MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niski poziom tego pierwiastka może być przyczyną długiego covid. Na mgłę mózgową i inne problemy narażonych jest wiele osób

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Długi covid to wciąż zagadka dla naukowców, jednak zidentyfikowano nową potencjalną przyczynę. To niski poziom jednego z kluczowych pierwiastków w organizmie. Jego niedobór jest dość częsty szczególnie w niektórych grupach ludzi. Wyniki badania Uniwersytetu Cambridge opublikowane w „Nature Immunology” sugerują nowe sposoby zapobiegania long COVID-19.

Spis treści

Długotrwałe skutki zakażenia koronawirusem

U trzech na 10 osób zakażonych SARS-CoV-2 rozwija się długotrwała postać COVID-19, znana jako long COVID – mówią szacunki. Objawy obejmują zmęczenie, duszność, bóle mięśni oraz problemy z pamięcią i koncentracją (tzw. mgła mózgowa).

Młoda kobieta zmęczona w łóżku trzyma się za głowę
Długi covid to uciążliwe objawy, takie jak ból głowy i zaburzenia snu, które utrzymują się miesiącami, a nawet latami po zakażeniu elenaleonova/Getty Images

Aby dowiedzieć się, dlaczego u niektórych osób infekcja przybiera przewlekłą postać, naukowcy z Uniwersytetu Cambridge zrekrutowali 214 ochotników z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Były wśród nich zarówno osoby bezobjawowe, jak i te, które rozwinęły pełnię objawów, w tym pacjenci, którzy z powodu choroby trafili na oddziały intensywnej opieki medycznej.

Analiza próbek krwi i informacji klinicznych zebranych w ciągu 12 miesięcy po zakażeniu w początkowym okresie pandemii dostarczyła naukowcom ważnych i nieoczekiwanych informacji.

Niski poziom żelaza przyczyną długiego covidu

U części pacjentów już dwa tygodnie po zakażeniu COVID-19 można było wykryć charakterystyczny wzorzec: utrzymujący się stan zapalny, który początkowo jest naturalną częścią odpowiedzi immunologicznej na infekcję, ale z czasem powinien zanikać, oraz niski poziom żelaza we krwi, przyczyniający się do anemii i zakłócający produkcję zdrowych czerwonych krwinek.

Zobacz: Jakie są objawy niskiego stężenia żelaza we krwi?

Problemy z poziomem żelaza zauważono u wszystkich pacjentów z długim COVID-19, niezależnie od wieku, płci i początkowej ciężkości choroby.

– Jego stężenie i sposób, w jaki organizm go reguluje, zostały zaburzone już na wczesnym etapie infekcji SARS-CoV-2, a powrót do zdrowia u tych osób trwał bardzo długo – opowiada dr Aimee Hanson, jedna ze współautorek badania.

Naukowcy podkreślają, że rozregulowanie poziomu żelaza jest częstą konsekwencją stanu zapalnego i naturalną reakcją na infekcję.

Jak zapobiegać long COVID?

Badanie naukowców z Uniwersytetu Cambridge wskazuje również potencjalne sposoby zapobiegania lub ograniczania skutków long COVID. Jednym z nich może być unormowanie rozregulowanego poziomu żelaza we wczesnym stadium choroby, co zapobiegnie niekorzystnym długoterminowym skutkom zdrowotnym. Inne podejścia to hamowanie stanu zapalnego tak wcześnie, jak to możliwe, zanim spowoduje on zmiany w poziomie żelaza, lub suplementacja żelaza. (PAP)

Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
kap/ zan/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niski poziom tego pierwiastka może być przyczyną długiego covid. Na mgłę mózgową i inne problemy narażonych jest wiele osób - Strona Zdrowia

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński