Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„(Nie)znane twarze Koszalina” na Rynku Staromiejskim. Wystawa to… prezent urodzinowy!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Wystawę można oglądać codziennie na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Opracowaniem graficznym zajął się koszaliński artysta Mariusz Król.
Wystawę można oglądać codziennie na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Opracowaniem graficznym zajął się koszaliński artysta Mariusz Król. Radek Koleśnik
Związkowiec, Saturn, Góra Chełmska, siedziba koszalińskiej Loży Masońskiej, dworzec kolejowy, synagoga, lotnisko – to część „bohaterów” wystawy, którą od wtorku można oglądać na placu przed koszalińskim ratuszem. To niezwykła podróż do przeszłości miasta.

Zobacz także: Archiwum Państwowe w Koszalinie przejęło taśmy magnetofonowe ze Studenckiego Studia Jantar działającego przy Politechnice Koszalińskiej

Archiwum Państwowe w Koszalinie obchodzi jubileusz 60-lecia działalności. – Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców i turystów prezent. Do końca sierpnia na Rynku Staromiejskim w Koszalinie prezentowana będzie wystawa „(Nie)znane twarze Koszalina” – informuje Katarzyna Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie. – Wystawa składa się z dwóch części. – W oznaczonej kolorem czerwonym zaprezentowaliśmy archiwalia związane z miejscami i obiektami, które istniały w przestrzeni historycznej, ale nie przetrwały do naszych czasów – wskazuje Katarzyna Królczyk. Fotografie i dokumenty zostały wzbogacone opisami, które przygotował artysta i wielki miłośnik historii Koszalina Krzysztof Urbanowicz. Czy wiecie, że między dzisiejszymi ulicami Morską, Lnianą i Przemysłową istniało lotnisko? Jak wyglądała koszalińska synagoga i kto ją zniszczył? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać podczas spaceru w centrum miasta.

Druga część wystawy oznaczona została na niebiesko, a pokazuje obiekty, które istnieją do dziś i przyczyniły się do całkowitej zmiany wizerunku miasta.

- Wystawa pozwala odkrywać na nowo wiele fragmentów historii Koszalina. To niezwykle cenne, szczególnie, że Koszalin nie może pochwalić się wieloma zabytkami – zaakcentował Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina. – Zapraszam na Rynek Staromiejski, gdzie czeka państwa chwila refleksji nad przeszłością naszego miasta.

Autorami wystawy, obok Krzysztofa Urbanowicza, są kustosz AP w Koszalinie Dorota Cywińska i straszy archiwista dr Kacper Pencarski. – Chcemy pokazać bogactwo i urodę naszego zasobu oraz zainteresować mieszkańców dokumentami, które przechowujemy – podkreśliła Dorota Cywińska.

Kacper Pencarski przygotował niebieską, „młodszą” część wystawy. Pokazuje ona m.in. budynki, których architektura budzi dziś sporo kontrowersji. – Warto jednak pamiętać, że kiedyś budziły tylko zachwyt. Można śmiało powiedzieć, że w Koszalinie przeprowadzano społeczne eksperymenty związane z zabudową miasta, co miało duży wpływ na krajową urbanistykę – zaznaczył.
Wystawa jest zapowiedzią kolejnego jubileuszowego prezentu – albumu „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma” pod redakcją Doroty Cywińskiej. Książka ukaże się w październiku i przypomni historię około stu miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo