MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niższe pensje przez koronawirusa? Jak koronawirus wpłynie na wysokość naszych pensji? Czy pensje będą niższe? 9.05 KORONAWIRUS A PENSJE

RED
Czy koronawirus wpłynie na wysokość naszych pensji? Czy pensje zostaną obniżone? Jak koronawirus wpłynie na polską gospodarkę?
Czy koronawirus wpłynie na wysokość naszych pensji? Czy pensje zostaną obniżone? Jak koronawirus wpłynie na polską gospodarkę? pixabay.com
Koronawirus opanował cały świat. Wyrządza szkody nie tylko zdrowotne, ale także finansowe. Czy koronawirus wpłynie na wysokość naszych pensji? Czy pensje zostaną obniżone? Jak koronawirus wpłynie na polską gospodarkę? Czy w bankach zabraknie pieniędzy? 9.05.2020

Koronawirus w Polsce. Jak chronić się przed koronawirusem? NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.

Koronawirus a pensje. Czy pensje Polaków będą niższe? Wpływ koronawirusa na gospodarkę

Nikt nie jest w stanie przewidzieć ekonomicznych skutków, które będą konsekwencją obecnej sytuacji na świecie. Czy koronawirus wpłynie na nasze pensje? Zarząd Narodowego Banku Polskiego wydał komunikat, który wzbudził wiele kontrowersji i obaw. Polacy boją się, że przez obecną sytuację epidemiologiczną, ich pensje będą niższe.

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia publicznego i wymaga stanowczych reakcji. Z zaistniałą sytuacją wiążą się także zagrożenia dla sfery realnej polskiej gospodarki.

Koronawirus a pensje. Jak sytuacja ekonomiczna wpłynie na nasze pensje? Czy pensje Polaków będą niższe?

Narodowy Bank Polski na bieżąco monitoruje sytuacje polskich firm. Choć nie upłynęło wiele czasu od wprowadzenia stanu epidemiologicznego w Polsce, w niektórych obszarach sytuacja ekonomiczna zaczęła się pogarszać. Zaniepokojeni są przedsiębiorcy. Niektórzy eksporterzy nie otrzymują należnych płatności od kontrahentów zza granicy. W wyniku przymusowej kwarantanny ograniczona została działalność wielu firm. Wielu pracowników jest zmuszonych zostać w domu, czy to z powodu kwarantanny, czy konieczności opieki nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi, bądź starszymi. Pogorszeniu uległa również sprzedaż produktów nieżywnościowych oraz usług.

Fakty i mity na temat koronawirusa z Wuhan znajdziecie w naszej galerii. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jak przenosi się koronawirus? Raport WHO potwierdza fakty i ...

Koronawirus a pensje. Zarząd Narodowego Banku Polskiego chce obniżenia pensji

Niezbędne są działania, które zmniejszą obciążenia przedsiębiorstw w celu ograniczenia strat i zmniejszenia upadłości firm. Wiele działań jest zależnych od rządu. Według zarządu Narodowego Banku Polskiego dość radykalnym, ale skutecznym rozwiązaniem byłaby w uzasadnionych przypadkach możliwość obniżenia wynagrodzenia (nie niżej niż płaca minimalna) na określony okres, przy obowiązku późniejszego wyrównania. Zarząd Narodowego Banku Polskiego uważa, że tego typu rozwiązanie jest z pewnością korzystniejsze niż upadłość i bezrobocie.

Zarząd NBP popiera także obniżenie wymaganego bufora ryzyka systemowego, w celu utrzymania podaży kredytu przez banki. Redukcja stopy z 3% do 0% dałaby ok. 30 mld zł uwolnionego kapitału.

Jak uchronić się przed koronawirusem? Oto infografiki przygotowane przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Sprawdźcie przydatne wskazówki.Zobacz także: Rozmowa Tygodnia: Andrzej Melka, koordynator dziecięcego OIOMu w szpitalu w Koszalinie

Jak uchronić się przed koronawirusem? Sprawdź porady WHO

Prezes Narodowego Banku Polskiego chce zaproponować Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP. Zarząd NBP popiera tą koncepcję. W dłuższej perspektywie wsparłoby to sytuację finansową banków. Sektor bankowy w Polsce funkcjonuje stabilnie, jest zyskowny i posiada duże bufory płynnościowe oraz kapitałowe. Wiele firm jest kredytobiorcami i obniżenie stóp procentowych wpłynie na poprawę ich kondycji finansowej, podobnie jak i gospodarstw domowych spłacających kredyty, zwłaszcza mieszkaniowe.

Koronawirus w Polsce. Czy w bankach zabraknie pieniędzy?

Zarząd NBP informuje, że zaopatrzenie banków w znaki pieniężne pomimo zwiększonych wypłat pieniężnych klientów, przebiega sprawnie na terenie całego kraju. NBP prowadzi standardowo codzienny monitoring operacji pobierania i odprowadzania waluty polskiej przez banki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo