Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezadowolony klient agencji nieruchomości. Czy można zareklamować taką usługę?

Joanna Boroń [email protected]
mk / mmlublin.pl
Czytelnik kupił mieszkanie. Skorzystał z usług agencji nieruchomości. - Nie jestem zadowolony. Szczególnie, że kosztowało mnie to 12 tysięcy złotych.

Co należy do zadań pośrednika

Co należy do zadań pośrednika

- gromadzenie i udzielanie informacji potrzebnych do zawarcia przez inne osoby umów,
- podejmowanie czynności zmierzających do wyszukiwania kontrahentów i kojarzeniu stron,
- aranżowanie oględzin nieruchomości,
- udział w negocjacjach, jeżeli konsument ma takie życzenie.

- Oczekiwałem niewielkiego obniżenia ceny, na które sprzedający byli skłonni się zgodzić - opowiada Roman z Koszalina. - Pośrednik jednak nie był zainteresowany zbijaniem ceny. Zawierając umowę z pośrednikiem myślałem, że będzie on reprezentował moje interesy w taki sposób aby transakcja była dla mnie najbardziej korzystna.

Czy taka umowa pośrednictwa jest jedynie zmuszeniem kupującego do zapłacenia prowizji?

- Nie ma specjalnych przepisów dotyczących reklamowania usług w zakresie pośrednictwa - mówi Krystyna Piwońska, rzecznik praw konsumenta. - Sprawy te reguluje ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami. To ona określa zakres obowiązków pośredników i ewentualne konsekwencje za niedopełnienie tych obowiązków.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami ma obowiązek swoje czynności wykonywać zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodowymi ustalonymi przez organizacje zawodowe pośredników oraz zasadami etyki zawodowej. Zakres czynności, do wykonywania których zobowiązany jest przedsiębiorca określa zawarta w formie pisemnej umowa.
Co zrobić gdy nie jesteśmy zadowoleni z pracy pośrednika?

- Należy postępować dwutorowo - tłumaczy rzecznik. - Złożyć reklamacje, a jeśli ta nie przyniesie spodziewanego efektu, to oddać sprawę do sądu cywilnego. W takich sprawach dobrze się skonsultować z rzecznikiem praw konsumentów. Warto pamiętać, że przedsiębiorca i pośrednik zobowiązani są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa.

Jak podpowiada Krystyna Piwońska warto też złożyć skargę. Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega odpowiedzialności zawodowej. Postępowanie przeciwko niemu wszczyna się z urzędu przez ministra właściwego dla spraw budownictwa, prowadzone zaś jest przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!