaje, że Justyna dwukrotnie brała udział w konkursach literackich w okresie trwania liceum. Zajmowała pierwsze i drugie miejsce z wyróżnieniami.

- W liceum Justyna trafiła na dobrych nauczycieli, z którymi nawiązała silną więź przyjaźni. Nauczyciele obudzili w niej chęć osiągnięcia czegoś więcej. Okazuje się, że nie ma rzeczy niemożliwych i organizacja egzaminów pod względem technicznym jest realna – mówi mama 21-latki.

Przez 4 ostatnie lata Justyna była przyprowadzana do szkoły przez swoją mamę. Miała swoją klasę i w niej się uczyła. Dla nauczycieli, którzy na początku zaczynali naukę z Justyną ogromnym wyzwaniem było opanować sztukę komunikacji – ale udało się.

Matura to cel numer jeden młodej darłowianki. Siły i wiary dały jej inne młode niepełnosprawne osoby, którym również udało się zdać maturę. W ten sposób Justyna chce pokazać, że tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych.

Co po maturze? - Jeśli Justyna zda maturę i będzie chciała iść na studia, to pójdę razem z nią. Spełni się przy okazji również moje marzenie – mówi jej mama.

Misja do zrealizowania

Mama maturzystki przyznaje, że życie z niepełnosprawnością na początku było trudne. - Padały pytania o to jak żyć. Później zaczęłam uświadamiać sobie, że tak jest i trzeba się przyzwyczaić, ruszyć do przodu. Wyznaczyłam sobie to jako misję - pokazać światu, że osoby niepełnosprawne mogą uczyć się w szkole między dziećmi zdrowymi. Aby i one poznały, że niepełnosprawni są i można się z nimi dogadać. Te osoby nie są zamknięte w swoich domach, w swoich ciałach, one myślą i czują. Chcą też spełniać swoje marzenia – mówi Karina.

Mózgowe porażenie dziecięce to zespół objawów określający różnorodne zaburzenia ruchu i postawy, wynikające z trwałego, niepostępującego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju dziecka. Najczęstsze problemy dotyczą koordynacji ruchowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto