MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów już w sobotę. Sprawdzamy, gdzie warto się wybrać w Koszalinie

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Co będzie się działo w tym roku podczas Nocy Muzeów w Koszalinie?
Co będzie się działo w tym roku podczas Nocy Muzeów w Koszalinie? archiwum
W sobotę świętujemy w Koszalinie Europejską Noc Muzeów. Tradycyjnie muzea szykują dla nas wiele atrakcji. Sprawdziliśmy, gdzie warto się wybrać.

Muzeum
Początek o godzinie 18. W siedzibie Muzeum przy ulicy Młyńskiej pokazane zostaną zabytki na co dzień nie prezentowane szerszej publiczności: z powodów konserwatorskich, ze względu na trudności ekspozycyjne lub wyjątkowy charakter, nieprzystający do profilu muzealnej kolekcji. O wszystkich będzie można porozmawiać z kustoszami. Zainteresowani dawnym ludem Gotów, który zostawił swój ślad także na naszych ziemiach, poznają jego tajemnice – z ust archeologa dra Andrzeja Kasprzaka od wielu lat badającego tę fascynującą kulturę. Miłośnicy archeologii dowiedzą się ponadto – podczas prezentacji sprzętu wykorzystywanego do badań archeologicznych – jak pozyskuje się starożytne artefakty.

Miłośnicy numizmatyki będą mogli obserwować proces bicia monet (jeżeli sił starczy, również się weń włączyć) i dowiedzieć się co nieco o koszalińskich mennicach, tych oficjalnych i tych produkujących fałszywe pieniądze. Przygotowaliśmy też dwa konkursy: historyczny i etnograficzny. A kto chciałby poćwiczyć spostrzegawczość, zwiedzi nasze ekspozycje ze specjalnym mini przewodnikiem, w którym zadamy kilka zagadek na temat muzealnych budynków i prezentowanych w nich zbiorów.

Dział edukacji specjalnie na piątkową noc przygotowuje Laboratorium Pigmentów Naturalnych. Będzie to prezentacja barwników roślinnych i mineralnych, sposobów ich pozyskiwania i technik zastosowania. Opowieść połączona zostanie z warsztatami, a zatem uczestnicy będą mogli samodzielnie ucierać, destylować, ekstrahować… Jak prawdziwi (al)chemicy!

Dział Sztuki Współczesnej przygotował prezentację zatytułowaną „Akt w sztuce współczesnej”.

Początek nocy w koszalińskim muzeum o godzinie 18.

Zagroda Jamneńska
Goście zaproszeni zostaną na warsztaty, podczas których uplotą "Bransoletki szczęścia" (godz. 18.00-19.00), farbami akrylowymi oraz fluorescencyjnymi ożywią ceramiczne "Motyle nocy" (godz. 21.00-22.00), a także wyznaczą na podwórzu "Kamienny ślad" z kamieni, również pomalowanych fluorescencyjnym barwnikiem (godz. 19.30-20.30). Będą też mogli zwiedzić stałą wystawę prezentującą życie dawnych mieszkańców Jamna i Łabusza oraz zakupić pyszności przygotowane przez Jamneńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne.

Koszalińska wąskotorówka
Każdy będzie mógł zobaczyć, na czym polega rozpalanie parowozu, czy jak zbudowana jest lokomotywa spalinowa. Wśród atrakcji oczywiście nie zabraknie tradycyjnego nocnego pociągu do Rosnowa, który z Koszalina odjedzie o godzinie 22:00, by powrócić, po klimatycznej podróży, po północy.

Organizatorzy zapraszają od godziny 17.

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej
Europejska Noc Muzeów w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie rozpocznie się o godzinie 18. Jednym z pierwszych puntów programu będzie koncert orkiestry wojskowej garnizonu Koszalin. Potem zaplanowano występ harcerskiego zespołu artystycznego oraz duetu „Szarża” Związku Piłsudczyków RP. W programie jest też prezentacja trenażerów do szkolenia wojsk będących na wyposażeniu Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie wyposażenia kancelarii biurowej WP z okresu II Rzeczypospolitej, plenerowe obozowisko partyzanckie.

Do godz. 23.00 muzeum zaprasza na prezentacje ekspozycji stałej, tj. wewnętrznej i plenerowej: sprzęt artyleryjsko-rakietowy, radiolokacyjny oraz gawędy o dawnym uzbrojeniu i umundurowaniu.

W międzyczasie organizatorzy zaplanowali przyjazd kolumny zabytkowych aut Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych "Klasyczny Koszalin".

Muzeum Komunikacji Miejskiej
W Muzeum Komunikacji Miejskiej będzie można zapoznać się z historią komunikacji miejskiej w naszym mieście i ciekawostkami na temat zabytkowych autobusów. Dodatkowo Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji Miejskiej przygotowało dla zwiedzających zabawy i konkursy. Początek o godzinie 17.

Noc Muzeów 2022 w Koszalinie

Noc Muzeów w Koszalinie. Atrakcji w mieście nie brakowało [Z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński