Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła tablica dla nowego muzeum w Kołobrzegu

Łukasz Gładysiak
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Archiwum
Wyrzucona przez Niemców świadczy o zmianach zachodzących w mieście. W Kołobrzegu do "Patrii Colbergiensis" trafiła tablica z nazwą ulicy, która istniała tylko kilkanaście lat.

Krótko przed otwarciem, zlokalizowane w podziemiach XIX-wiecznego, kołobrzeskiego ratusza muzeum "Patria Colbergiensis" wzbogaciło się o ciekawą pamiątkę związaną z historią miasta.

- To tablica, która wisiała na jednym z budynków przy dzisiejszej ul. 1 maja, przed II wojną światową noszącej nazwę Klara Mueller Strasse. Choć jest destruktem, czyli przedmiotem w dość słabym stanie zachowania, na pewno zostanie odpowiednio zagospodarowana - mówi Robert Maziarz, twórca placówki.

Obiekt już trafił na główną ekspozycję muzeum, uzupełniając część poświęconą losom kołobrzeskich pionierów. Jak informuje Maziarz, stanowi element dioramy odnoszącej się do tego, co zastali Polacy przyjeżdżający nad ujście Parsęty krótko po zakończeniu II wojny światowej. Obejrzeć ją będzie można od końca września, bo właśnie wtedy swe podwoje otworzy "Patria Colbergiensis".

Tablica sama w sobie jest ciekawostką.

- Widoczna na niej nazwa ulicy funkcjonowała krótko. Na planie miasta z 1906 r. jeszcze jej nie ma, natomiast po dojściu do władzy w Niemczech NSDAP, szybko zmieniono ją na Horst Wessel Strasse, upamiętniając w ten sposób jednego z narodowosocjalistycznych aktywistów, zabitych przez lewicowe bojówki - mówi "Głosowi" Robert Dziemba, kierujący kołobrzeskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

To właśnie ono przekazało zabytek muzealnikom w depozyt. Co ciekawe, wyrzucona najprawdopodobniej jeszcze przez Niemców tablica, przeleżała do początków XXI w. praktycznie w bagnie.

- Wydaje mi się, że "Patria Colbergiensis", w którego zbiorach znajduje się naprawdę imponująca liczba miejskich zabytków, to najlepsze miejsce by tego rodzaju znalezisko wyeksponować - kończy Dziemba.

Ramka:
Ulica w hołdzie nauczycielce
Urodzona w 1860 r. w Łęcznie niedaleko Białogardu Klara Mueller była nauczycielką, dziennikarką i pisarką związaną m.in. z redakcją popularnej na przełomie XIX i XX w. gazety "Zeitung fuer Pommern". W Kołobrzegu mieszkała w latach 1889-1899, pracując m.in. w szkole dla dziewcząt. Z powodu powiązań z socjaldemokratami, po przejęciu władzy w Niemczech przez hitlerowców, zaczęto usuwać wszelkie po niej ślady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!