Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezdrowe narzekanie

Supernowa
Jaki jest najlepszy sposób na długowieczność? Prawdopodobnie nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Jedna z nich mogłaby brzmieć następująco: bądź optymistą.

Uczeni dysponują wieloma odpowiedziami na pytanie, jak dożyć w zdrowiu i pełni władz umysłowych późnej starości. Jedni wskazują na właściwą dietę, drudzy na geny, inni na liczną rodzinę. Uniwersalnej recepty na długowieczność jeszcze nie znaleziono. W piśmie "Journal of Personality and Social Psychology" wydawanym przez Amerykańskie Towa-rzystwo Psychologiczne grupa naukowców dowodzi, iż kluczem do rozwiązania zagadki długiego i szczęśliwego życia może się okazać pozytywne nastawienie ćwiczone od wcze-snej młodości. Im mniej martwisz się na zapas, tym bardziej rosną twoje szanse na zosta-nie sędziwym starcem - przekonują autorzy badań.

- Oczywiście, trzeba też dbać o swoje ciało: zdrowo się odżywiać, dużo poruszać, nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu i unikać wielu innych niezdrowych czynności. Ale najważniejsza jest psychika - podkreśla Deborah Danner, główna autorka artykułu. - Żad-ne kremy nie odmładzają tak skutecznie jak pozytywne uczucia. Ludzie pełni wewnętrznej radości żyją zwykle dłużej od pesymistów ciągle utyskujących na wszystko i wszystkich - zauważa.

Przeprowadzone pod kierunkiem Danner badania można uznać za dosyć nietypowe. Ich uczestniczkami były bowiem zakonnice, a dokładnie - pamiętniki, które kobiety zaczęły prowadzić w młodości i kontynuowały to zajęcie do późnej starości. Naukowcy przeczytali te zapiski, a następnie postanowili dotrzeć do ich autorek. Pamiętników było 180, ale ba-daczom udało się skontaktować z 104 kobietami. Pozostałe już nie żyły

Na podstawie lektury pamiętników Danner opracowała portret psychologiczny każdej za-konnicy. Okazało się, że wiek powyżej 80 lat osiągnęły przede wszystkim te, które od wczesnej dorosłości przejawiały pozytywne emocje, miały duże grono znajomych, chętnie nawiązywały nowe znajomości, a życzliwość i radość uznawały za ważne cechy osobowo-ści. Psycholodzy powrócili do badań dziesięć lat później. Część kobiet w tym czasie zmar-ła. Jednak wśród tych, które żyły, przeważały niestrudzone optymistki. - Wiara w to, że będzie lepiej, pomaga żyć, a co najważniejsze - wydłuża życie - podsumowuje Danner.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!