Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprawdopodobnie ostre i wytrzymałe – noże japońskie. Musisz je mieć w swoje kuchni. Dzięki nim będziesz gotował jak szef restauracji

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 12 lat
Dobrze naostrzony nóż to podstawa w każdej kuchni. Bez niego przygotowanie mięsa lub filetowanie ryby może okazać się trudnym zadaniem. Jednak nawet naostrzony nóż nie zawsze daje sobie radę z codziennym przygotowaniem posiłków. Z pomocą przychodzi nóż japoński, który przyda się nie tylko mistrzom kuchennym! Sprawdź, jakie zalety mają japońskie noże i dlaczego warto mieć je w swojej kuchni.

Spis treści

Nóż japoński – skąd taka nazwa?

Oryginalne noże japońskie powstają w dwóch miastach Japonii: Sakai i Seki. Cieszą się uznaniem na całym świecie ze względu na wysoką jakość wykonania. Przydają się one nie tylko w profesjonalnych restauracjach – coraz częściej sięgają po nie także zwykli użytkownicy kuchni. Do ich najważniejszych zalet należą:

  • wysokiej jakości stal z dodatkiem węgla – przez długi czas nie trzeba ich ostrzyć,
  • dobrze wyprofilowana rękojeść – wygodnie się je trzyma w ręku
  • ostrość,
  • estetyka wykonania.

Zobacz, jak prezentują się noże prosto z Japonii!

szef kuchni kroi awokado na pół
Noże japońskie to nie tylko narzędzia kuchenne, ale także dzieła sztuki. Ich wyjątkowa jakość, precyzja wykonania i tradycyjne metody produkcji przyciągają uwagę kucharzy i pasjonatów kulinarnych na całym świecie. 123RF/suteren

Do wad noży japońskich, jeśli można to uznać za wadę, należy z pewnością cena. Nie jest to tani produkt – cena waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Noże te nie są jednak niezniszczalne – choć czytając opinie użytkowników, można odnieść takie wrażenie. Z powodu dużej zawartość węgla w stali, ich ostrze jest dość kruche. Trzeba zatem uważać na to, co się kroi. Nie zaleca się przecinania nimi mrożonek lub mięsa z kością. Są też podatne na korozję, ale przy odpowiednim przechowywaniu nie powinno się z nimi dziać nic złego. Nie wolno ich wkładać do bloku na noże – najlepiej zawieszać je na magnetyzowanych listwach lub panelach. Po każdym użyciu trzeba je także dokładnie wysuszyć.

Czym się różni nóż japoński od europejskiego?

Noże europejskie wykonane są z innych typów stali niż japońskie, ale mimo to, ich cena też nie jest niska. Dobrej jakości nóż europejski kosztuje ok. 120-160 zł (tyle zapłacimy ze mniejsze sztuki) i od 300 do 700 zł za większe noże. Ponadto są one nierdzewne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne – można nimi trybować mięso i nie powinny się wyszczerbić. Trzeba jednak pamiętać, że nóż europejski nigdy nie będzie tak ostry jak japoński. Markowe noże z Europy trzeba ostrzyć co kilka tygodni, na co ma wpływ twardość stali z jakiej są wykonane – pod tym względem nie ma szans, aby dorównały nożom z Japonii.

Wszystkie informacje o tym, że noże japońskie są bardzo ostre, nie są przesadzone. Składa się na to wiele czynników, m.in.: zwartość węgla w stali, typ stali, proces produkcji, hartowanie i szlifowanie. To sprawia, że taki nóż – nawet przy codziennym użytkowaniu – można ostrzyć raz na kilka miesięcy! Bardzo ważne, na czym się je ostrzy. Używa się do tego wyłącznie drogich kamieni ceramicznych. No i druga często poruszana kwestia to twardość stali, do której noże europejskie nawet się nie zbliżają. Za taki produkt trzeba jednak odpowiednio dużo zapłacić – nawet kilka tysięcy złotych za sztukę lub kilkanaście tysięcy złotych za cały komplet noży. Jak już wspomnieliśmy, noże te nie są odporne na uderzenia oraz nie można nimi kroić twardych produktów, bo się stępią lub wyszczerbią.

Noże japońskie – najpopularniejsze rodzaje

Sporą zaletą noży japońskich jest ich ogromna różnorodność – zarówno pod względem kształtu, jak i zastosowania. Dzięki temu bez problemu wybierzemy taki, który sprawdzi się do przygotowania konkretnych dań. Szczególnie warto zwrócić uwagę na:

  • nóż Santoku – jeden z najbardziej uniwersalnych, nadaje się do przygotowywania różnych potraw. Ma szerokie i długie ostrze, które sprawdza się przy krojeniu w kostkę lub siekaniu. W czasie krojenia produkty nie przywierają do ostrza,
  • nóż Usuba – wyglądem przypomina tasak; można nim precyzyjnie pokroić owoce i warzywa,
  • nóż Yanagiba – sprawdzi się do filetowania ryb i porcjowania mięsa; ostrze jest wąskie i długie,
  • nóż Gyutou – jest to japońska wersja noża kuchennego, podobnego do zachodniego noża szefa kuchni. Jest wszechstronny, zatem nadaje się do wielu kulinarnych zadań, takich jak krojenie mięsa, warzyw i ryb.

Noże japońskie, a przynajmniej jeden, warto mieć w swojej kuchni ze względu na ich doskonałą jakość i wydajność. Ich ostrość sprawia, że są świetnym narzędziem do przygotowywania potraw, zwłaszcza gdy wymagana jest precyzja i delikatność w krojeniu. Warto przy tym pamiętać, że noże japońskie mogą być również dość kosztowne, więc decyzja o ich zakupie powinna być dobrze przemyślana.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nieprawdopodobnie ostre i wytrzymałe – noże japońskie. Musisz je mieć w swoje kuchni. Dzięki nim będziesz gotował jak szef restauracji - RegioDom.pl