Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2018 w Szczecinku. Pod znakiem Niepodległej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tegoroczna Noc Muzeów w Szczecinku – jakżeby inaczej w roku stulecia powrotu Polski na mapę Europy – upłynęła pod znakiem upamiętnienia odzyskania Niepodległości.Szczecineckie Muzeum Regionalne już tradycyjnie zaroiło się od gości, którzy w Noc Muzeów tłumnie stawili się, aby wspólnie pooddychać historią. Ten rok jest szczególny, bo obchodzimy setną rocznicę odzyskania Niepodległości, więc i tematyka sobotniej imprezy była związana z rokiem 1918. Wielką atrakcją dla wszystkich był przyjazd grupy rekonstrukcyjnej z Poznania odtwarzającej tradycje wielkopolskiego 7. Dywizjonu Artylerii Konnej, jednostki, która walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, i z Niemcami w roku 1939. Rekonstruktorzy przywieźli ze sobą odtworzoną od podstaw słynną armatę „prawosławną”, czyli konstrukcję odziedziczoną jeszcze po armii carskiej. Po modyfikacji polegającej na zmianie kalibru stanowiła ona podstawę wyposażenia dywizjonów artyleryjskich II Rzeczpospolitej. Artylerzyści – wśród których był także ogniomistrz Rafał Radzi, potomek jednego z żołnierzy 7. DAK – oddali kilka salutów gorąco oklaskiwani przez gości Nocy Muzeów. Można było także wykonać zdjęcie w fotograficznym studiu retro, zwiedzić muzealne ekspozycje, posłuchać pieśni wojskowych, czy sprawdzić swoją wiedzę o wojskowym wyposażeniu.
Tegoroczna Noc Muzeów w Szczecinku – jakżeby inaczej w roku stulecia powrotu Polski na mapę Europy – upłynęła pod znakiem upamiętnienia odzyskania Niepodległości.Szczecineckie Muzeum Regionalne już tradycyjnie zaroiło się od gości, którzy w Noc Muzeów tłumnie stawili się, aby wspólnie pooddychać historią. Ten rok jest szczególny, bo obchodzimy setną rocznicę odzyskania Niepodległości, więc i tematyka sobotniej imprezy była związana z rokiem 1918. Wielką atrakcją dla wszystkich był przyjazd grupy rekonstrukcyjnej z Poznania odtwarzającej tradycje wielkopolskiego 7. Dywizjonu Artylerii Konnej, jednostki, która walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, i z Niemcami w roku 1939. Rekonstruktorzy przywieźli ze sobą odtworzoną od podstaw słynną armatę „prawosławną”, czyli konstrukcję odziedziczoną jeszcze po armii carskiej. Po modyfikacji polegającej na zmianie kalibru stanowiła ona podstawę wyposażenia dywizjonów artyleryjskich II Rzeczpospolitej. Artylerzyści – wśród których był także ogniomistrz Rafał Radzi, potomek jednego z żołnierzy 7. DAK – oddali kilka salutów gorąco oklaskiwani przez gości Nocy Muzeów. Można było także wykonać zdjęcie w fotograficznym studiu retro, zwiedzić muzealne ekspozycje, posłuchać pieśni wojskowych, czy sprawdzić swoją wiedzę o wojskowym wyposażeniu. Rajmund Wełnic
Tegoroczna Noc Muzeów w Szczecinku – jakżeby inaczej w roku stulecia powrotu Polski na mapę Europy – upłynęła pod znakiem upamiętnienia odzyskania Niepodległości .

Szczecineckie Muzeum Regionalne już tradycyjnie zaroiło się od gości, którzy w Noc Muzeów tłumnie stawili się, aby wspólnie pooddychać historią. Ten rok jest szczególny, bo obchodzimy setną rocznicę odzyskania Niepodległości, więc i tematyka sobotniej imprezy była związana z rokiem 1918.

Wielką atrakcją dla wszystkich był przyjazd grupy rekonstrukcyjnej z Poznania odtwarzającej tradycje wielkopolskiego 7. Dywizjonu Artylerii Konnej, jednostki, która walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, i z Niemcami w roku 1939. Rekonstruktorzy przywieźli ze sobą odtworzoną od podstaw słynną armatę „prawosławną”, czyli konstrukcję odziedziczoną jeszcze po armii carskiej.
Po modyfikacji polegającej na zmianie kalibru stanowiła ona podstawę wyposażenia dywizjonów artyleryjskich II Rzeczpospolitej. Artylerzyści – wśród których był także ogniomistrz Rafał Radzi, potomek jednego z żołnierzy 7. DAK – oddali kilka salutów gorąco oklaskiwani przez gości Nocy Muzeów.

Można było także wykonać zdjęcie w fotograficznym studiu retro, zwiedzić muzealne ekspozycje, posłuchać pieśni wojskowych, czy sprawdzić swoją wiedzę o wojskowym wyposażeniu.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!