MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2022. Gdzie warto się wybrać w Koszalinie? Sprawdź szczegóły!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W tym roku Noc Muzeów, która odbywa się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, zaplanowano na 14 maja.
W tym roku Noc Muzeów, która odbywa się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, zaplanowano na 14 maja. Radek Koleśnik/archiwum
W tym roku Noc Muzeów, która odbywa się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, zaplanowano na 14 maja.

Po dwuletniej przerwie w Noc Muzeów otworzy się Muzeum w Koszalinie.

- Wracamy do źródeł międzynarodowej imprezy, która w intencji pomysłodawców miała zaprzyjaźniać muzeum i jego gości poprzez pokazywanie zakamarków, odsłanianie tajemnic ukrytych w magazynach, zdradzanie sekretów pracy kustoszy, inwentaryzatorów i konserwatorów, czyli tych osób, które opiekują się piękną i kruchą zabytkową materią. Rezygnujemy więc tym razem z dodatkowych atrakcji, skupiając się na tym, co zachwycające i zaskakujące w samym Muzeum – zapowiadają muzealnicy.

Od godz. 18 będzie można zobaczyć kilkanaście cennych przedmiotów, na co dzień skrywanych w magazynach, eksponowanych rzadko albo nigdy – m.in. ze względów konserwatorskich. Każdy z nich ma niepowtarzalną urodę, własną historię, a także poczesne miejsce w dziejach polskiej lub światowej kultury. Opowiedzą o tym kustosze, czyli strażnicy i opiekunowie muzealnych zbiorów.

I tak Dział Sztuki Dawnej pokaże przykłady rzemiosła artystycznego, Dział Historyczny zaprezentuje m.in. monety z koszalińskiej mennicy, Dział Sztuki Współczesnej zapowie swoją letnią wystawę trzema obrazami, prezentującymi spojrzenie polskich artystów nowoczesnych na pejzaż, Dział Etnografii zaprosi do zabawy ph. „Gar tajemnic”, a w Dziale Archeologii podziwiać będzie można liczący sobie trzy tysiące lat skarb, wokół którego snuła się będzie opowieść o starożytnym kowalu-czarowniku... W sali edukacyjnej powstanie wielki kolaż, inspirowany prezentowaną w Muzeum wystawą plakatów Michela Bouveta.

Noc Muzeów 2018 za nami. W Koszalinie do akcji przyłączyło się w tym roku ponad 27 instytucji, muzeów czy galerii. Zobaczcie, jak mieszkańcy Koszalina i regionu spędzili tę wyjątkową noc.Noc Muzeów 2018 w Koszalinie - MuzeumNoc Muzeów 2018 w Koszalinie - Muzeum Obrony PrzeciwlotniczejNoc Muzeów 2018 w Koszalinie - Muzeum 8. Dywizji Obrony Wybrzeża

Noc Muzeów 2018 w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zagroda Jamneńska w Jamnie zaprasza do wnętrza zrekonstruowanej chałupy kmiecej z XIX wieku. Po zasmakowaniu życia dawnych jamneńczyków, na dziedzińcu będzie można skosztować smakołyków, przygotowanych przez Jamneńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne. W godzinach 18.30-21.30 będzie można również zwiedzić Kościół Matki Bożej Różańcowej oraz Izbę Jamneńską przy świetlicy w Jamnie.

Ciekawie zapowiada się wieczór w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej przy ul. Wojska Polskiego 70 w Koszalinie, gdzie w sobotę, 14 maja, będzie można zobaczyć zabytki techniki wojskowej i przeciwlotniczej.

- Zaplanowaliśmy prezentacje nowych wystaw, nowych aranżacji oraz obiektów z kolekcji naszej i współpracujących muzeów – zapowiada kustosz Malwina Markiewicz.

Początek o godz. 18. Na godz. 18.30 zaplanowano koncert Orkiestry Wojskowej, a na 19 - występ harcerskiego zespołu artystycznego - Hufiec ZHP im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Sławnie. Do godz. 23 będzie można oglądać m.in. wystawy stałe i czasowe, trenażery do szkolenia wojskowego z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, sprzęt artyleryjsko-rakietowy, radiolokacyjny. Całość wzbogacą prelekcje o dawnym uzbrojeniu i umundurowaniu oraz przyjazd kolumny zabytkowych pojazdów Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych „Klasyczny Koszalin”. Wstęp: 1 zł (będzie przeznaczony na renowację zabytków).

Od godz. 16 warto wybrać się do Salonu Historycznego, który mieści się pod hotelem Gromada. Przygotowano tam nowe atrakcje, m.in. grę zręcznościową, wystawę broni i dioramę Powstania Warszawskiego.

W 23 miejscach w Koszalinie trwa Noc Muzeów. Odwiedziliśmy kilka z nich. W każdym natknęliśmy się na zwiedzających. Największe tłumy są w Archiwum Państwowym, w muzeum i w salonie historycznym pod hotelem Gromada. Wszystkie są jeszcze otwarte (i w większości przypadków będą czynne do godz. 21, 22, a niektóre nawet do g. 24), więc ruszajcie na zwiedzanie.Tu znajdziesz pełną listę miejsc i godziny otwarcia > Dziś noc muzeów w Koszalinie. Sprawdź szczegóły!

Noc Muzeów w Koszalinie. Tłumy zwiedzających [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński