Nokaut w czwartej kwarcie. Żak Koszalin z kolejnym zwycięstwem [ZDJĘCIA]

Świetna ostatnia kwarta zapewniła Żakowi Koszalin pierwsze w historii ligowe zwycięstwo z Weegree AZS Politechniką Opolską.

Czwarty w rozgrywkach 2021/22 zespół z Opola, po słabszym początku tego sezonu, w ostatnich kolejkach odrabiał straty do czołowej ósemki. W Koszalinie podopieczni Roberta Skibniewskiego liczyli na siódme zwycięstwo, która zrównałoby ich z Żakiem. Gospodarze na to nie pozwolili, chociaż wygrana nie przyszła im łatwo.

Losy meczu rozstrzygnęły się w czwartej kwarcie. Trzy pierwsze były wyrównane i nie przyniosły większej przewagi żadnej ze stron. Ostatnie 10. minut meczu rozpoczął od akcji 2+1 bardzo dobrze dysponowany w sobotę Artur Łabinowicz (zaledwie dwóch asyst zabrakło mu do triple-double!). Dwa trafienia rozgrywającego bardzo dobre spotkanie Mateusza Kaszowskiego (rekordowe w sezonie 24 pkt) i trójka Łabinowicza przedłużyły serię punktową Żaka do 13:0.

Po 2. minutach finałowej kwarty było 76:64 dla gospodarzy. Gościom nie pomógł czas wzięty przez R. Skibniewskiego. Po wolnych Marcina Kowalczyka, opolanie przyjęli kolejną serię 8:0 Żaka. Na początku 40. min, po trójkach Łabinowicza (5/9 za 3) i Wojciecha Pisarczyka, gospodarze odnotowali rekordową przewagę 23 pkt (92:69). Mecz zakończyła trójka Kowalczyka. Było to... jedyne trafienie gości z gry w kwarcie.

- Gdyby nie zbłąkana trójka w ostatniej sekundzie nie pozwolilibyśmy gościom na zdobycie punktów z gry w IV kwarcie. Kluczem do naszego zwycięstwa była obrona. Nie będę tu zdradzał wszystkich tajników, ale kluczowa była obrona pick’n’rolla, a także wyłączenie z gry najgroźniejszego strzelca Adama Kaczmarzyka - powiedział trener Knap.

Żak Koszalin - Weegree AZS Politechnika Opole 92:73 (18:26, 30:21, 18:17, 26:9)
Żak: Kaszowski 24 (4x3, 6 zb., 4 as., 4 prze., 3 str.), Łabinowicz 23 (5x3, 10 zb., 8 as., 4 str.), Rompa 13 (4 zb., 2 bl.), Pisarczyk 8 (1x3, 8 zb., 6 as., 3 str.), Sanders 3 (1x3) - Dłoniak 15, Itrich 4 (4 zb.), Marcinkowski 2, Janus 0.
AZS: Kowalczyk 19 (4x3), Pabian 11 (1x3, 6 zb.), Kaczmarzyk 5 (3 zb.), Jodłowski 4 (7 zb., 4 str.), Kobel 2 (5 as., 3 str.) - Kroczak 16 (1x3, 5 as., 3 zb., 3 str.), Białachowski 8, Ratajczak 6 (1x3), Kapuściński 2 (4 zb.), Salkiewicz 0.