Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezbędnik kierowcy

(jak)
Awarie i drobne stłuczki zdarzają się nawet najlepszym kierowcom. Dlatego warto zadbać o wyposażenie auta w akcesoria, które mogą przydać się w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Trójkąt ostrzegawczy, kompletna apteczka i kamizelka odblaskowa, to przedmioty, które powinny znaleźć się w każdym samochodzie. Tylko trójkąt jest w naszym kraju obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Wkrótce zapewne się to jednak zmieni. Coraz więcej krajów europejskich (Austria, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Finlandia) wymaga dodatkowego wyposażenia samochodu.

Trójkąt, a nawet dwa

O trójkąt ostrzegawczy może zapytać policjant podczas rutynowej kontroli drogowej. Sama świadomość, że znajduje się on w bagażniku nie jest jednak wystarczająca. Współczesne samochody psują się o wiele rzadziej niż te, którymi jeździliśmy kilkanaście lat wcześniej. Zanim wyruszymy w dłuższą podróż sprawdźmy zatem, czy trójkąt jest nadal sprawny. Jeżeli nigdy z niego nie korzystaliśmy należy go rozłożyć kilka razy.
Zgodnie z zapisami "Ustawy o ruchu drogowym" w razie awarii na autostradzie, drodze ekspresowej lub na innej drodze poza obszarem zabudowanym należy pamiętać o włączeniu świateł awaryjnych lub - jeżeli samochód nie jest w nie wyposażony - pozycyjnych oraz rozstawieniu trójkąta ostrzegawczego. Podobnie, jeśli pojazd został unieruchomiony i pozostaje na jezdni lub niedostatecznie oświetlonym poboczu, a w obszarze zabudowanym tam, gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. Na autostradzie i drodze ekspresowej trójkąt ustawiamy w odległości 100 metrów od pojazdu, w obszarze niezabudowanym od 30 do 50 m. W obszarze zabudowanym nie więcej niż 1 m.
Jeżeli konieczne będzie holowanie należy pamiętać o umieszczeniu trójkąta ostrzegawczego po lewej stronie za tylną szybą uszkodzonego pojazdu. W niektórych krajach Unii Europejskiej drugi trójkąt powinien znaleźć się za przednią szybą samochodu holującego. Przed zagranicznym wyjazdem warto pamiętać, że w niektórych krajach (m.in. Chorwacja, Hiszpania i Turcja) w obowiązkowym wyposażeniu samochodu powinny się znaleźć aż dwa trójkąty ostrzegawcze.

Nie tylko bandaże

Wyposażenie apteczki samochodowej podlega szczegółowym regulacjom, sporządzonym w zgodzie z międzynarodową normą DIN 13164. I tak apteczka musi zawierać cztery sztuki opatrunków indywidualnych, dziewięć sztuk plastrów o różnych rozmiarach, pięć opasek elastycznych, trzy chusty opatrunkowe, tyle samo kompresów, chustę trójkątną, koc ratunkowy (tzw. folię NRC), nożyce, gumowe rękawiczki oraz maseczkę na wypadek konieczności wykonania sztucznego oddychania. Do tego jeszcze instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
- W Polsce w chwili obecnej nie ma obowiązku posiadania apteczki samochodowej. Taki wymóg funkcjonuje jednak w większości krajów europejskich, do których Polacy jeżdżą na urlopy. W dobie AIDS posiadanie np. gumowych rękawiczek, których z reguły nie ma na wyposażeniu apteczek niespeł-niających surowych norm, jest koniecznością - mówi Henryk Owczarek, prezes produkującej apteczki firmy Suwary.
Apteczka powinna być solidnie przymocowana. Podczas kraksy leżąca luzem na tylnej półce może spowodować poważne obrażenia. Problemu z tym nie mają posiadacze nowych samochodów, które zazwyczaj wyposażone są w specjalny schowek. W starszych najlepiej schować apteczkę pod fotel lub do bagażnika.

Widzieć i być widzianym

Kamizelka odblaskowa w Polsce jest nowością. Dzięki niej kierowca naprawiający drobną awarię na poboczu, czekający na przyjazd pomocy drogowej czy też udzielający pomocy poszkodowanym w wypadku będzie doskonale widoczny dla przejeżdżających pojazdów. W niektórych krajach w razie awarii przy samochodzie może być tylko tyle osób ile jest kamizelek na stanie w aucie. Kamizelkę odblaskową polecamy też rowerzystom. Dzięki niej będą doskonale widoczni wieczorem w świetle świateł samochodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!