Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie w regionie. W Budzistowie pod Kołobrzegiem znaleziono bullę papieską z XIV wieku [ZDJĘCIA]

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Bulla znaleziona w Budzistowie
Bulla znaleziona w Budzistowie MOP Kołobrzeg
W 2021 roku, działająca przy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza Parsęta, prowadziła poszukiwania na północ od dawnego cmentarza w miejscowości Budzistowo. Poszukiwaczom pod wodzą Jana Orlińskiego wyjątkowo dopisało szczęście. Odkryli cenną pieczęć z XIV wieku - bullę papieską.

Poszukiwacze przekazali swoje znalezisko do oczyszczenia i konserwacji specjalistycznej pracowni w Krakowie. Po zakończeniu prac okazało się, że jest to średniowieczna bulla z okresu panowania papieża Bonifacego IX (1350-1404).

O odkryciu poinformowali w Muzeum Oręża Polskiego - sam Jan Orliński, dyrektor MOP Aleksander Ostasz i kierownik Działu Historii Kołobrzegu Robert Dziemba.

Analiza składu metalu wskazuje, że jest to niemal czysty ołów. Pozyskano go z galenitu. Jego złoża znajdowały się na terenie Cypru, Sardynii, Grecji i Hiszpanii.

Bulla w języku łacińskim oznacza niewielką okrągłą rzecz. W ten sposób nazywano okrągłą pieczęć papieską, najczęściej ołowianą, choć były też złote. Na awersie bulli budzistowskiej znajdują się podobizny świętych Piotra i Pawła. Pieczęć była zawieszana na jedwabnych sznurkach do pergaminu, na którym znajdowały się papieskie decyzje czy przywileje albo odpusty. Powstało jednak pytanie, jak taki zabytek znalazł się w Budzistowie.

Jak ustalili muzealnicy, znalezisko może mieć związek z klasztorem w Budzistowie, po którym nie zachował się żaden inny zabytek. Przywołali opracowane przez pastora Johanna Friedricha Wachsena dzieje Klasztoru Staromiejskiego. Wskazał on, że w 1397 roku papież Bonifacy wydał list odpustowy dla benedyktynek ze Starego Kołobrzegu (dziś Budzistowo), gwarantując odpust zupełny tym, którzy nawiedzą tutejszy kościół.

Wachsen podaje datę listu odpustowego, zwanego bullą: 1397 rok i imię papieża: Bonifacy. W owym czasie był to papież Bonifacy IX. Czy ta wzmianka źródłowa wiąże się z zabytkiem odkrytym przez grupę Parsęta, kierowaną przez Jana Orlińskiego?

- Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia z historyczną rewelacją - tłumaczą muzealnicy.

Jak się okazuje, także prowadząc nieinwazyjne badania powierzchniowe, można z powodzeniem odkrywać historię dawnego Kołobrzegu. Grupa Parsęta ma już na koncie inne cenne znaleziska: m.in. guzik żołnierza 1 pułku piechoty Antoniego Sułkowskiego. Polak zgubił go w Budzistowie w 1807 roku. Bulla jest jednak znaleziskiem najcenniejszym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera